Jak przygotować dziecko na nowe sytuacje?

Pierwsza wizyta u dentysty? Oczekiwanie na rodzeństwo? Pokaż dziecku, jak w nowych sytuacjach radzi sobie Pepe i pomóż oswoić strach przed nieznanym!

Poznaj książeczki dla dzieci o perypetiach Pepe!

Seria książeczek o perypetiach Pepe wzbogaciła się o dwie nowe pozycje, a w sumie jest ich już aż sześć! Jeśli jesteście rodzicami dzieci w wieku 3-6 lat, to nie możecie przejść obok nich obojętnie. Gwarantujemy, że zajmą szczególne miejsce w biblioteczce, szybko staną się ulubionymi lekturami najmłodszych, a do tego pomogą oswoić lęk przed nowymi wydarzeniami. 

Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z Pepe?

Pepe to kilkuletni, dociekliwy bohater, który wiele rzeczy robi po raz pierwszy w życiu, jednak nigdy nie brakuje mu odwagi! Odkrywa nieznane miejsca, dopytuje dorosłych i nie boi się wygłaszać własnego zdania. Cieszy się, że może poznawać świat i dzięki swojej ciekawości, z każdym dniem wie o nim coraz więcej. Mali czytelnicy towarzyszą mu w jego poczynaniach i uczą się, jak zachowywać w podobnych sytuacjach, biorąc dobry przykład z Pepe.

Pepe - bohater, który oswoi dzieci z lękiem
Pepe ma rodzeństwo - ilustracja z książki 

Książeczki skupiają się na przedstawieniu jednej, wybranej sytuacji. Co je łączy? Każde dziecko prędzej czy później będzie musiało się z nią zmierzyć, ale dzięki Pepe świetnie przygotuje się na to, co może wydarzyć się np. podczas pierwszej wizyty u dentystyfryzjera czy pierwszego lotu samolotem. To nie wszystko! Dzięki szczegółowym słowniczkom obrazkowym, dziecko pozna również charakterystyczne przedmioty dla danego miejsca, a kiedy zobaczy je na żywo, nie będą one dla niego czymś nowym i nieznanym, co ułatwi mu adaptację w nowym otoczeniu.

Słowniczki obrazkowe z książek: Pepe idzie do dentysty i Pepe ma rodzeństwo
Pepe - słowniczek obrazkowy dla dzieci

Uniwersalne opowieści przypadną do gustu dziewczynkom i chłopcom, którzy chcą uczyć się nowych rzeczy. Każda pełna humoru historia rozbawi zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy przypomną sobie, jak ekscytujące mogą być codzienne sprawy widziane oczami dziecka. Krótkie teksty wzbogacone barwnymi i wesołymi ilustracjami sprawdzą się podczas rodzinnego czytania i zachęcą do wspólnego spędzania czasu oraz dyskusji. Zobaczcie, w jakich sytuacjach poradził sobie Pepe!

Seria książeczek z Pepe - oswój swoje dziecko z lękiem
Seria książeczek z Pepe - oswój swoje dziecko z lękiem

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? 

Wielu rodziców staje przed tym wyzwaniem i do ostatniej chwili zwleka z przekazaniem najmłodszym wiadomości o powiększeniu się rodziny. Dzięki książce Pepe ma rodzeństwo, zobaczycie, jak w prosty i zrozumiały sposób przygotować dziecko do roli starszego brata lub siostry. Od kiedy Pepe dowiaduje się, że w brzuchu mamy mieszka jego rodzeństwo, nie może doczekać się poznania nowego członka rodziny! Z zaciekawieniem obserwuje zmiany w ciele mamy, mówi do brzucha i angażuje się w przygotowania: pomaga w skompletowaniu wyprawki, urządzeniu pokoju. Snuje plany wspólnych zabaw i zastanawia się, jak będzie wyglądał dzidziuś. I nawet kiedy okazuje się, że braciszek nie potrafi się bawić, nie mówi i często płacze, Pepe stara się być najlepszym starszym bratem, a jego zachowanie może być wzorem dla dzieci, które nie do końca odnajdują się w nowej sytuacji. Pepe opiekuje się młodszym bratem najlepiej jak potrafi, bawi się z nim, przytula i pomaga mu odkrywać świat.

