test

Kolorowanki dla dzieci. Jakie są korzyści z kolorowania?

Kolorowanie to ważna forma aktywności, która jest często niedoceniana przez rodziców. Okazuje się, że nie tylko pomaga zwalczyć nudę, ale także pełni niezwykle ważne funkcje w rozwoju dzieci. Jest m.in. doskonałym sposobem na to, żeby nauczyć dziecko wytrwałości w dążeniu do celu, staranności i cierpliwości. Pomaga ćwiczyć skupienie uwagi na wykonywanej czynności, a także rozładowywać napięcia czy stres związany z przeżywanymi przez dziecko trudnymi emocjami. Kolorując razem z maluchem, można też efektywnie zacieśniać łączącą Was więź, ponieważ spędzone w ten sposób wspólne chwile są świetną okazją do rozmów i opowiadania o swoich emocjach. To także dobry moment na to, żeby się razem pośmiać, pożartować czy powygłupiać.

Jakie korzyści wynikają z kolorowania?

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto kolorować, spieszymy z odpowiedzią! Kolorowanie to czynność, która pomaga wydłużyć czas koncentracji uwagi, dzięki czemu dzieci ćwiczą swoją cierpliwość. Pokolorowanie całej kolorowanki to proces, który zajmuje trochę czasu, ale żeby móc cieszyć się efektem swojej pracy, nie można się poddawać. Samo zamalowywanie poszczególnych pól to zajęcie, które pomaga się wyciszyć i uspokoić. Jest niczym powtarzana w kółko mantra i tak samo jak ona umożliwia osiągnięcie stanu oddzielenia się od myśli. Kolorowanie jest więc techniką polecaną do redukowania stresu szkolnego.

Kolorowanie to także zajęcie, które doskonale ćwiczy małą motorykę, czyli usprawnia dłonie, nadgarstki i palce. Dzieci, które regularnie kolorują, szybko opanowują trudną sztukę starannego pisania, ponieważ mają dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, a także są precyzyjne. Wybierając odpowiednie kolorowanki, można pomóc maluchowi przygotować się do szkoły. Dzieci, malując, poznają różne kolory, kształty, ćwiczą pamięć oraz pogłębiają wiedzę o otaczającym je świecie. Idealną propozycją są kolorowanki, które znajdziecie w książeczkach z serii Bazgraki poznają. Ich poszczególne części wprowadzają maluchy np. w świat liter, liczb, kolorów i kształtów czy pozwalają poznać przeciwieństwa lub podstawowe angielskie słówka. Oprócz rysunków do kolorowania znajdziecie w nich łamigłówki i zabawy. Dołączone są do nich naklejki, które zwiększają motywację dzieci i uatrakcyjniają wykonywane zadania.

Kolorowanki dla dzieci stają się często inspiracją do tworzenia. Jeśli dziecko lubi kolorować, możesz je zachęcić, żeby samo przygotowało kolorowankę dla siostry, brata, mamy albo taty. Do gotowych kolorowanek można też dorysowywać różne elementy, które według dziecka wzbogacą kompozycję dzieła. W ten sposób maluch uczy się tego, że jego własne decyzje mogą zmieniać rzeczywistość. Dobrym pomysłem może być również zabawa w odwzorowywanie postaci z kolorowanki przy użyciu plasteliny. Dzięki temu ulubione zwierzaki czy stworki staną się trójwymiarowe i będą mogły ozdobić dziecięcy pokój.

Warto zachęcać maluchy do kolorowania, ponieważ rozwija ono świadomość przestrzenną. Dzięki niemu dzieci rozpoznają granice i uczą się je respektować. Zapełniając rysunek różnymi barwami, dzieci uczą się samodzielnego myślenia, gdyż same decydują, jakiego koloru będą poszczególne elementy. To także rewelacyjny sposób na nudę. Kiedy nie wiesz, co porobić ze swoim dzieckiem, podsuń mu atrakcyjną kolorowankę, której tematyka będzie dopasowana do jego zainteresowań, a czas upłynie Wam szybko i przyjemnie! Na stronie Kapitana Nauki umieściliśmy różne darmowe materiały do pobrania, a wśród nich znajdziecie też kapitalne kolorowanki! Warto po nie sięgnąć, aby na własną rękę odkryć korzyści z kolorowania.

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Bezpłatne kolorowanki dla małych, większych i dorosłych możesz pobrać bezpłatnie

na stronie Kapitana Nauki

Kolorowanki i wycinanki

Kolorowanki i wycinanki Pobierz

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...