Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

Jak uczyć dziecko angielskiego w domu? Poniżej przedstawiamy 4 skuteczne sposoby, które pomogą dziecku opanować język angielski.

Dlaczego warto uczyć małe dzieci angielskiego?

Małe dziecko, w odróżnieniu od dorosłego, przyswaja język obcy tak naturalnie jak ojczysty, bez konieczności wkuwania słówek czy reguł gramatycznych. Osłuchanie z jego melodią i rytmem ułatwia poprawną wymowę, a opanowanie go w dzieciństwie pomaga pozbyć się oporu przed posługiwaniem się nim później na co dzień. Co więcej, umożliwia dziecku rozwój kontaktów rówieśniczych oraz dostęp do wielu atrakcyjnych książek czy gier.

Jak nauczyć dziecko angielskiego?

Aby skutecznie nauczyć dziecko języka obcego, którym najczęściej jest język angielski, warto postawić na rozwijanie zdolności komunikacyjnych. Nie chodzi bowiem o przyswojenie jak największej liczby słówek, ale stwarzanie sytuacji, w których ten język jest potrzebny.

„Jeśli twoje dziecko ma pełnymi garściami czerpać z nieprzebranego źródła wiedzy, jakim jest globalna sieć, jeśli internet ma być dla niego czymś więcej niż źródłem gier i sposobem na wirtualne rozmowy z kolegami z klasy, to musi nauczyć się mówić dobrze po angielsku” 1 – podkreślają Natalia i Krzysztof Minge, psycholodzy specjalizujący się we wspomaganiu rozwoju dzieci i młodzieży.

4 sposoby na naukę angielskiego w domu

Poniżej przedstawiamy 4 wskazówki dla rodziców, którzy chcą ułatwić dziecku naukę języka angielskiego.

1. Wprowadź język angielski we wszelkich możliwych sytuacjach

Mówienie do dziecka po angielsku, nazywanie w tym języku przedmiotów z najbliższego otoczenia i zabawy, czyli zanurzenie w języku i stała z nim styczność, to najlepsze sposoby na intuicyjną naukę, które stają się wówczas również dobrym narzędziem komunikowania swoich potrzeb. „Im młodsze jest dziecko, tym łatwiej zastosować tę metodę, gdyż już dwulatek może się buntować przeciw początkowej niezrozumiałości komunikatów” 2 – zauważają Natalia i Krzysztof Minge.

Jeśli maluch zakrywa uszy i chce czytać tylko książkę w języku, który zna, warto zastanowić się, jak wprowadzić elementy języka obcego, by go zaciekawić i zainteresować. Można na czas podróży samochodem włączyć angielskie piosenki, by maluch osłuchał się z melodią i brzmieniem obcego dla niego języka. Dzięki rytmom, a czasami też rymom, dają się one łatwo zapamiętać i są bez problemu odtwarzane z pamięci. Zestaw popularnych piosenek do wspólnego słuchania, śpiewania i nauki znajdziesz w książce Angielski dla dzieci. Piosenki.

Angielski dla dzieci. Piosenki
Angielski dla dzieci. Piosenki

Dobrą zachętą są również zabawy z książką obserwacyjną Na tropie angielskich słówek, której celem jest zarówno wyszukiwanie szczegółów ilustracji, jak i poznawanie angielskich słówek, zwrotów i zdań na zasadzie skojarzeń. Śledzenie losu bohaterów, szukanie ukrytych przedmiotów oraz opowiadanie historii można śmiało połączyć z liczeniem piratów: one, two, three..., czy zamówieniem w kawiarni cupcake lub tea. Taki trening językowy można dostosować do możliwości i zainteresowań dziecka.

Na tropie angielskich słówek
Na tropie angielskich słówek 

Jeśli dziecko stanowczo nie chce słuchać, gdy rodzic mówi do niego w obcym języku, do zabawy można wprowadzić maskotkę. Sytuacja spotkania z nowym przyjacielem może odczarować niechęć dziecka i zwiększyć jego empatię dla towarzysza, który nie zna języka malucha, ale uwielbia dobrze się bawić: gonić, łaskotać czy rzucać piłeczkę. Być może taka forma nauki szybciej zachęci malucha do aktywnego posługiwania się nowym językiem: nie tylko słuchania, lecz także mówienia. Towarzysz, który w śmieszny sposób wykonuje dziecięce polecenia, to wspaniały kompan wspomagający interakcje językowe. Zabawy z nim najlepiej zacząć od wypowiadania krótkich fraz, a następnie stopniowo je rozbudowywać.

2. Ucz języka angielskiego przez doświadczenie

Nauka przez zabawę i działanie to naturalne sposoby poznawania świata przez dziecko. Podczas spaceru można pogłaskać kotka i zwrócić uwagę na miękkość jego futerka, powąchać kwiat, nazwać go i określić kolor oraz jego zapach – takie zmysłowe komunikaty oparte na doświadczeniu pomagają w nauce języka. W ten sposób maluch szybko rozbudowuje swój słownik.

Dziecku, które uwielbia gotowanie i zakupy, może spodobać się nazywanie owoców i warzyw, a także wszelkich czynności wykonywanych w kuchni, takich jak: mieszanie, przelewanie czy przesypywanie. Mówiąc o przedmiocie, dobrze wskazywać go palcem lub trzymać go w rękach, gest wskazywania ułatwia bowiem opanowanie języka. Gdy dziecko oswoi się z nazwami produktów spożywczych, można zaproponować mu tematyczne dwujęzyczne gry edukacyjne typu Zakupy czy Gotowanie, które będą kształtować umiejętność posługiwania się nowo poznanymi angielskimi słówkami w dialogach oraz przygotowywać do postępowania w rzeczywistych sytuacjach.

Zakupy. Gra edukacyjna
Zakupy. Gra edukacyjna

Gotowanie. Gra edukacyjna
Gotowanie. Gra edukacyjna

3. Zadbaj o kontakty i rozmowy w języku angielskim

Kontakty z rówieśnikami, nianią, ciocią czy wujkiem mogą znacząco ułatwić naukę języka obcego. Nie muszą być oni native speakerami. Ważne, by posługiwali się językiem swobodnie. Kontakt z innymi ludźmi pozwala maluchowi zrozumieć, że język służy do komunikacji, wyrażania swoich potrzeb oraz bycia wysłuchanym, jeśli tylko rozmówca będzie miał przestrzeń na swoją odpowiedź. Skutecznie pobudza również do aktywnego słuchania. Takie kontakty cechuje naturalność i użyteczność, a koncentracja na komunikacji zmniejsza opór przed mówieniem w różnych okolicznościach. 

4. Zadbaj o regularne powtórki i systematyczność

Budowanie nawyku systematycznych zabaw językowych przynosi fenomenalne efekty, nie tylko w zakresie słownictwa, lecz także poprawy pamięci. Krótki, ale regularny czas poświęcony na zabawy językowe to dobrze spędzone chwile z dzieckiem, które bawi się, buduje więź z rodzicem, a przy okazji rozwija kompetencje językowe.

Warto zadbać o to, by powtórki były możliwie atrakcyjne i dopasowane do zainteresowań dzieci. Nowe słówka można utrwalać za pomocą kart obrazkowych, do których dziecko dopasuje przedmioty znajdujące się w domu. Można również wykorzystać karty obrazkowe jako fiszki i przyczepiać je w miejscach, w których znajdują się przedmioty przedstawione na ilustracjach.

Angielski Owoce i warzywa
Angielski Owoce i warzywa

Do powtórek można wykorzystać również materiał językowy przedstawiony w inny sposób, np. w postaci gry loteryjka. Przyporządkowywanie żetonów do ilustracji na planszach oraz poprawne nazywanie obiektu przedstawionego na żetonie to świetne ćwiczenie utrwalające znajomość słówek i trenujące pamięć, koncentrację oraz spostrzegawczość. Zaletą gier z serii Loteryjka są bardzo ładne ilustracje, które wprowadzają ciekawą dla dzieci fabułę, np. scenki z życia rodzeństwa i ich psiego towarzysza. Do takich gier często dołączone są nagrania angielskich słówek w wykonaniu profesjonalnego lektora, które pomagają w ich utrwalaniu i poznawaniu oraz uczą prawidłowej wymowy.

Angielski. Pierwsze słowa. Gra Loteryjka
Angielski. Pierwsze słowa. Gra Loteryjka.

Główne zalety nauki angielskiego w domu

Wielką zaletą nauki angielskiego w domu jest zindywidualizowane podejście do dziecka. Można nie tylko wybrać materiały do nauki angielskiego dla dzieci, które będą atrakcyjne pod względem tematycznym, lecz także pozwolić małemu człowiekowi na wybór sposobu nauki, który jest dopasowany do jego możliwości i temperamentu. Uczenie się i posługiwanie się językiem powinno bowiem kojarzyć się z dobrym doświadczeniem, wspierającym w poznawaniu i odkrywaniu świata.


Przypisy:
1. N. Minge, K. Minge, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Edgard, Warszawa 2011, s. 150.
2. Tamże, s. 153.

Bibliografia:
Minge N., Minge K., Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Edgard, Warszawa 2011.

Autorka: 
Monika Biaduń – pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć