Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie
Filtrowanie
close
Wyczyść wszystko

Cena

0,00 zł - 40,00 zł

Categories level 5

No choice available on this group

Koordynacja oko-ręka

Koordynacja oko-ręka – umiejętność synchronizowania ruchów (także bardzo precyzyjnych) rąk z tym, co aktualnie widzimy, czyli z tym, co rejestruje nasze oko. Bliskim pojęciem jest koordynacja ruchowo-wzrokowa, która polega na dostosowywaniu ruchów całego ciała do tego, co widzi oko. Prawidłowo rozwinięta koordynacja oko-ręka pozwala dziecku pisać, rysować, ubierać się czy jeździć na rowerze.

Koordynacja oko-ręka

Koordynacja oko-ręka to, zgodnie ze swoją nazwą, harmonijna współpraca między rękami a oczami, czyli – zdolność do precyzyjnego dostosowywania ruchów rąk do tego, co na bieżąco widzimy. Koordynacja oko-ręka jest podstawą koordynacji wzrokowo-ruchowej, czyli synchronii między pracą wzroku a ruchami całego ciała. Ta pierwsza jest niezbędna między innymi do wykonywania takich czynności jak choćby pisanie, rysowanie, zapinanie guzików, wiązanie włosów, chwytanie rzuconej piłki czy innych przedmiotów, posługiwanie się sztućcami i wielu, wielu innych! Słowem – aby dobrze wykonywać precyzyjne czynności rękami, potrzebujemy wykształconej koordynacji ręka-oko.

Koordynacja oko-ręka okazuje się też jedną z kluczowych umiejętności, które przesądzają o sukcesach sportowych, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak np. piłka nożna (pozycja bramkarza!) czy golf. Z kolei w dorosłym życiu prawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa pozwala na bezpieczne prowadzenie samochodu!

Prawidłowy rozwój koordynacji oko-ręka

Zdolność koordynacji oko-ręka jest jednym z wielu elementów poprawnego rozwoju psychoruchowego człowieka. Jej zaburzenia mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie i osiąganie sukcesów w wielu dziedzinach. Zaburzenia koordynacji oko-ręka z reguły są dość łatwe do dostrzeżenia – dzieci o obniżonej koordynacji wzrokowo-ruchowej często wykonują nieprecyzyjne ruchy, upuszczają przedmioty, mają trudności z ubieraniem się czy rysowaniem. Warto na bieżąco obserwować dziecko i jego postępy w synchronizowaniu wzroku i ruchu. Koordynację oko-ręka można z sukcesem ćwiczyć.

Jak poprawić koordynację oko-ręka? Ćwiczenia

Aby wspomóc rozwój psychomotoryczny dziecka, a konkretnie koordynację oko-ręka, warto wykonywać z dzieckiem następujące ćwiczenia i zabawy:

  • rysowanie kształtów paluszkiem w powietrzu,
  • układanie puzzli,
  • rzucanie i łapanie piłki, rzucanie do celu,
  • kreślenie szlaczków w liniaturze, rysowanie po śladzie,
  • rysowanie różnych typów linii: poziomych, pionowych, skośnych, falistych,
  • jednoczesne malowanie lub rysowanie obiema rękami na dużych powierzchniach,
  • rysowanie na piasku, na tackach sensorycznych, np. z kaszą manną,
  • lepienie z plasteliny, masy solnej, zabawy z piaskiem kinetycznym,
  • formowanie kulek z papieru,
  • zapinanie guzików,
  • nawlekanie koralików lub makaronu na nitkę,
  • budowanie z klocków.

Ćwiczenia i zabawy rozwijające koordynację oko-ręka od Kapitana Nauki

W ofercie Kapitana Nauki znajdziesz całą gamę produktów, które wspomogą rozwój koordynacji-oko ręka, jednocześnie oferując dziecku mnóstwo dobrej zabawy. Na najmłodszych czekają tutaj m.in. książeczki pełne ćwiczeń na rysowanie szlaczków, wzorków, plątaninek oraz zadań z pisania w liniaturze. Wiele z Kapitanowych książeczek ma ścieralne strony i pisak w zestawie, co daje możliwość wielokrotnej zabawy. Koordynację oko-ręka rozwiną także zabawy z Kapitalnymi puzzlami, układankami, grami typu loteryjka oraz planszówkami!

Loading...