test

Zabawa to podstawa. Dzieci chcą budować, tworzyć i uczyć się

Bawię się, czyli rozwijam

Nic tak nie pomaga w rozwoju, jak… zabawa! To dzięki niej dziecko poznaje świat, kształtując w ten sposób myślenie i zdolności twórcze, wyraża potrzeby, odkrywa zainteresowania, a także reguluje swoje emocje. W zabawie ważna jest sama czynność bawienia się, a nie jej cel czy rezultat. Nawet jeśli zawiera elementy edukacyjne, to dla małego człowieka najważniejsza jest przyjemność płynąca ze swobodnej aktywności oraz kontaktu z bliskimi. Dlatego tak ważne jest pozwalanie dziecku, by samo wybierało rodzaj aktywności, który lubi – mowa tu oczywiście o aktywnościach dostosowanych do wieku i możliwości maluchów.

Ekspert o dużych puzzlach z grą „Droga”

Dzięki zabawie z tymi puzzlami każdy może zostać kreatywnym konstruktorem i świetnym kierowcą. Możliwość układania mnóstwa tras według własnego oryginalnego pomysłu pobudza wyobraźnię, uczy planowania, analizowania, a także konstruowania. A co najważniejsze, zabawa usprawnia orientację w schemacie własnego ciała oraz orientację przestrzenną niezbędne w rozwoju kompetencji matematycznych i językowych.

Katarzyna Dołhun – nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, lektor języka angielskiego i niemieckiego, prelegent i edukator. Prowadzi blog MamaMetodyk.pl

Zabawy, które zaspokajają potrzebę tworzenia

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają zabawy konstrukcyjne, podczas których tworzą i testują najróżniejsze budowle, w tym również ulice dla pokaźnych kolekcji resoraków. Z prawie trzymetrową układanką można zbudować wiele wariantów dróg o różnych kształtach, a następnie wykorzystać je do wyścigów. Zabawa nigdy się nie znudzi, bo za każdym razem można ułożyć całkiem inną trasę!

Ćwiczenia na wymyślanie i planowanie

Zachęcajmy dzieci do wykorzystywania różnych materiałów w zabawach konstrukcyjnych, np. gałęzi, kamyków, patyków czy klocków. Z plasteliny, kasztanów, żołędzi lub filcu mogą powstać najwspanialsze ludziki, a z kartonów – garaże, parkingi lub statki kosmiczne. Proponujmy maluchom zabawy w nawlekanie koralików na sznurek, budowanie wież z klocków, zakręcanie i odkręcanie zakrętek czy zapinanie zamka błyskawicznego – dzięki nim nauczą się, jak tworzyć całość z poszczególnych elementów, planować w myślach konstrukcje i realizować swoje pomysły. Z pewnością wielu inspiracji na każdą porę roku dostarczy Wam poradnik z aż 80 gotowymi ideami na zabawy!

Autorka:

Monika Biaduń-Maciejewska – mama Łucji, pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...