Gry edukacyjne, które rozwijają kompetencje przyszłości bez użycia komputera

Jak zadbać o rozwój kompetencji przyszłości bez pomocy komputera? Odpowiedzi na to pytanie udzielą nasi eksperci! Poznaj ich opinię i rady oraz zobacz relację z kolejnej już wizyty Kapitana Nauki w "Pytaniu na śniadanie"!

Gry planszowe – sposób na dobrze spędzony czas z dzieckiem w domu

Chyba nikt z nas nie przypuszczał, że pandemiczna sytuacja potrwa tak długo. Na szczęście z czasem przyzwyczailiśmy się do utrudnionych warunków i na tyle, na ile jest to możliwe, staramy się funkcjonować normalnie. Nie możemy pozwolić, aby z powodu domowej izolacji oraz pracy i nauki zdalnej omijało nas zbyt wiele i dlatego udowadniamy, że nawet kompetencje i zainteresowania można z powodzeniem rozwijać także w domu, z rodziną i rodzeństwem. Zobaczcie, jak można kreatywnie zorganizować wspólny czas, grając w gry edukacyjne.

Jak odciągnąć dzieci od komputerów i smartfonów?

Julia Trębacz-Mazuruk i Kamil Mazuruk ponownie zaprosili nas do swojego domu. Niedawno ich rodzina się powiększyła, ale to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie teraz poradzić. Tata ciągle pracuje przy komputerze, synowie uczą się zdalnie... Jak odciągnąć rodzinę od komputerów? W przerwie od pracy czy lekcji online, wybierają planszówki jako alternatywę dla komputerów i smartfonów! A jako miłośnicy gier, sięgają tylko po te najlepsze i najciekawsze, które łączą zabawę z nauką, i rozwijają umiejętności dzieci. 

Zapraszamy do obejrzenia felietonu! Nagranie dostępne jest pod linkiem: Gry planszowe wspierają rozwój dziecka


Programowanie dla dzieci bez komputera - gra Zakodowany zamek

Ich najnowszym odkryciem jest Zakodowany zamek - gra do nauki kodowania bez użycia komputera. Wszyscy gracze tworzą jedną drużynę i wcielają się w czarodzieja. To od ich współpracy zależy, czy uda się wygrać z duchem, który chce uciec z zamkowej wieży!

Zakodowany zamek. Gra na kodowanie

Aby zwyciężyć, trzeba opracować strategię i zbierać skarby. Podczas rozgrywek dzieci poznają język znaków i symboli oraz uczą się podstaw kodowania i tworzenia algorytmów. Gra wykorzystuje także ideę STEM do rozwoju kompetencji cyfrowych i społecznych. To wyjątkowy trening kreatywności, koncentracji i myślenia logicznego dla przyszłych programistów. To nie wszystko, gra pozwala też na samodzielną rozgrywkę!

Co za emocje! Gra edukacyjna


Co za emocje! - gra wspierająca rozwój emocjonalny dziecka

Całe dnie spędzone w domu i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami mogą niekorzystnie wpływać na rozwój najmłodszych. Z pomocą przychodzi gra Co za emocje! Dzięki niej dzieci nauczą się rozpoznawać, nazywać i wyrażać uczucia. Podczas treningu komunikacji, ich zadaniem będzie m.in. wytańczyć złość, wyśpiewać radość, czy pokazać miną smutek. Dzieci mogą bawić się w swoim gronie np. z rodzeństwem, jak i angażując do zabawy całą rodzinę. 

Z takimi propozycjami nie ma mowy o nudzie, a komputer nagle wydaje się zbędny :) 

Dlaczego warto grać z dziećmi w planszówki?

Zalety gier planszowych i ich wpływ na rozwój dziecięcych kompetencji były również przedmiotem dyskusji w studiu. Prowadzący zwrócili uwagę, że niektóre zawody, w których będzie pracować najmłodsze pokolenie, jeszcze nie istnieją! Psycholog dziecięcy i ekspertka Kapitana Nauki – Paulina Mierzejewska, zwróciła uwagę na konieczność poszerzania wiedzy dzieci o własnych i cudzych emocjach, np. z grą Co za emocje! 

Pojawiło się też sporo pomysłów na skuteczne odciągnięcie dzieci od komputerów, bez zamykania ich na rozwój współczesnych kompetencji. Świetnie sprawdzi się tu Zakodowany zamek, który uczy kodowania i podstaw programowania bez konieczności korzystania z dodatkowych technologii – komputera, tabletu czy smartfona. 

Proste zasady gry i możliwość gry w pojedynkę

Dziennikarka Emka Kowalska pochwaliła proste i zrozumiałe zasady gier, które bez problemu zrozumieją nawet najmłodsze dzieci. Wśród swoich ulubieńców wymieniła gry edukacyjne: LogikaKoty Bingo Smart oraz Zakodowany zamek wykorzystujący ideę STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Maths) – nowego podejścia do nauki, integrującego nauki ścisłe, nowoczesne technologie, inżynierię oraz matematykę.

Dodatkowym atutem gier Kapitana Nauki jest możliwość samodzielnej gry dzieci, bez pomocy rodziców. Zasady rozgrywek są proste i zrozumiałe nawet dla najmłodszych, a opiekunowie nie powinni mieć wyrzutów sumienia, nawet jeśli akurat nie mogą towarzyszyć dzieciom w zabawie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorośli dołączyli do wspólnych rozgrywek, bo gry są skonstruowane w taki sposób, aby angażowały każdego gracza, niezależnie od wieku czy zainteresowań. 

Zachęcamy do obejrzenia programu "Pytanie na śniadanie", nagranie dostępne jest pod linkiem: Gry planszowe wspierają rozwój dziecka

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć