Filtrowanie
close
Wyczyść wszystko

Kategoria wiekowa

Cena

10,00 zł - 40,00 zł

Nauka pisania

Nauka pisania – to drugie obok nauki czytania ważne zadanie poznawcze, przed którym staje maluch. Pisanie jest sztuką precyzyjną, wcale niełatwą do opanowania. Wymaga starannej koordynacji psychoruchowej czy wyrobienia motoryki małej (związanej z pracą dłoni i nadgarstków) niezbędnych do sprawnego posługiwania się tak drobnym przecież narzędziem jak kredka, ołówek czy długopis.

Nauka pisania liter

Nauka pisania liter jest zajęciem na tyle precyzyjnym i wymagającym rozwinięcia pokaźnego zespołu umiejętności, że niektórzy zrównują ją z nauką gry na instrumencie. Nie należy się tym jednak zrażać i należy pozwolić, by opanowywanie sztuki kreślenia liter odbywało się w sposób niewymuszony i okraszony zabawą! Jak tego dokonać? Jak wspierać dziecko w pierwszych pisarskich próbach?

Nauka pisania liter dla przedszkolaków

Naukę pisania liter można zacząć bardzo wcześnie, już na etapie przedszkolnym. Przede wszystkim wspierajmy te zachowania i zabawy naszych pociech, które przypominają przyszłe operowanie długopisem: kreślenie szlaczków patykiem na piasku czy rysowanie palcem na plecach mamy czy babci. Takie drobne zajęcia zachęcą malucha do dalszej pracy nad techniką pisania. Warto wspierać także czynności związane pozornie bardziej z motoryką dużą (pracą rąk i ramion), lecz gwarantujące stopniowy rozwój odpowiedzialnej za naukę pisania liter motoryki małej (aktywność dłoni i nadgarstków): pozwólmy zatem dziecku na rysowanie wielkich i kulfoniastych literek czy kształtów na dużym kawałku papieru. To krok we właściwym kierunku! Powoli lecz sukcesywnie motywujmy dziecko do coraz precyzyjniejszych zadań: tworzenia drobnych szlaczków, powolnego pisania po śladzie, zgadywania pojedynczych, brakujących literek w słowie, a wreszcie – pisania liter i wyrazów w liniach.

Ćwiczenia i elementarz do nauki pisania

Aby stymulować odpowiedzialną za pisanie literek motorykę małą dziecka, warto sięgnąć też po pierwsze proste ćwiczenia do nauki pisania. Na początek najlepiej sprawdzą się różnorodne gry: rysowanie szlaczków, swobodne bazgranie czy pisanie po śladzie. A dla bardziej biegłych w sztuce pisania sprawdzą się także: uzupełnianki, wykreślanki czy zagadki językowe. Dzięki takim ćwiczeniom dziecko poćwiczy i utrwali prawidłowe ułożenie ciała i dłoni podczas pisania, poprawne zapisywanie i łączenie liter, a także – niezbędnej późniejszej edukacji – kreślenie słów w liniach.

Książeczki ze zmywalnymi stronami – praktyczny wstęp do nauki pisania

Przy wyborze materiałów do nauki pisania warto kierować się jego przyjaznością dla dziecka. Dla młodszego dziecka sprawdzą się książeczki o dużym formacie, zapewniające odpowiednią powierzchnię do pierwszych, jeszcze nieprecyzyjnych wprawek. Pierwszy elementarz nie powinien być przeładowany treścią, pomocne dla dziecka będą za to proste polecenia, miejsce na bazgroły i szlaczki, ćwiczenia z pisania po śladzie czy wizualne dodatki (np. obrazki, szlaczki czy naklejki). Praktyczną formą do nauki pisania są książeczki ze zmywalnymi stronami wyposażone w ścieralny flamaster. To nie tylko pomysł na niewyczerpane źródło zabawy, lecz także sposób na bezstresową naukę pisania dla dzieci, które zostają uwolnione od presji idealnego odwzorowania liter na rzecz ciągłych, pouczających prób. To także rozwiązanie praktyczne, ekonomiczne i ekologiczne – książeczka może być używana wielokrotnie, a ścieralny flamaster w razie potrzeby łatwo wymienić. Polecamy ją zwłaszcza do szkół i innych placówek edukacyjnych czy po prostu do domów, w których jest więcej adeptów sztuki pisania, raz kupiony elementarz może posłużyć młodszemu rodzeństwu.

Loading...