test

Jak wspomóc pamięć podczas nauki dziecka?

Pamięć to jedna z najważniejszych zdolności ludzkiego umysłu. Dzięki niej potrafimy zachowywać wrażenia, przeżycia czy informacje. Pozwala nam gromadzić i budować swoją wiedzę o otaczającym nas świecie, a także o sobie. Pozbawieni pamięci nie moglibyśmy się doskonalić i rozwijać, gdyż nie umielibyśmy uczyć się na własnych błędach. To właśnie pamięć pozwala nam wyciągać wnioski z przeszłych doświadczeń, aby nie popełniać drugi raz tych samych błędów. Jednak, aby działała sprawnie, należy ją ćwiczyć, gdyż nieużywana słabnie. Można ją śmiało porównać do mięśni, które, jeśli nie są regularnie trenowane, wiotczeją i nie działają już tak efektywnie. Dziś zastanowimy się, jak można poprawić pamięć u dziecka.

Jak działa pamięć?

Pamięć to dość skomplikowany system poznawczy, który jest odpowiedzialny za:

• pobieranie informacji,

• zamienianie ich we wzorce, czyli kodowanie (np. pod postacią pojęć, wspomnień, emocji czy konkretnych umiejętności),

• przechowywanie informacji (mogą być one zapisywane w pamięci sensorycznej, krótkotrwałej lub długotrwałej),

• wydobywanie informacji z pamięci długotrwałej i przetwarzanie ich na użyteczną w danym momencie wiedzę.

Ludzka pamięć to doskonały system, który jeśli jest ćwiczony, pozwala nam wykorzystywać różne doświadczenia, aby udoskonalać nasze zachowania lub dopasowywać je do zastanych okoliczności. Umożliwia nam także uczenie się. Dzięki niej interpretujemy pobierane informacje. Nasz umysł dzięki zdolności interpretacji odrzuca nieistotne szczegóły i systematycznie organizuje cały zbiór przechowywanych danych. To powoduje, że nie mamy problemu z zalewem informacji, gdyż potrafimy je filtrować i koncentrować się na tych, które są dla nas najciekawsze albo najpotrzebniejsze.

Pamięć umożliwia także rekonstruowanie informacji. Rzadko kiedy potrafimy odtworzyć w swojej głowie zdarzenia dokładnie tak, jak się wydarzyły, przez co często dochodzi do różnych zniekształceń. Wspomnienia dwóch osób biorących udział w jednym zdarzeniu nigdy nie będą identyczne. Jedna z nich może mieć np. pewne braki w swoich wspomnieniach, a druga może dodać do swoich różne szczegóły. Takie zniekształcenia można zredukować, poprawiając pamięć poprzez systematyczne ćwiczenia. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się w tym celu gry wzmacniające pamięć i koncentrację.

Co zrobić, aby pomóc dziecku w zapamiętywaniu?

Dzieci są na takim etapie swojego życia, kiedy intensywnie się rozwijają, zdobywając wiedzę o świecie i budując sobie obraz rzeczywistości oraz siebie. Pamięć odgrywa w ich życiu niezwykle ważną rolę, ponieważ pozwala im szybko i skutecznie przyswajać nowe informacje. Niestety często zdarza się, że dzieci mają problemy z koncentracją i pamięcią. Na szczęście można im w tym pomóc. Oto kilka ważnych spraw, o które warto się zatroszczyć:

1. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Ruch jest niezbędny do zdrowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Niech nie zniechęca Was zła pogoda, zawsze warto wybrać się na spacer, pobiegać, poskakać na skakance czy poszaleć w kałużach! Natomiast gdy dookoła świeci słońce, a temperatura pozwala na dłuższe przebywanie na powietrzu, idealnie sprawdzi się Znajdź to! Na dworze. Z pakietem zabaw i specjalnych misji nie grozi nuda!

2. Wprowadź zdrową i zbilansowaną dietę.

To co jemy, ma wielki wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Odpowiednia dieta karmi nie tylko ciało, ale i umysł. Mózg do zdrowego rozwoju potrzebuje pokarmów bogatych w: magnez, witaminy z grupy B, witaminę D oraz nienasycone kwasy Omega 3.

3. Graj z dzieckiem w gry rozwijające pamięć.

Regularne granie z dzieckiem w gry pomagające ćwiczyć i wzmacniać pamięć, takie jak np. gry Domino i Memory, to świetny sposób na stymulację mózgu. To też wspaniała okazja, aby spędzić ze swoją pociechą cenne wspólne chwile. Skorzysta na tym i dziecko, i Ty!

4. Pomóż dziecku zmotywować się do nauki.

Wyjaśniaj swojemu dziecku, jaki jest cel nauki. Przedstaw mu sytuacje, w jakich będzie mogło wykorzystywać zdobytą wiedzę. Zadbaj także o ograniczenie rozpraszaczy uwagi (takich jak tablet, smartfon czy telewizja), aby mogło w pełni skupić się na nauce. Zadbaj o odpowiednią przestrzeń do nauki. Pamiętaj, że w pokoju i na biurku powinien panować porządek, powinno też być w nim cicho. Warto porządnie przewietrzyć pomieszczenie przed nauką oraz zapewnić dziecku dobre oświetlenie.

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...