test

Jak rozwijać pewność siebie u dziecka?

Pewność siebie, czyli wysokie poczucie własnej wartości to niezwykle ważna sprawa. Obecnie dzieci mają z nią niestety problemy. Większość z nich ma o sobie zaniżone mniemanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż rozwijają się w czasach zdominowanych przez storytelling, czyli tworzenie sztucznych, medialnych narracji. Dostęp do takich opowieści mają głównie przez media społecznościowe, na podstawie których w ich głowach powstaje zafałszowany obraz świata. Częste porównywanie się do wyidealizowanych influencerów lub innych celebrytów sprawia, że nie potrafią czerpać radości z własnego życia, gdyż wydaje się im ono najczęściej niewystarczająco dobre.

Poważnym problemem jest również nieobecność rodziców w codziennym życiu dzieci. Niestety otaczający je świat podkopuje ich poczucie własnej wartości, a rodzice nie mają czasu na prowadzenie z nimi ważnych rozmów. Aby nie dopuścić do powstania takich problemów, już od najwcześniejszych lat można pomóc dzieciom budować ich pewność siebie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Dlaczego budowanie pewności siebie u dziecka jest tak ważne?

Choć mogłoby się wydawać, że dzieci są na tyle małe, że będą jeszcze miały w swoim życiu czas na budowanie pewności siebie, to okazuje się, że to właśnie dzieciństwo pełni niezwykle ważną funkcję w kształtowaniu pozytywnej samooceny. Warto więc zastanowić się, co można zrobić, aby wzmocnić pewność siebie u swojej pociechy. Dzieci ze stabilnym poczuciem własnej wartości nie zrażają się po niepowodzeniach, a więc nie poddają się tak łatwo w dążeniu do zamierzonego celu. Zachowują się też dużo swobodniej, dzięki czemu chętnie nawiązują kontakty z rówieśnikami.

Jak pomóc dziecku w budowaniu jego pewności siebie?

Oto kilka sposobów na rozwijanie pewności siebie u dzieci:

1. Spędzaj ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu i rób to mądrze.

Nic nie zastąpi w życiu dziecka kontaktu z rodzicem. To rodzice dają dzieciom przykład, dlatego bądź życzliwa dla ludzi, nie oceniaj ich pochopnie i nie szufladkuj, nie bój się prosić o pomoc, praw innym komplementy, powstrzymując się od złośliwych komentarzy. Omawiaj ze swoim dzieckiem zaistniałe sytuacje, tłumacz reakcje ludzi na różne zachowania. Pokazuj mu, że każdy człowiek jest złożonym mikrokosmosem, w którym kipią różne emocje. Uwrażliwiaj je na los innych. Pokazuj inne punkty widzenia. Rozwijaj empatię dziecka już od najmłodszych lat. Nie pokazuj nigdy, że w nie wątpisz, zamiast tego zawsze je wspieraj. Chwal je za konkretne zachowania i czyny, a także pomagaj mu w odkrywaniu jego talentów i zachęcaj je do ich rozwijania.

2. Pomóż dziecku w nauce rozpoznawania i nazywania emocji.

Aby dziecko mogło stać się pewnym siebie człowiekiem, powinno nauczyć się rozpoznawać i nazywać emocje zarówno te własne, jak i cudze. Może w tym pomóc edukacyjna gra Co za emocje!, która w zabawny sposób wprowadza przedszkolaki w skomplikowany świat odczuć. To świetny trening komunikacji i sposób na ćwiczenie umiejętności społecznych oraz empatii!

3. Dawaj dziecku obowiązki adekwatne do jego wieku.

Nie wyręczaj dziecka we wszystkim. Są rzeczy, które na etapie jego rozwoju może wykonać samo. Przesadne pomaganie dziecku wcale mu nie pomaga, a raczej szkodzi, bo tylko wzmacnia jego niepewność i uczy zależności od innych.

4. Pozwól dziecku popełniać własne błędy.

Bardzo ważne dla budowania poczucia własnej wartości jest popełnianie błędów i wyciąganie z nich konstruktywnych wniosków. Nadmiernie ingerując w życie dziecka i nie dając mu okazji do popełniania własnych błędów, osłabiasz jego pewność siebie.

5. Pomóż dziecku radzić sobie z porażkami.

Porażki to cenna życiowa lekcja, jednak w każdej takiej sytuacji warto dziecko wspierać. Po poniesieniu porażki, pokrzep dziecko dobrym słowem. Możesz także opowiedzieć mu o swoich trudnych przeżyciach, pokazując w ten sposób, jak sama radzisz sobie z problemami. Warto dodawać dziecku otuchy i zachęcać do przełamywania lęku, mówiąc np. „wiesz, ja też czasem w pracy czuję się niepewnie i boję się powiedzieć coś na głos, ale kiedy się przełamię, zawsze czuję się z tym świetnie!”.

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...