Rozwój dziecka - jakie są kluczowe kompetencje XXI wieku?

Rozwijamy praktyczne umiejętności – system kompetencji Kapitana Nauki 

Na opakowaniach publikacji Kapitana Nauki rodzice i nauczyciele znajdą oznaczenia, które wskazują na to, jakie praktyczne umiejętności dziecko rozwija poprzez zabawę, np. koncentrację, myślenie logiczne czy motorykę małą. 

System kompetencji Kapitana Nauki powstał w odpowiedzi na potrzeby rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi. Został przedstawiony w postaci tabeli umiejętności, która pomaga wyszukać produkty ćwiczące konkretne umiejętności, np. spostrzegawczość, czytanie ze zrozumieniem lub naukę liczenia.


Przejdź do tabeli umiejętności >

Jakie kompetencje i umiejętności powinno zdobyć każde dziecko?

Kluczowe kompetencje, które dotyczą czterech podstawowych obszarów rozwoju dziecka, zostały oznaczone za pomocą ikon: Trening umysłuMatematykaKomunikacjaWiedza. Symbole kompetencji znajdują się z boku opakowania produktów Kapitana Nauki. Dzięki nim rodzice i terapeuci mogą szybko wybrać odpowiednie publikacje wspierające zdolności poznawcze, matematyczne, językowe lub społeczne dzieci. Rozwijanie kluczowych kompetencji pomaga w przygotowaniu małego człowieka do samodzielności oraz uczenia się przez całe życie.

Każdemu z obszarów rozwoju dziecka przyporządkowano konkretne umiejętności, które mały człowiek zdobywa, ucząc się i wykorzystując wiedzę w praktyce. Symbole umiejętności znajdują się na froncie opakowania produktów Kapitana Nauki. Obejmują one zarówno podstawowe sprawności, takie jak czytanie, pisanie (grafomotoryka), liczenie, jak i te trudniejsze, które wymagają więcej wysiłku i są stale doskonalone, jak czytanie ze zrozumieniem, myślenie logiczne, koncentracja, spostrzegawczość czy poszerzanie wiedzy z zakresu przyrody i geografii. Zdobywanie praktycznych umiejętności przygotowuje dzieci do podjęcia wyzwań współczesności, w której coraz większą rolę odgrywają kompetencje matematyczno-informatyczne, interpersonalne i językowe (praca w międzynarodowym środowisku).

Jak wspomagać dziecko w rozwijaniu kluczowych kompetencji, ważnych w XXI wieku?

Wśród kompetencji przyszłości wymienia się obecnie kompetencje społeczne (umiejętność współpracy, również w środowisku międzynarodowym, oraz rozpoznawania emocji swoich i innych), poznawcze (rozwiązywanie złożonych problemów, myślenie logiczne i kreatywność) oraz techniczno-cyfrowe (rozumienie technologii cyfrowych i umiejętność ich projektowania). Ma to związek z wyzwaniami przyszłości, którym będziemy musieli sprostać, m.in. szybkiemu rozwojowi technologii i inteligentnych urządzeń, radzeniu sobie z coraz większą liczbą danych oraz automatyzacją działań i systemów.

Tradycyjny model nauki polegający głównie na encyklopedycznym gromadzeniu wiedzy nie wystarczy w przyszłości. Będzie on zastępowany przez nowoczesny system, w którym liczą się takie umiejętności, jak rozwiązywanie problemów, umiejętność krytycznego i innowacyjnego myślenia, zdolność współpracy i kooperacji oraz samoregulacja emocji.

Jak produkty Kapitana Nauki rozwijają potencjał dziecka?

Tabela praktycznych umiejętności wskazuje na obszary rozwoju dziecka, które warto stymulować. Wskazówki w postaci ikonek można wykorzystać, uwzględniając różnice w zakresie tempa rozwoju i potrzeb dzieci. Opiekunowie i specjaliści mogą zaproponować dzieciom różnorodne formy (od gier planszowych, przez książki, zestawy edukacyjne, aż po pakiety kreatywne), które najlepiej odpowiadają ich indywidualnym preferencjom i zainteresowaniom.

Połączenie rozrywki i edukacji pozwala utrzymać uwagę na wysokim poziomie przez długi czas, zaangażować w realizację zadań, umożliwić przeżywanie autentycznych emocji i nauczyć się właściwego postępowania w rzeczywistych sytuacjach społecznych. Zdobywanie wiedzy i umiejętności będzie prawdziwą przygodą, jeśli tylko wykorzystamy zabawę jako podstawowe narzędzie służące rozwojowi małego człowieka.

Rozwój dziecka - porady ekspertów Kapitana Nauki 

Zachęcamy rodziców i terapeutów do lektury bloga Kapitana Nauki, gdzie regularnie publikujemy praktyczne wskazówki i porady ekspertów dotyczące wspomagania rozwoju dzieci przez zabawę: www.kapitannauka.pl/blog/porady-eksperta

Autorka:

Monika Biaduń – pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć