test

Pomysły na wspólną zabawę dla dzieci w różnym wieku

Rola, jaką odgrywa zabawa w rozwoju i życiu dzieci, jest niestety przez rodziców często bagatelizowana. Wymaga się od dzieci, żeby były poważne i roztropne, ale czy aby na pewno takie podejście jest dla nich korzystne? Dzisiaj przyjrzymy się temu, jakie funkcje pełni zabawa. Podpowiemy również, jakie wartościowe gry i pomysły na zabawy można zaproponować dzieciom, aby bawiąc się, nabywały nowe umiejętności.

Czym jest zabawa i jakie funkcje pełni w życiu dzieci?

Zacznijmy od definicji zabawy, gdyż jest to pojęcie bardzo szerokie, przez co bywa różnie interpretowane. Zabawa jest to każda aktywność podejmowana dobrowolnie dla przyjemności. Efekt końcowy nie ma tu znaczenia.

Dla małych dzieci zabawa jest podstawowym zajęciem, na które poświęcają większość czasu. Dzięki niej poznają siebie oraz świat i mogą się z nim oswoić, ponadto kształcą umiejętność skutecznego działania, uczą się współpracy, a także rozwijają wyobraźnię. Oprócz tego zabawy sprawiają, że maluchy czują się po prostu szczęśliwe. Zabawa pomaga więc wyładowywać wszelkie negatywne emocje, a nawet rozwiązywać problemy.

Układanie klocków pozwala np. doświadczyć sprawczości, ponieważ dziecko na własne oczy widzi, że może samodzielnie tworzyć różne konstrukcje, a więc jego działania mają bezpośredni wpływ na rzeczywistość. Miękkie przytulanki umożliwiają odzyskanie poczucia bezpieczeństwa. Zabawa z rodzeństwem lub rodzicami pomaga budować i wzmacniać więzi. Podczas wspólnych zabaw można bowiem lepiej poznać własne dziecko, a także zauważyć, co wywołuje w nim lęk czy irytację, a co je uszczęśliwia.

Poprzez zabawę dzieci zdobywają więc wiedzę o świecie, o sobie, uczą się zasad obowiązujących w grupie i współpracy. Dzięki niej rozwijają też kreatywne myślenie.

Jakie zabawy warto zaproponować dzieciom w różnym wieku?

Jeżeli nie masz własnych pomysłów na zabawy z dziećmi, nie przejmuj się, w sklepach znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji, które umożliwią Ci przyjemne i wartościowe spędzanie czasu z młodszymi członkami rodziny! Oto kilka z nich:

    1) Gry planszowe

Gry planszowe są świetnym rozwiązaniem, kiedy brakuje pomysłów na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Pamiętaj, że gra nie może być zbyt skomplikowana, dlatego zawsze dobieraj ją do wieku dzieci oraz ich zainteresowań. Dla maluchów od 3 do 8 roku życia sprawdzi się np. gra Miś i pszczoły, w której najważniejsza jest praca zespołowa i wspólne rozwiązywanie problemów.

Nieco starsze dzieci (od 4 do 10 lat) będą się świetnie bawić, grając w Na tropie zwierząt. Smart bingo albo Zakodowany zamek. Pierwsza z nich ćwiczy koncentrację i spostrzegawczość oraz poszerza wiedzę przyrodniczą, druga uczy współpracy, planowania i logicznego myślenia oraz układania prostych komunikatów i algorytmów, które pozwolą dostać się do ukrytych skarbów. Dla całych rodzin proponujemy Grę edukacyjną Polska trenującą refleks i spostrzegawczość, a jednocześnie pozwalającą lepiej poznać nasz kraj.

   2) Gry ruchowe

Takie gry pozwalają się wyszaleć i powygłupiać. Dla dzieci od 3 do 9 lat Co za emocje! Gra edukacyjna będzie strzałem w dziesiątkę. Przybliża świat uczuć, ucząc efektywnej komunikacji. Dla maluchów od 3 do 7 roku życia proponujemy Leśne harce. Zabawy logopedyczne, czyli pełną śmiechu gimnastykę buzi, języka i całego ciała, a dla nieco starszych dzieci (od 4 do 8 lat) Znajdź to! W domu, czyli fascynującą przygodę w poszukiwanie różnych przedmiotów we własnym domu i nie tylko! Ta gra wspaniale rozwija kreatywność, odciągając dzieci od ekranów.

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...