Nauka czytania
Nauka czytania dla dzieci od A do Z! Opanowanie umiejętności czytania to długotrwały proces, ważny dla dalszego rozwoju poznawczego maluchów. Za sprawą kolorowych i różnorodnych książeczek, puzzli, gier edukacyjnych czy naklejek możesz sprawić, by wejście w świat słowa pisanego było dla dziecka prawdziwą przygodą!
Puzzle edukacyjne. Pierwsze słowa
Umiejętności:
Bazgraki czytają wyrazy i zdania. Czytanie sylabowe. Elementarz
Umiejętności:
Bazgraki czytają sylabami. Czytanie sylabowe. Elementarz
Umiejętności:
Bazgraki czytają wyrazy i zdania. Czytanie sylabowe. Ćwiczenia
Umiejętności:
Bazgraki czytają sylabami. Czytanie sylabowe. Ćwiczenia
Umiejętności:
Puzzle edukacyjne. Poznaję alfabet
Umiejętności:
Bójka na czytanie. Gra do nauki czytania
Umiejętności:
Zabawa w sylaby. Układanka edukacyjna
Umiejętności:
Czytanie sylabowe. Rysuję i zgaduję
Umiejętności:
Alfabet. Smart Bingo. Gra edukacyjna
Umiejętności:
Alfabet na 3 sposoby. Gra edukacyjna
Umiejętności:
Nauka czytania dla dzieci
Nauka czytania to jedno z najważniejszych zadań czekających na malucha na pierwszych etapach edukacji. To nie tylko podstawa dalszego rozwoju szkolnego, lecz także – umiejętność kluczowa do funkcjonowania w świecie nieustannie zalewanym informacjami, w którym od sprawnego czytania i analizowania treści zależy niekiedy nasze poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Opanowanie czytania to także furtka do stymulującego wyobraźnię i wrażliwość dziecka świata literatury. Jak zatem mądrze towarzyszyć dziecku w procesie nauki czytania?
Nauka czytania metodą sylabową
Proces nauki czytania dla dzieci warto zacząć od obrania właściwej metody! Za najbardziej naturalną, czyli zgodną z budową i sposobem funkcjonowania naszego mózgu, technikę uznaje się naukę czytania metodą sylabową. Skutecznie wyparła ona tak niegdyś popularne literowanie. Zauważono bowiem, że nigdy nie słyszymy głosek w izolacji: „t” wypowiemy przecież jako „te” lub „ty”. Stąd obranie sylaby jako najmniejszej jednostki w procesie nauki czytania jest dla dziecka bardziej intuicyjne. Adept czytania z łatwością przesylabuje „ta-ta”, podczas gdy „tyatya” będzie dla niego zupełnie niezrozumiałe.
Nauka czytania dla przedszkolaków
Nauka czytania metodą sylabową, zgodnie z zaleceniami jej twórczyni, profesor Jagody Ciechanowiec, jest najbardziej optymalna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy, korzystając z właściwej sobie neuroplastyczności, doskonale rozpoznają sylaby i robią szybkie postępy w nauce czytania zorganizowanej na wzór procesu nauki mówienia (od liter, przez sylaby: najpierw otwarte, później zamknięte, po wyrazy i gotowe zdania). Co więcej, szybsze opanowanie sztuki czytania pozwoli dziecku oswoić się ze stresem towarzyszącym uczniom na początku szkoły podstawowej, a w szerszym planie – będzie stymulowało rozwój słownictwa, wyobraźni i zapamiętywania.
Nauka czytania przez zabawę
Nic tak nie stymuluje procesów uczenia się jak naturalne zaciekawienie, otwartość na świat i ochota na zabawę. A właśnie te cechy chyba najlepiej charakteryzują usposobienie dziecka! Warto to wykorzystać. Dzieci sprawniej nauczą się czytania, jeśli uprzyjemnimy im ten proces i przekształcimy go w zabawę. Możemy wykorzystać do tego specjalne karty z literkami i obrazkami, puzzle, układanki, gry edukacyjne (np. bingo!), teksty w postaci dymków dialogowych czy krótkich, angażujących uwagę dziecka czytanek. Dzięki takim pomocom uzyskamy pewność, że dziecko otrzymuje możliwe do przyswojenia dawki wiedzy w przyjemnej sensorycznie i przykuwającej uwagę formie!
Gry do nauki czytania
Gry do nauki czytania to nie tylko doskonała pomoc w procesie nauki czytania dla dzieci, lecz także doskonała rozrywka językowo-obrazkowa dla całej rodziny. Forma gry pozwala w łatwy i elastyczny sposób dopasowywać poziom trudności do wieku czy umiejętności dziecka, przy okazji nauki czytania wprawia dziecko także w logicznym myśleniu, spostrzegawczości czy budowaniu koordynacji oko-ręka.
Postaw na zestaw!
Dlaczego warto od razu zaopatrzyć się w bardziej rozbudowany zestaw do nauki czytania? I co powinno wchodzić w jego skład? Nauka czytania to złożony proces, którego powodzenie zależy m.in. od podzielenia nauki na małe i odpowiednio uszeregowane etapy. Dziecko uczy się najpierw alfabetu, kojarzy literki z konkretnymi przedmiotami, następnie poznaje najprostsze sylaby (sylaby otwarte), dokłada do nich kolejno spółgłoski, opanowuje sylaby zamknięte, wreszcie rozpoznaje i układa coraz bardziej rozbudowane wyrazy, grupy wyrazów, zdania i… opowieści. Każda z tych części wymaga odpowiedniego podejścia metodycznego oraz adekwatnych materiałów edukacyjnych. Bądźmy zatem dobrze przygotowani na to, że nasz adept literatury będzie szybko przeskakiwał z jednego etapu na drugi!