Gry edukacyjne dla dzieci - jakie wybrać, aby pomóc dziecku w nauce i wspierać jego rozwój

Chcesz dowiedzieć się, jak wspomóc dziecko w rozwoju umiejętności przydatnych w szkole? Poznaj gry i zabawy, które umilą najmłodszym pierwsze kroki związane z nauką czytania, liczenia, historii, przyrody, geografii czy angielskiego.

Ostatnie tygodnie to dla najmłodszych wyjątkowy okres pełen wrażeń. Mają za sobą nie tylko długo wyczekiwane rozpoczęcie roku szkolnego, zawieranie nowych kontaktów, ale także podejmowanie pierwszych edukacyjnych wyzwań. To dla dzieci szczególny czas, w którym pod okiem nauczycieli i pedagogów mogą odkrywać swoje pasje, rozwijać relacje w grupie i dostrzec, co budzi ich największe zainteresowanie. Szczególnie ważna jest w tym okresie rola rodziców i opiekunów.

Chcesz dowiedzieć się, jak wspomóc dziecko w rozwoju umiejętności przydatnych w szkole? Oczywiście poprzez zabawę! Poznajcie listę propozycji Kapitana Nauki: gier i zabaw, które umilą najmłodszym pierwsze kroki związane z nauką czytania, liczenia, historii, przyrody, geografii czy angielskiego oraz rozwiną niezbędne umiejętności kooperacyjne, koncentrację, spostrzegawczość i logikę.

Nauka pisania i czytania – od czego zacząć?

Dowiedz się, jak w prosty sposób zapoznać swoje dziecko z literami oraz pomóc mu w nauce ich poprawnego zapisu. Pierwsze kroki z alfabetem usprawni pakiet z serii Piszę i zmazuję Litery do samodzielnej zabawy i nauki. Dzieci dowiedzą się, jak zapisywać pojedyncze litery i słowa oraz poćwiczą koordynację oko-ręka, rysując literki po śladzie lub łącząc je w pary.

Podjęcie literkowych wyzwań w nauce czytania ułatwi również zabawa z grą edukacyjną Litera do litery. Atrakcyjna forma układanki obrazkowo-literkowej daje nieograniczone możliwości zabawy oraz pozwala na trening słownictwa i rozwój wyobraźni językowej. Na żetonach pojawiają się zwierzęta i przedmioty znane z życia codziennego. Kolejny etap nauki jest równie przyjemny, bo dzieci biorą udział w sylabowym wyścigu umiejętności z grą Sylaba do sylaby. Podczas zabawy doskonalą umiejętność sylabizowania, której opanowanie bywa jednym z etapów nauki czytania. Gra angażuje zmysły dziecka, a także utrwala kierunek czytania od lewej do prawej strony.

Sylaba do sylaby. Gra edukacyjna - Sylabowy wyścig umiejętności!
Sylaba do sylaby. Gra edukacyjna

Bardziej zaawansowanym do gustu przypadną układanki: Czytam i układam słowa oraz Czytam i układam sylaby. W rozgrywkach, dziecko poznaje litery i sylaby poprzez doświadczenie i zabawę, a dzięki prostym zasadom może od razu rozpocząć układanie podstawowych słów. Najmłodsi mogą dopasować obrazki do nazw zwierząt lub uruchomić swoją kreatywność i samodzielnie łączyć litery i sylaby tworząc dowolne wyrazy.  

Czytam i układam sylaby. Układanka sylabowa - Czytanie to fajne wyzwanie!
Czytam i układam słowa. Układanka literowa

Aż 6 wariantów zabaw o różnym stopniu trudności kryje pudełko z grą edukacyjną Sylabuję i główkuję. Dzięki niej dzieci poszerzą słownictwo oraz poćwiczą myślenie logiczne, koncentrację i refleks. To wymarzona rozrywka dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Kręcenie kołem, podążanie za wskazówką, odszukiwanie par kart z sylabami, a także zabawy typu memory i układanki wyrazowe udoskonalą umiejętność rozpoznawania samogłosek, spółgłosek, tworzenia sylab oraz łączenia ich w słowa i czytania.

Sylabuję i główkuję. Gra edukacyjna - Baw się sylabami i twórz wyrazy!
Sylabuję i główkuję. Gra edukacyjna

Na ostatnim etapie nauki sylabowania przyda się pakiet Rysuję i zgaduję. Czytanie sylabowe. Znajdziecie w nim aż 100 angażujących zadań oraz porcję wiedzy i wskazówek dla rodziców oraz opiekunów. Wśród zadań: rebusy, zagadki logiczne, wykreślanki i kolorowanki – wszystkie łączące umiejętność czytania z zabawą. Zabawy zostały opracowane tak, aby zachęcić najmłodszych do dalszej nauki i rozwijania umiejętności.

Jeśli dziecko ma już czytanie i pisanie opanowane do perfekcji, przyda mu się pomoc przy zapisywaniu podchwytliwych słówek. Ortografia bezbłędnie to pakiet zabaw, dzięki którym pozna i zapamięta najważniejsze reguły ortograficzne. Dodatkową inspiracją będą również dyktanda i ćwiczenia do utrwalania poznanych w praktyce zasad.

Matematyka – pomysły na liczbowe zabawy

O rozwój kompetencji matematycznych warto zadbać jeszcze na długo przed pójściem do szkoły i udowodnić maluchowi, że królowa nauk wcale nie jest taka straszna, jak o niej mówią. Kluczem do zrozumienia działań jest logiczne myślenie, a im częściej w otoczeniu dziecka będzie pojawiać się okazja do prostych obliczeń, tym większe szanse na odniesienie matematycznego sukcesu!

Od czego zacząć samodzielną naukę liczenia? Idealnym pomocnikiem przy stawianiu pierwszych matematycznych kroków będzie pakiet Piszę i zmazuję Liczby. Proste działania dodawania i odejmowania w zakresie 10 oraz strzałki pokazujące prawidłowy kierunek zapisu liczb od 1 do 25 wprowadzą dziecko w świat matematyki. Do zestawu dodaliśmy flamaster suchościeralny, który umożliwi wielokrotne uzupełnianie zmywalnych kart. Zabawa może trwać w nieskończoność, a do tego kartami można się wymieniać i uzupełniać razem z rówieśnikami czy rodzeństwem. W podręcznej walizeczce pakietu znalazła się również książeczka z dodatkowymi zadaniami.

Czas na prawdziwe matematyczne rozgrywki, które połączą naukę ze świetną zabawą! Poznajcie Potwory głodomory - bohaterów gry na liczenie, do ćwiczenia dodawania i odejmowania w zakresie 1-20. Głównym zadaniem jest nakarmienie i policzenie sympatycznych stworów, które nie bez powodu są nazywane głodomorami. Ile mają rąk, oczu, a ile pysznych przekąsek potrafią zjeść? Podczas zabawy, dzieci odkryją tajniki układania równań matematycznych.

Potwory Głodomory. Gra na liczenie - Do nauki liczenia i działań ćwiczenia!
Potwory Głodomory. Gra na liczenie

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki dodawania i odejmowania, to koniecznie musi spróbować swoich sił w matematycznej bitwie o skarby z grą Piraci. Podczas zabawy wcieli się w dzielnego pirata i poćwiczy wykonywanie działań w zakresie 1-20, trenując przy tym spostrzegawczość i spryt oraz doskonaląc zdolność myślenia.
Wejście na kolejny matematyczny poziom ułatwi gra edukacyjna Żaby czy kraby, która w prosty sposób pozwoli dziecku zrozumieć istotę działań w zakresie 100, bez uczenia się wyników na pamięć. Dziecko błyskawicznie opanuje tabliczkę mnożenia i nauczy się elastyczności w liczeniu. Umiejętność mnożenia przyda się nie tylko podczas lekcji matematyki, ale także podczas codziennych zadań np. przy przeliczaniu składników, porcji czy podczas zakupów. Oprócz doskonalenia umiejętności myślenia, dzieci staną również przed wyborem najefektywniejszej strategii prowadzącej do wygranej.

Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie - Rozwój umiejętności matematycznych przez zabawę!
Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie

Przed pierwszym dzwonkiem w szkole, warto poćwiczyć umiejętność rozpoznawania godzin i ułatwić dziecku zrozumienie abstrakcyjnego pojęcia czasu. Gra Zegar wprowadza nie tylko pojęcie czasu, zegara, pór dnia, wskazówek i minut, ale także w praktyce uczy odczytywać godziny z zegara analogowego i cyfrowego i określać co jest wcześniej, a co później.

Zegar. Gra edukacyjna - Nowe wydanie bestsellera! 
Zegar. Gra edukacyjna

Kooperacja – jak nauczyć dziecko zasad współpracy?

Zmiana otoczenia z domowego na szkolne i rozpoczęcie nauki w gronie rówieśników o zróżnicowanych charakterach i zainteresowaniach to wyzwanie, które sprzyja rozwijaniu zarówno umiejętności rywalizacji, jak i kooperacji.
Budowanie relacji w grupie ułatwią gry, w których nikt nie przegrywa, a wszyscy uczestnicy grają w jednej drużynie i aby wygrać muszą ze sobą współpracować oraz stworzyć wspólną strategię. Tak jest w Zakodowanym zamku – grze rozwijającej kompetencje zgodnie z ideą STEM (nowym podejściem do nauki, integrującym nauki ścisłe, nowoczesne technologie oraz wspomnianą już wcześniej matematykę). Wszyscy uczestnicy łączą siły, wcielają się w rolę sprytnego czarodzieja i próbują zebrać skarby, zanim duch wyjdzie z zamkowej wieży. Podczas zabawy dziecko poznaje zasady tworzenia algorytmów oraz podstawy kodowania bez użycia komputera. Atutem gry jest również możliwość rozgrywek w pojedynkę, bez konieczności oczekiwania na innych graczy.

Zakodowany zamek. Gra na kodowanie - Podstawy programowania dla najmłodszych!
Zakodowany zamek. Gra na kodowanie

Podobnie jest również w grze logopedycznej Leśny bal. Ta wesoła zabawa w towarzystwie leśnych zwierzątek zachęca do gimnastyki buzi, ciała i języka. Dzieci ćwiczą poprawną wymowę głosek, a jednocześnie równowagę, planowanie ruchów i umiejętność współpracy w grupie. Wspólnie z rówieśnikami mogą tańczyć, mlaskać, skakać i wydawać śmieszne odgłosy, a przy tym świetnie się bawić.

Leśny bal. Gra logopedyczna - Gimnastyka buzi, ciała i języka!
Leśny bal. Gra logopedyczna

O tym, że współpraca się opłaca można przekonać się także podczas rozgrywek z naszą najnowszą grą kooperacyjną Miś i pszczoły. Dzieci wcielają się w rolę pracowitych pszczółek, które muszą dotrzeć do mety przed łakomym misiem sprinterem. Dzięki temu uczą się pracy zespołowej i rozwiązywania problemów wspólnymi siłami z innymi uczestnikami gry. Rozwijają zdolność angażowania się we wspólny cel, negocjowania ustaleń oraz ponoszenia odpowiedzialności za podjęte wspólnie decyzje.

Chcesz ułatwić dziecku rozwijanie pasji i zainteresowań, a może dopiero rozbudzić w nim zainteresowanie konkretnym tematem? Skorzystaj z gier edukacyjnych przygotowanych specjalnie z myślą o uczniach rozpoczynających naukę w szkole, wdrażających się w nowy podział przedmiotów.

Jak zainteresować dziecko historią Polski?

Co powiecie na inspirującą podróż przez stulecia, śladem poprzednich pokoleń? Gra Historia Polski to nie tylko tradycyjna gra planszowa, ale emocjonujące rozgrywki z porcją historycznych ciekawostek. Dzieci dowiedzą się m.in. co sprzedawano w sukiennicach i jak ubierała się szlachta. Oprócz wyścigu, w drodze po zwycięstwo czeka również gra obserwacyjna. Nowoczesny sposób nauki zaprocentuje w przyszłości, a wiedza zdobyta dzięki grze z pewnością przyda się na lekcjach historii.

Historia Polski. Gra edukacyjna - Historyczna podróż przez stulecia!
Historia Polski. Gra edukacyjna

Jeśli dziecko jest fanem książek, to proponujemy wyjątkową, wielkoformatową książkę Polska. Na tropie historii z unikalnym audioprzewodnikiem na każdej stronie! Wystarczy, że pobierzecie specjalnie przygotowane nagrania, a czytelnik znajdzie się w samym centrum wydarzeń, od czasów dynastii Piastów do życia w PRL-u. To kreatywny sposób na przeniesienie się wiele lat wstecz i przyjrzenie się bohaterom, poznanie ich codzienności, zadań i charakterystycznych elementów ubioru, a także wyposażenia wnętrz i ubioru. Szczegółowe ilustracje pobudzą wyobraźnię najmłodszych i zachęcą do zagłębiania się w świat historycznych opowieści

Ile ciekawostek geograficznych czeka podczas nauki?

Jeśli zainteresowania dziecka bliskie są geografii, to do gustu na pewno przypadną mu gry edukacyjne Polska oraz Świat. Pierwsza z nich to sposób na poszerzenie wiedzy o naszym kraju, poznanie atrakcji i tajemnic polskich miast, ich historii, zabytków oraz ciekawostek z różnych regionów kraju.

Gra edukacyjna Polska - Nowe wydanie bestsellera!
Gra edukacyjna Polska

Dla młodszych miłośników podróżowania polecamy grę edukacyjną Świat – fascynującą wyprawę przez kontynenty, wyspy i oceany! Podczas rozgrywek można odwiedzić najciekawsze miejsca na Ziemi, poznać skarby natury i architektoniczne perełki. Na rozwiązanie czekają zagadki, które oprócz nowej wiedzy umożliwią ćwiczenie spostrzegawczości i koncentracji oraz refleksu. Kiedy na sawannie pada deszcz? Kto wymyślił nazwę Grenlandia? Poznajcie odpowiedzi na pytania i zabłyśnijcie podczas lekcji geografii.

Świat. Gra edukacyjna - Fascynująca wyprawa przez kontynenty, wyspy i oceany!
Świat. Gra edukacyjna

Nauka angielskiego od podstaw

Znajomość języków obcych to we współczesnych czasach nie tylko konieczność, ale i sama przyjemność! Gra edukacyjna Na tropie angielskich słówek to wciągająca gra do nauki podstawowych angielskich pojęć. Najlepsze efekty daje nauka przez zabawę, gdy najmłodsi rozwiązują zagadki i wypatrują na planszy zwierząt z kart, angażując się jednocześnie w grę obserwacyjną oraz ścigając się w wyścigu do mety.

Na tropie angielskich słówek. Gra edukacyjna - Wciągająca gra do nauki podstawowych angielskich słówek!
Na tropie angielskich słówek. Gra edukacyjna

Rozwój umiejętności, niezbędnych na co dzień

Poszerzanie wiedzy to nie wszystko, ważnym elementem jest również rozwijanie konkretnych umiejętności jak Spostrzegawczość czy Koncentracja. W pakietach znajdują się kreatywne zabawy na zmywalnych kartach z dołączonym flamastrem suchościeralnym oraz dodatkowymi zadaniami w książeczce. Zadania w pakietach zostały przygotowane tak, aby zaangażować najmłodszych i w efekcie ułatwić efektywną naukę oraz wyeliminować trudności wczesnoszkolne. Wyszukiwanie różnic i podobieństw, odgadywanie szyfrów, wykreślanki czy krzyżówki – wszystkie te zadania pomogą rozwinąć umiejętności, co sprzyja efektywnej nauce.

