- today
- perm_identity Aldona Bielska
- label Wychowanie i rozwój dziecka
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 354 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Koncentracja to sztuka skupiania uwagi na konkretnej czynności lub myśli. Dzięki niej możemy osiągnąć wyznaczone cele, rozwiązywać problemy czy zrozumieć nowe zagadnienia. Żyjemy w świecie, w którym otacza nas mnóstwo czynników osłabiających koncentrację i rozpraszających naszą uwagę. Szczególnie dotkliwie odczuwają to najmłodsi, którzy bardzo łatwo się dekoncentrują. Nadmiar bodźców może u nich powodować problemy w nauce. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co możesz zrobić, aby wspomóc swoją pociechę w procesie nauki i sprawić, że będzie efektywniej przyswajać wiedzę, przeczytaj ten wpis!
Jakie czynniki osłabiają koncentrację podczas nauki?
W nowoczesnym świecie największym rozpraszaczem uwagi są smartfony i inne urządzenia elektroniczne. Podczas odrabiania lekcji albo nauki warto więc zadbać o to, aby dziecko nie miało pod ręką telefonu albo upewnić się, że ma w nim wyłączone powiadomienia z social mediów. Bardzo ważna jest odpowiednia e-higiena, dzięki której wszyscy członkowie rodziny będą uważniej wykonywać swoje zadania i uczestniczyć w życiu rodzinnym. Bez telefonu w ręce łatwiej nawiązać głęboką relację, słuchać i czytać ze zrozumieniem czy odpowiadać na pytania.
Jak zorganizować miejsce do nauki dla dziecka?
Niezwykle istotną sprawą jest zadbanie o to, aby w pokoju do nauki dla dziecka panowały odpowiednie warunki. Jedną z ważniejszych spraw jest porządek na biurku. Nie od dziś wiadomo, że bałagan w miejscu pracy negatywnie wpływa na zdolność koncentracji. Pokój, w którym dziecko się uczy, powinien być cichy i dobrze przewietrzony. Na biurku musi znajdować się lampka, która zapewni właściwe oświetlenie. W takich warunkach łatwiej jest skupić się na nauce, a nowe wiadomości szybciej wchodzą do głowy. Warto od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku nawyk pracy bez włączonej w tle muzyki, radia czy telewizora. Kluczem do sukcesu jest również motywacja do nauki. Jeżeli dziecko samo rozumie, do czego potrzebna jest mu zdobywana wiedza, będzie chętniej ją przyswajać.
Jak można pomóc dziecku, które ma problemy z koncentracją?
To naturalne, że dzieci miewają lepsze i gorsze dni. Raz nie mają żadnych problemów z nauką, a kiedy indziej mogą mieć duże kłopoty ze skupieniem się na zadaniach. Może to wynikać np. ze zmęczenia czy stresu. Na szczęście koncentrację można ćwiczyć, najlepiej poprzez zabawę. W ofercie Kapitana Nauki znajduje się sporo produktów, które w tym pomagają. Ciekawą propozycją są np. ćwiczenia na koncentrację dla dzieci Koncentracja z detektywem motywem. Jest to gotowy zestaw zadań służący rozwojowi umiejętności koncentracji, ale także spostrzegawczości i pamięci. Zadania przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat znajdują się w książce i na zmywalnych kartach, dzięki którym można je rozwiązywać wiele razy.
Kolejną sprawdzoną metodą na ćwiczenie koncentracji u dzieci jest zestaw Koncentracja. Zagadki obrazkowe. Zagadki umieszczone w tym pakiecie pomagają dzieciom ćwiczyć skupianie uwagi oraz wybieranie wartościowych informacji. Umiejętności te warto ćwiczyć już od małego, ponieważ osoby, które potrafią koncentrować się na wykonywanych czynnościach oraz selekcjonować informacje, będą w przyszłości szybko i efektywnie przyswajać wiedzę.
Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny
Komentarze (0)