Kreatywność
Kreatywność umiejętność twórczego myślenia, które przejawia się m.in. generowaniem wielu pomysłów, budowaniem nowych skojarzeń, wyjściem poza schematy działania, a także łatwością w wymyślaniu innowacyjnych rozwiązań. To zdolność, której można się nauczyć dzięki ćwiczeniom. Potrzebne są odwaga, motywacja wewnętrzna oraz ciekawość świata.
Koduj z robotami. Zagadki obrazkowe
Umiejętności:
Zakodowana wieża. Gra na kodowanie
Umiejętności:
Kodowanie na wesoło. Rysuję i zgaduję
Umiejętności:
Miś i pszczoły. Gra kooperacyjna
Umiejętności:
Zakodowany zamek. Gra na kodowanie
Umiejętności:
Kreatywność
Kreatywność to inaczej umiejętność twórczego myślenia, czyli takiego, które otwiera nowe perspektywy i sposoby działania, jest odświeżające i mobilizujące do podejmowania kolejnych wyzwań poznawczych. Dzięki kreatywności dzieci są bardziej ciekawe świata, gotowe na nowe wyzwania, odważne i chętne do rozwijania swoich pasji. Kreatywność może być też źródłem motywacji do nauki czy pracy – byłaby to forma motywacji pozytywnej, a więc opartej na przyjemności z odkrywania i eksplorowania świata przy okazji wykonywania powierzonych zadań. Osoby charakteryzujące się twórczym myśleniem częściej prezentują także postawę nastawioną na rozwiązywanie problemów i wymyślanie nowych sposobów działania. To wszystko z kolei przekłada się na większą pewność siebie.
Jak rozwijać kreatywność u dzieci?
Nie ma jednego dobrego sposobu na pobudzenie kreatywności u dziecka. Każdy jest inny i – co leży już w samej definicji kreatywności – inaczej będzie kształtował w sobie nawyk twórczego myślenia. Istnieją jednak różne sposoby, które warto z dzieckiem testować w poszukiwaniu twórczego oddechu. Oto garść porad ogólnych:
- Pozwalajcie na naukę przez zabawę, doświadczanie i angażowanie wszystkich zmysłów! Niech poznawanie świata łączy się z przyjemnością! To ważne skojarzenie.
- Pozwalajcie dzieciom się nudzić, nie starajcie się zagospodarowywać im każdej wolnej chwili, pozwólcie im samodzielnie zarządzać czasem.
- Nie stawiajcie dzieciom pytań z tezą, nie oczekujcie jedynych słusznych odpowiedzi na różne pytania.
- Pozwólcie najmłodszym popełniać błędy i uczcie dzieci, że z własnych porażek można wyciągać wnioski i siłę na przyszłość.
- Zadbajcie o wartościowy sposób spędzania przez dzieci czasu w świecie cyfrowym, nie dajcie im się wciągnąć w bierne scrollowanie treści!
- Pozwólcie dzieciom rozwijać swoje zainteresowania, nie narzucajcie im sztywno żadnego hobby.
Gry i zabawy rozwijające kreatywność u dzieci
A jakie konkretne ćwiczenia na kreatywność warto podejmować? Oto lista przykładów:
- Wybierajcie gry skupione na szukaniu rozwiązań, torowaniu drogi – np. takie, które uczą podstaw kodowania bez komputera, jak Zakodowana wieża czy Zakodowany zamek. Dzieci muszą tutaj przemyśleć dokładnie ułożenie kart, aby dotrzeć do celu.
- Czytajcie książki i bawcie się w wymyślanie alternatywnych zakończeń, dialogów z bohaterami, wykonywanie ilustracji do ulubionych powieści itd.
- Układajcie wiersze i piosenki.
- Organizujcie własne przedstawienia w domu, zróbcie teatrzyk kukiełek lub sami zostańcie aktorami!
- Pamiętajcie o zabawach sensorycznych, np. z plasteliną, masą plastyczną, papierem, tkaninami etc.
- Podejmujcie aktywności z wypychankami, naklejankami i plakatami obserwacyjnymi, znajdziecie je np. w naszej Teczce Montessori dla 2-latka!
- Otwórzcie się na rebusy, łamigłówki i zagadki, np. zagadki obrazkowe!
- Twórzcie różne tematyczne stroje, np. na bal przebierańców, zachęcajcie dzieci do projektowania i wykonywania takich kostiumów.
- Majsterkujcie razem! I nie chodzi tylko o powieszenie półki w spiżarce, ale też np. o wspólne próby naprawiania popsutych zabawek.
- Bawcie się w skojarzenia, rysowanie mapy myśli.