Kompetencje

Języki obce

Języki obce

Umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku obcym stanowi przepustkę do odkrywania świata, nawiązywania przyjaźni i zdobywania wiedzy.

Dwujęzyczność, wielojęzyczność, ale także już znajomość podstaw języka obcego dodaje dziecku pewności siebie, poszerza jego horyzonty, ćwiczy pamięć i wyobraźnię, zwiększa szanse na sukces szkolny i towarzyski. Znajomość słownictwa, zasad gramatyki oraz intonacji i melodii języka innego niż ojczysty umożliwia korzystanie z zasobów innych kultur, technik uczenia się, a także ułatwia znalezienie pracy w środowisku międzynarodowym.

Umiejętności: rozwój słownictwa, nauka gramatyki, nauka wymowy, poznawanie świata

Formy: książki, karty obrazkowe, słowniki obrazkowe, piosenki, rymowanki i wierszyki, gry i quizy karciane


Matematyka

Matematyka

Podstawowe kompetencje matematyczne to m.in. umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, porównywania, klasyfikowania, kodowania, określania miejsca osób i przedmiotów w przestrzeni oraz wyznaczania kierunków.

Matematyka pomaga rozwiązywać codzienne problemy i zadania, np. zarządzanie kieszonkowym, zaprojektowanie i złożenie modelu ulubionego pojazdu, przygotowanie prezentacji z wykorzystaniem map, tabel i wykresów. Przydaje się do rozliczania podatków, rachunków, zakupów, planowania remontu z kredytem czy podczas prowadzenia własnej firmy.

Umiejętności: nauka liczenia, dodawanie, odejmowanie, tabliczka mnożenia, dzielenie, myślenie logiczne, wyobraźnia przestrzenna, orientacja przestrzenna, nauka zegara, poznawanie kształtów i kolorów, miary i wielkości, klasyfikowanie

Formy: zagadki obrazkowe, łamigłówki, układanki, puzzle, zestawy kart suchościeralnych z mazakiem, gry karciane

Komunikacja

Komunikacja

Umiejętności mówienia, pisania, czytania oraz rozumienia ze słuchu to klucz do skutecznej komunikacji międzyludzkiej, wyrażania siebie i zdobywania wiedzy.

Zdolności językowe pomagają dzieciom odnaleźć się w różnorodnych sytuacjach społecznych, m.in. w przedszkolu, szkole, sklepie czy sali zabaw. To, w jaki sposób formułujemy i odczytujemy myśli, polecenia, komunikaty, łamigłówki, ciekawostki naukowe, żarty czy instrukcje obsługi oraz to, jak korzystamy ze źródeł wiedzy, przekłada się bezpośrednio na jakość życia.

Dobrze rozwinięte kompetencje językowe usprawniają proces rozwiązywania problemów, tworzenia sieci kontaktów i samorozwoju. Pomagają w negocjacjach, są przydatne w sytuacjach konfliktowych i współdecydują o sukcesie zawodowym.

Umiejętności: rozwój mowy, nauka czytania, nauka pisania, umiejętność opowiadania, czytanie ze zrozumieniem, nauka zasad, rozwiązywanie problemów, kooperacja

Formy: książeczki, karty obrazkowe, zagadki obrazkowe, zestawy kart suchościeralnych z mazakiem, puzzle

Trening umysłu

Trening umysłu

Spostrzegawczość, koncentracja, pamięć i kreatywność to umiejętności niezbędne do rozwoju inteligencji dziecka.

Ćwiczenia polegające na wyszukiwaniu podobieństw, zależności i porównywaniu obiektów rozwijają umiejętność kojarzenia, wzmacniają samoocenę i poczucie kompetencji, zapobiegają trudnościom szkolnym. Dziecko nie tylko świetnie się bawi, lecz także doświadcza sukcesu, gdy udaje mu się poradzić sobie z coraz bardziej złożonymi zadaniami. A to z kolei daje mu silną motywację do podejmowania kolejnych wyzwań w przyszłości, na przykład pracy w zawodach wymagających twórczego myślenia lub dbałości o szczegóły.

Umiejętności: koncentracja, spostrzegawczość, pamięć, kreatywność, percpecja wzrokowa, percepcja słuchowa, percpecja dotykowa, stymulacja sensoryczna, koordynacja oko – ręka, motoryka mała.

Formy: puzzle, memory, loteryjki, karty i książeczki obrazkowe, zagadki obrazkowe, łamigłówki, zestawy kart suchościeralnych z mazakiem

Wiedza

Wiedza

Zdobywanie rzetelnej wiedzy opartej na dowodach naukowych zaczyna się od umiejętności zadawania pytań i efektywnego poszukiwania odpowiedzi z różnych dziedzin.

Proponowanie dzieciom produktów prezentujących m.in., jak działa świat, to odpowiedź na ich naturalną ciekawość poznawczą, ale także stymulowanie procesów twórczych, rozbudzanie pasji i zainteresowań oraz krytycznego myślenia. Wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej, umiejętność pogłębiania i aktualizowania wiedzy oraz wyspecjalizowania się w danej dziedzinie to kluczowe czynniki decydujące o sukcesie na rynku pracy.

Umiejętności: poznawanie świata, anatomia, przyroda, geografia, historia i legendy, kosmos, finanse

Formy: książeczki i karty obrazkowe, zagadki obrazkowe, łamigłówki, gry edukacyjne, loteryjki, quizy, gry karciane, zestawy kart suchościeralnych z mazakiem

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć