test

Jak pobudzić kreatywność dziecka?

Dzieci są zazwyczaj bardzo kreatywne. Wynika to przede wszystkim z ich ciekawości, chęci poznania świata, ale również nieznajomości wielu reguł i dopiero kształtujących się nawyków. Niestety, z wiekiem poziom pomysłowości maleje. Dobrą wiadomością jest to, że im mocniej będziemy rozwijać kreatywność u dziecka, tym większa szansa na to, że stanie się kreatywnym dorosłym.

Kreatywność u dzieci – czym właściwie jest?

Wielu osobom kreatywność kojarzy się przede wszystkim z czynnościami artystycznymi – malowaniem, pisaniem wierszy czy komponowaniem muzyki. Jednakże, ten termin dotyczy po prostu pewnego rodzaju myślenia. Człowiek kreatywny to taki, który potrafi myśleć nieszablonowo.

Po co wspierać rozwój kreatywności u dziecka?

Kreatywność pozwala na skuteczne rozwiązywanie różnych problemów, łatwiejsze radzenie sobie ze zmianą, przedstawianie oryginalnych pomysłów, tworzenie czegoś nowego, pomaga także w pełniejszym wyrażaniu siebie. Jest więc przydatne również dorosłym, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Jak wspierać kreatywność u dzieci?

1. Może jest to banalne stwierdzenie, ale kreatywność jest możliwa wtedy, kiedy dziecko ma na nią czas. Oczywiście, nie oznacza to nieorganizowania dziecku żadnych rozrywek. Chodzi raczej o planowanie czasu wolnego i pozwalanie na jego swobodne wykorzystanie. Ograniczona liczba bodźców, nie przeciąży dziecka, a trochę nudy pozwoli na samodzielne wymyślenie nowej rozrywki. 

2. Nic tak nie rozwija, jak zwykła rozmowa. Świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności u dzieci, jest zadawanie abstrakcyjnych pytań. Oczywiście, nie ma dobrych i złych odpowiedzi, chodzi o wymyślenie jej jak największej liczby. Równie ciekawe okazują się burze mózgów, które można wykorzystać przy rozwiązywaniu problemów. Jeśli przedstawimy dziecku gotową odpowiedź, to najprawdopodobniej z niej skorzysta. Być może rozwiąże to jego aktualny problem, ale pozbawi umiejętności radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami w sposób kreatywny.

3. Czytanie bajek to kolejny, ważny podpunkt na liście. Dlaczego jest tak ważny? Podczas słuchania historyjek, wyobraźnia malucha intensywnie pracuje i ma do przetworzenia sporo informacji. Ponadto, wspólne czytanie pozwala dziecku na poznawanie świata. Podczas zgłębiania kolejnej historii spróbuj zapytać, jak inaczej mógłby się zachować bohater lub jak dziecko postąpiłoby na jego miejscu.

4. Technologia jest nieodłącznym elementem naszego życia i nie ma co do tego wątpliwości. Jednakże oglądanie bajek, często ogranicza kreatywność dziecka, ponieważ nie wymaga od niego zbyt dużej aktywności. Dlatego warto wyznaczyć czas, który będzie przeznaczony na spędzanie go przed ekranem. Ponadto ważne jest również to, co maluch ogląda. Jeśli zależy nam na rozwinięciu kreatywności u dziecka, co jakiś czas proponujmy mu programy, które są związane z jego zainteresowaniami i oprócz rozrywki, zawierają walor edukacyjny

Sprawdź, które produkty Kapitana Nauki zadbają o rozwój kreatywności dziecka!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...