test

Jak nauczyć dziecko czytania i pisania metodą Montessori? Praktyczne wskazówki

Spis treści

1. Pisanie w nurcie Montessori

2. Czytanie w nurcie Montessori

3. Jak wspierać dziecko w nauce pisania?

4. Wspólne opowieści

Dzieci już od najmłodszych lat przyswajają wiedzę z otoczenia. Poprzez obserwację dorosłych uczą się zachowań, które wykorzystują w swoim życiu. Ogromną wagę tej naturalnej zdolności doceniła Maria Montessori.

Pedagogika Montessori skupia się na wspieraniu samodzielności dziecka i ukazywaniu mu świata takim, jaki jest (bez zbędnej fikcji). Kluczową rolę odgrywa tu poznanie wielozmysłowe. Nie tylko wzrok, ale też dotyk, smak, węch i słuch pomagają >w zapamiętywaniu nowych informacji. Dziecko dzięki swojej wewnętrznej ciekawości i motywacji samo dąży do zdobywania wiedzy. Dorosły towarzyszy mu w tej drodze.

Poza zdobywaniem wiedzy o świecie, ważnym elementem programu Montessori jest nauka pisania i czytania. Dzieci rozpoczynają ten etap edukacji już w przedszkolu. Rozwijanie umiejętności przynosi im ogromną satysfakcję i daje wiarę we własne siły.

Pisanie w nurcie Montessori

Aby sprawdzić gotowość dziecka do nauki liter, użyj małych przedmiotów, których nazwy dziecko już wcześniej poznało. Zapytaj, jak nazywa się przedmiot czy prezentowane zwierzątko. Kiedy dziecko odpowie, zapytaj, co słyszy na początkunwyrazu. Powtórz: K-K-K-OT. Mocno akcentuj głoskę, która jest w nagłosie. Kiedy dziecko odpowie, że słyszy K, zapytaj o kolejny przedmiot. Po takiej lekcji wiesz, że dziecko jest gotowe do nauki liter.

Czytanie w nurcie Montessori

Do nauki czytania konieczne jest poszerzanie zasobu słownictwa. Już od najmłodszych lat poprzez mówienie do maleństwa i czytanie mu poszerzamy ten zasób oraz stymulujemy aparat mowy dziecka. W przedszkolu używamy do tego rozmaitych montessoriańskich materiałów. W domowych warunkach dobrze sprawdzą się wyszukiwanki (znajdziecie je np. w naszym elementarzu).

Jak z nimi pracować? Pomóż dziecku nazywać nowe obiekty. Zachęcaj do zadawania pytań i do odpowiadania na pytania (np. Co widzisz? Co zrobi kot? Co tu się zaraz wydarzy?).

Jak wspierać dziecko w nauce pisania?

    • Naukę liter rozpocznijcie, wykorzystując do tego szorstki alfabet. To zestaw 32 małych liter o wyraźnej fakturze. Występują one w dwóch kolorach: samogłoski są czerwone, a spółgłoski – niebieskie. Możesz wykonać taki alfabet razem z dzieckiem, wykorzystując materiały dodatkowe zawarte w tym elementarzu.

    • Prezentuj dziecku litery stopniowo – nie więcej niż po trzy. Pokaż, jak wodzić palcami po ich kształcie, pozwól je poznać.

    • Kiedy dziecko pozna większość liter, przejdźcie do prób układania zapisu prostych wyrazów. Wykorzystajcie małe przedmioty lub obrazki, których nazwy to trzyliterowe wyrazy fonetyczne, spróbujcie ułożyć z liter zapis tych wyrazów.

    • W nauce pisania niezbędne jest ćwiczenie motoryki małej. Tu sprawdzą się materiały z życia codziennego: zakraplacz, szczypce i łyżka (do przenoszenia drobnych przedmiotów) czy pinezka (do dziurkowania kartki papieru). Dobrym treningiem będzie też wyklejanie kształtów drobnymi kawałkami plasteliny.

    • Pisanie liter na kartce jest dużym wyzwaniem dla dziecka w wieku przedszkolnym. Na początku nauki pisania warto szukać innych sposobów (jak pisanie na piasku czy w rozsypanej kaszy) albo używać papieru w dużym formacie. Jeśli macie w domu tablicę, to pisanie na niej może być kolejnym etapem nauki. Trzymanie kredy wymaga od dziecka chwytu pęsetowego, który jest niezbędny do trzymania ołówka.

Wspólne opowieści

Nauce czytania sprzyjają zabawy słowami: wymyślanie rymów, szukanie słów przeciwstawnych albo brzmiących tak samo. Dobrze, kiedy dziecko uczy się czytać słowa uwzględniające jego poziom zaawansowania. W metodzie Montessori pierwszy etap nauki czytania (etap różowy) uwzględnia tylko słowa składające się z trzech liter, bez trudności fonetycznych.

Fragment pochodzi ze wstępu do książki Montessori. Elementarz przedszkolaka.

Katarzyna Szcześniewska, Magdalena Szcześniewska, Marta Szcześniewska – trzy siostry, które pasjonuje metoda Montessori. Wspólnie prowadzą Centrum Edukacji Montessori, gdzie kształcą nauczycieli i rodziców w duchu tej metody. Założycielki szkoły i przedszkola Il Mio Montessori w Gdyni. Prowadzą blog MamazMontessori.pl, który inspiruje, jak podążać za dzieckiem w zgodzie z jego potencjałem i możliwościami. Więcej inspiracji na Instagramie:  @trener_montessori oraz @mama_z_montessori.

Dzięki Montessori nauka czytania i pisania, zdobywanie wiedzy o świecie a także innych kompetencji nabiera nowego wymiaru. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie – koniecznie zajrzyj do Elementarza przedszkolaka, w którym znajdziesz ćwiczenia i łamigłówki dla dzieci zaprojektowane w duchu pedagogiki Montessori. 

Mamy nadzieję, że zaproponowane w Elementarzu Przedszkolaka ćwiczenia i dodatkowe aktywności będą wsparciem: dla dzieci w odkrywaniu świata i własnych umiejętności, a dla Was w podsycaniu ich ciekawości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...