Koncentracja. Trenuj umysł - Kreatywne zabawy, które pomogą dziecku skupić się w każdej sytuacji i radzić sobie z rozpraszaczami uwagi
Koncentracja. Trenuj umysł
Spostrzegawczość. Trenuj umysł! - Rozwijające zagadki dla uczniów!
Spostrzegawczość. Trenuj umysł!

W ćwiczeniu koncentracji niezastąpiony będzie również Detektyw Motyw z serii Rysuję i zgaduję. Dzieci znajdą w pakiecie aż 100 zabaw wzbogaconych kolorowymi i angażującymi uwagę ilustracjami. Aby ćwiczyć koncentrację przygotowaliśmy ćwiczenia z pisania i rysowania na kartach wielokrotnego użytku z flamastrem suchościeralnym.  
Ostatnią z umiejętności dziecka, których nie można pominąć jest rozwój myślenia logicznego.
Do tego celu przyda się gra edukacyjna Logika, która zawiera w sobie aż 3 różne rodzaje gier rozwijających wiedzę przyrodniczą oraz praktyczne umiejętności, jak określanie następstw czasu, związków przyczynowo-skutkowych, rozpoznawanie przeciwieństw czy liczenie w zakresie 1-10. To także świetny wstęp do dyskusji o konieczności ochrony środowiska i zależności człowieka od pór roku.

Logika. Gra edukacyjna - 3 gry rozwijające myślenie logiczne i wiedzę przyrodniczą!
Logika. Gra edukacyjna

Przy rozwoju logiki warto sięgnąć również po pakiet Zabawy logiczne dla ucznia, wspierających najważniejsze umiejętności dzieci w wieku szkolnym. Uczniowie przećwiczą czytanie, pisanie oraz liczenie dzięki zadaniom zawartym na zmywalnych kartach i w książeczce. To ponad 100 zabaw opracowanych przez psychologów i pedagogów, m.in. układanie obrazków w odpowiedniej kolejności, oznaczanie pętlą brakującego elementu czy podawanie ilości w kilogramach – tego typu zadania poszerzą wiedzę dzieci o świeci i pobudzą ich kreatywność.

Zabawy logiczne dla ucznia - Trening intelektu i gimnastyka mózgu dla uczniów!
Zabawy logiczne dla ucznia

Relacjonowanie codziennych zdarzeń

Powroty z przedszkola czy szkoły pełne są opowieści, o tym co wydarzyło się w ciągu dnia.
Z myślą o takich relacjach powstały puzzle Układam i opowiadam Mój dzień. Elementy można łączyć w dowolnej kolejności, zmieniać pory roku i bohaterów wydarzeń, a w każdej historii ukryć wiele niespodzianek i nagłych zwrotów akcji.

To idealny sposób na zachęcenie dzieci do mówienia i wyrażania własnych myśli oraz uczuć, pomocny w zrozumieniu pojęcia czasu i następstw zdarzeń. Z puzzli można korzystać na wiele sposobów: przydadzą się także do oswajania domowych obowiązków, przygotowywania się na nowe wyzwania oraz podsumowywania, ile czasu dziecko przeznacza w ciągu dnia na naukę, aktywności czy wypoczynek.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, rozwijanie szkolnych umiejętności będzie samą przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i rodziców.  Po więcej inspiracji zajrzyjcie do tabeli Kapitana Nauki, dzięki której poznacie jeszcze więcej kompetencji, które warto rozwijać i łatwo wyszukacie produkty ćwiczące daną umiejętność.

Życzymy wielu sukcesów w roku szkolnym 2021/2022!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć