test

Zabawy Montessori dla dzieci

Spis treści

1. O metodzie Montessori
2. Karty obrazkowe
3. Karty sensoryczne
4. Ćwiczenia i Elementarze
5. Poradniki dla rodziców

Na czym polega metoda Montessori?

To innowacyjny system edukacyjny opracowany przez włoską lekarkę Marię Montessori na początku XX wieku. Opiera się na założeniu, że dzieci są naturalnie skłonne do samodzielnego uczenia się i rozwoju poprzez interakcję z odpowiednio przygotowanym otoczeniem.

Zasady pedagogiki Montessori:

    • Nauka przez doświadczenie. Pedagogika ta wykorzystuje wiele różnorodnych materiałów sensorycznych, które pomagają dzieciom rozwijać swoje zmysły. Należą do nich między innymi przedmioty o różnych fakturach, zapachy, smaki, kolory i dźwięki.

    • Swobodny rozwój dzieci. Montessori pozwala dzieciom na samodzielną eksplorację i odkrywanie świata. Dzieci mają dużą swobodę w wyborze aktywności, z którymi chcą się bawić i uczyć. Pozwala im to na rozwijanie własnych zainteresowań i talentów w tempie dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb.

    • Samodzielność i odpowiedzialność. Zabawy Montessori ćwiczą rozwijanie u dzieci samodzielności i poczucia odpowiedzialności. Najmłodsi uczą się wykonywać różne czynności, dbać o otoczenie i współpracować z innymi. Indywidualne podejście do każdego dziecka sprawia, że maluchy uczą się skuteczniej i chętniej

    • Wewnętrzna motywacja. Nie stosuje się systemu kar i nagród. Zamiast tego skupiamy się na budowaniu u dzieci wewnętrznej motywacji do nauki i odkrywania świata, dzięki czemu dzieci poznają świat sposób naturalny i intuicyjny.

W tym artykule poznasz przykładowe zabawy, w jakie możesz zaangażować swoje dziecko, aby zadbać o jego wszechstronny rozwój, pobudzić ciekawość świata i pomóc w doskonaleniu istotnych umiejętności na danym etapie edukacji! Wymienione pozycje dostępne są w sklepie Kapitana Nauki!

Karty obrazkowe - wspieranie rozwoju mowy od 1. roku życia

Zabawa z kartami obrazkowymi poszerza zasób słownictwa maluszka i zachęca do odkrywania świata pełnego kolorów i kształtów, rozwijając myślenie i ciekawość u dziecka.

    • Z kartami obrazkowymi Kapitana Nauki maluszki (1-3 lat) poznają: dźwiękizwierzęta na wsi czy swoje pierwsze słowa.
    • A starsze dzieci (2-5 lat) oswajają się ze skomplikowanym światem emocji.

Na każdej karcie umieszczono realistyczne ilustracje z podpisami. Zestaw zawiera dodatkowo poradnik dla rodziców, w którym znajdują się liczne pomysły proste zabawy z użyciem kart.

Dziecko może się nimi bawić samodzielnie lub z pomocą rodzica czy rodzeństwa. Karty te rozwijają umiejętności dzieci w zakresie koordynacji oko-ręka, czytania i rozwoju mowy, a także pomagają maluchom rozwijać podstawową wiedzę o świecie.

Karty sensoryczne - kreatywne zabawy z dotykiem (2+)

Jeśli szukasz czegoś, co pozwoli przenieść zabawę na nieco wyższy poziom, wybierz zabawy sensoryczne. Przy ich pomocy, dzięki dobrej zabawie dziecko, oprócz wiedzy o świecie rozwinie wyobraźnię, co stanowi ważny element rozwoju dzieci.

Podstawową przewagą kart sensorycznych nad obrazkowymi jest wypukła faktura kart. Dzięki temu dziecko ma możliwość angażować w zabawę nie tylko wzrok, ale i dotyk. Podczas zabawy z kartami dziecko może dopasowywać kształty i faktury do odpowiedniego zwierzątka.

Koniecznie sprawdź:

    • Karty sensoryczne. Zwierzęta tu i tam,
    • Karty sensoryczne. Przyroda tu i tam

Do każdego z zestawów dołączyliśmy również poradnik dla rodziców z pomysłami na rozwijającą rozgrywkę.

Ćwiczenia i Elementarze dla malucha i przedszkolaka

Przedstawiamy aż 4 wyjątkowe książki - zbiory angażujących zabaw i aktywności, opracowanych tak, aby zachęcać dzieci do samodzielnego poznawania świata, eksperymentowania i doświadczania. Ich obszary tematyczne są zróżnicowane i dopasowane do wieku dziecka - od figur i kształtów, przez ciało, emocje aż po kontynenty, historię czy poznawanie zwyczajów!

W książkach znajdziesz mnóstwo angażujących łamigłówek poszerzających wiedzę. Nie zabraknie także pomysłów na wykorzystanie różnych technik plastyczno-sensorycznych, wycinanek czy naklejek.

Poznaj:

    • Ćwiczenia maluchaElementarz malucha są idealnym narzędziem dla 2- i 3-latków jako wstęp do nauki czytania, pisania czy liczenia, a także wprowadzają w tematykę ciała, emocji, domu i rodziny, zwierząt i roślin, miasta i wsi oraz kosmosu.

    • Ćwiczenia przedszkolakaElementarz przedszkolaka to doskonałe pomoce dla rodziców czy nauczycieli wychowania przedszkolnego. Dzieci od 4 do 6 lat trenują pamięć, koncentrację i sprawność manualną, wzbogacając słownictwo i pomagając w nauce czytania, pisania i liczenia. Dzieci uczą się o świecie roślin, zwierząt, możliwości człowieka, historii, czasu i wielu więcej!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pomóc dziecku w nauce czytania, korzystając z kapitalnych zabaw Montessori- zajrzyj do krótkiego poradnika, opracowanego przez specjalistki w tej dziedzinie - Katarzynę, Magdalenę i Martę Szcześniewskie.

Poradniki dla rodziców i pomysły na zabawy Montessori

"80 zabaw z dziećmi"

Dzięki przeczytaniu tego poradnika:

    • odkryjesz zabawy, które pomogą rozwijać kreatywność i samodzielność Twojego dziecka,
    • pobudzisz naturalną ciekawość dziecka i ułatwisz mu samodzielne zdobywanie wiedzy,
    • będziesz mieć dostęp do dodatkowych materiałów, które można wykorzystać podczas zabawy,
    • wzmocnisz pozytywne relacje w rodzinie.

"Wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat"

Dzięki lekturze poradnika zyskasz cenną wiedzę i narzędzia, które pomogą Ci stworzyć optymalne warunki do rozwoju Twojego dziecka. Pamiętaj, że to nie sztywny zestaw zasad, ale raczej filozofia wychowania, która kładzie nacisk na szacunek dla dziecka, jego naturalną ciekawość i potrzebę samodzielnego odkrywania świata.

Korzyści z lektury poradnika o metodzie Montessori:

    • Zrozumienie dziecka. Będziesz w stanie lepiej interpretować zachowania i reakcje swojego dziecka, co pozwoli Ci na budowanie silniejszej i bardziej wspierającej relacji.
    • Stworzenie sprzyjającego środowiska. Dowiesz się, jak urządzić dom tak, aby był on bezpieczny, funkcjonalny i zachęcał dziecko do samodzielności.
    • Inspiracje do zabawy i nauki. Otrzymasz mnóstwo pomysłów na aktywności i zajęcia, które pomogą Twojemu dziecku rozwijać się w sposób naturalny i angażujący.
    • Ciągłe uczenie się. W codziennych interakcjach z dzieckiem będziesz odkrywać nowe sposoby wspierania jego rozwoju i uczenia się od jego unikalnej perspektywy.

Skorzystaj również z darmowych materiałów do pobrania Montessori na stronie Kapitana Nauki.

Poznaj więcej produktów rozwijających dziecko metodą Montessori!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...