test

Pomysły na kreatywną zabawę bez telefonu dla dzieci

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w naszym codziennym życiu niemal na każdym kroku towarzyszą nam urządzenia ekranowe takie jak np. smartfon. Kiedy po raz pierwszy wkroczył w nasze życie, wszyscy się nim zachwyciliśmy. Zachwyt ten trwa do dziś, jednak wraz z kolejnymi pokoleniami, które niemal od kołyski przyzwyczajone są do obsługi tego typu urządzeń, zaczęliśmy sobie coraz lepiej zdawać sprawę z różnych zagrożeń, jakie niesie za sobą zbyt intensywne korzystanie ze smartfonów. Od kilku lat w szkołach i przedszkolach prowadzone są akcje edukujące zarówno dzieci, jak i ich rodziców o tym, czym jest tzw. e-higiena i dlaczego jej przestrzeganie jest ważne. Z tego wpisu dowiesz się, na czym polega higiena cyfrowa i jakie zabawy bez ekranu można zaproponować dziecku w czasie wolnym.

Czym jest higiena cyfrowa i dlaczego warto wprowadzić ją w życie?

Korzystanie z telefonu wciąga. Smartfon oferuje użytkownikowi tyle atrakcji, że często aż trudno się od niego oderwać. Można przeglądać strony internetowe, portale społecznościowe, oglądać filmiki i bajki czy grać w różne gry. Tak bogata oferta przyciąga szczególnie dzieci, które widzą w takim urządzeniu cudowne remedium na nudę. Niestety w przypadku telefonu linia oddzielająca rozsądne użytkowanie od nałogowego jest niezwykle cienka i bardzo łatwo ją przekroczyć. Higiena cyfrowa to zespół praktyk, dzięki którym korzystanie z urządzeń elektronicznych i nowoczesnych technologii jest bezpieczne dla zdrowia.

Według specjalistów dzieci do 5. roku życia w ogóle nie potrzebują kontaktu z elektroniką, gdyż muszą mieć czas na aktywną zabawę i poznawanie świata przy pomocy wszystkich zmysłów. Korzystanie ze smartfonu to dla nich za dużo bodźców, które w nadmiarze mogą wywołać wiele problemów rozwojowych. Jeśli już muszą mieć z jakichś przyczyn telefon, to nie powinny używać go dłużej niż godzinę dziennie. Nieco starsze dzieci od 7. do 12. roku życia powinny ograniczyć korzystanie z multimediów do maksymalnie 2 godzin dziennie. Dzieci, których kontakt z telefonem mieści się w tych ramach czasowych, nie tylko lepiej się wysypiają i są spokojniejsze, ale także nie mają problemów z samodzielną zabawą czy koncentracją.

Co zamiast telefonu, czyli jakie zabawy bez ekranu zaproponować dziecku?

Jednak, aby dziecko dobrze się rozwijało, nie wystarczy odebrać mu telefon, trzeba mu również zaproponować inne interesujące zajęcia, które wypełnią mu czas i będą dla niego wartościowe. Doskonałym pomysłem są kreatywne zabawy dla dzieci, które rozbudzają wyobraźnię. Może to być np. tworzenie prac plastycznych czy samodzielne rysowanie komiksów. Innym świetnym i korzystnym dla zdrowia rozwiązaniem są zabawy na świeżym powietrzu, które wspomagają zarówno rozwój psychiczny, jak i fizyczny maluchów. Jeżeli jednak pogoda nie dopisuje i wyjście na dwór nie wchodzi w grę, zaproponuj swojemu dziecku np. grę Znajdź to! W domu. Gracze losują kartę, a następnie muszą znaleźć odpowiedni przedmiot. Za każdy odnaleziony skarb dostają punkty. Rewelacyjnym sposobem na nudę mogą być także Kalambury, które zapewnią maluchom mnóstwo dobrej zabawy.

Dobrą propozycją są także gry edukacyjne dla dzieci. Cała rodzina może miło spędzić czas przy grze Mały inwestor. Gra rodzinna. Dzięki niej dzieci poprzez zabawę uczą się, jak zarabiać i pomnażać pieniądze, a także jak je rozsądnie wydawać. Kolejną ciekawą propozycją jest Zakodowany zamek. Gra na kodowanie, czyli gra planszowa rozwijająca umiejętności niezbędne przy programowaniu bez użycia komputera.

Gry edukacyjne to nie tylko rozrywka, ale także świetny trening logicznego myślenia, koncentracji, planowania i kreatywności!

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...