Pepe ma rodzieństwo - Pepe zostanie starszym bratem!
Pepe ma rodzieństwo

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Niepewność towarzyszy nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Historie z gabinetów dentystycznych zazwyczaj są pełne strachu, bólu i płaczu, a już sama postać dentysty kojarzy się dzieciom negatywnie. Historia przedstawiona w Pepe idzie do dentysty całkowicie zaprzecza tym wersjom. W towarzystwie bohatera, dziecko przechodzi przez wszystkie etapy wizyty: od poczekalni, przez zapoznanie z dentystką i badanie zębów. Jak się okazuje, dentystka jest bardzo miła, fotel wygodny niczym królewski tron, a sprawdzanie ząbków jest świetną zabawą, która trwa wyjątkowo krótko. Nawet Pepe jest zdziwiony, że to już koniec i wcale nie było się czego bać. A do tego jest przekonany, że dbanie o higienę zębów opłaci się w przyszłości, bo im lepiej o nie zadba, tym wizyty będą rzadsze i przyjemniejsze.

Pepe idzie do dentysty - wszystko o pierwszej wizycie u dentysty!
Pepe idzie do dentysty

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie u fryzjera? 

Wizyty u fryzjera to jedno z najbardziej stresujących sytuacji dla dzieci. Jak uchronić je przed lękiem? Pepe jest podekscytowany, że po raz pierwszy zobaczy salon fryzjerski od środka, usiądzie na fotelu, będzie w centrum uwagi i podejmie bardzo poważną oraz samodzielną decyzję o wyborze swojej nowej fryzury. Nie ma powodów do strachu, fryzjerka Funia zadbała o to, aby Pepe czuł się podczas pierwszej wizyty swobodnie, był zadowolony i dumnie opuścił salon z wymarzoną fryzurą.

Pepe idzie do fryzjera -  Pepe pierwszy raz idzie z mamą do fryzjera!
Pepe idzie do fryzjera

Kiedy zabrać dziecko na pierwszy seans w kinie?

W repertuarze kin pojawiają się filmy dla coraz to młodszych widzów, dlatego przygodę z kinematografią warto zacząć już od 3 roku życia. Wielu rodziców zwleka z tą decyzją, obawiając się o brak zainteresowania ze strony dziecka, znudzenie czy niegrzeczne zachowanie. Dzięki Pepe idzie do kina, możecie przenieść się do kinowej sali na próbę i podpatrzeć, co może wydarzyć się, gdy zgasną światła. Pepe wybiera film, dostaje bilet, popcorn i w końcu razem z mamą może zająć miejsce w największym pokoju, jaki do tej pory widział – sali kinowej. Tyle emocji jeszcze przed rozpoczęciem seansu. Wszystkie światła gasną i robi się ciemno, ale nie ma się czego bać, bo film jest ciekawy i wspaniale ogląda się go na wielkim ekranie

Pepe idzie do kina - Pepe pierwszy raz idzie z mamą do kina!
Pepe idzie do kina

Co warto powiedzieć dziecku przed pierwszym lotem samolotem?

Bohater wyrusza z mamą na wakacje i po raz pierwszy Pepe leci samolotem! Bacznie obserwuje wszystko co dzieje się przed wylotem, bo najpierw trzeba zważyć bagaż, sprawdzić paszport i przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Samolot jest ogromny, największy jaki Pepe do tej pory widział! Bohater ma własny fotel, okno, stolik, a nawet lampę i wentylator. Śmiało korzysta ze wszystkich udogodnień, a na pokładzie zamawia jedzenie, ucina sobie drzemkę i ogląda świat przez okno. Teraz nie ma już żadnych wątpliwości: nie ma się czego bać, a latanie samolotem to świetna zabawa!

Pepe leci samolotem - pierwszy lot z Pepe!
Pepe leci samolotem

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Pepe idzie z mamą do sklepu, aby wybrać swój pierwszy rower. Wśród tylu modeli ciężko się zdecydować… Jeden za duży, drugi za mały, ale w końcu, z pomocą sympatycznej sprzedawczyni wybiera dla siebie idealny rower. Czas na pierwszą przejażdżkę! Mama biegnie obok, tłumaczy, dla bezpieczeństwa podtrzymuje Pepe szalikiem, pomaga, aż w końcu Pepe sam potrafi jechać w górę, w dół, w obie strony i na wprost. Mama przypomina: hamulec! Ale bohater już nie chce się zatrzymywać, co za wspaniałe uczucie: Pepe jeździ na rowerze

Pepe jeździ na rowerze - obrazkowa książeczka dla dzieci
Pepe jeździ na rowerze

Dyplom dla każdego czytelnika

Na końcu książeczek czekają wyjątkowe niespodzianki, w sąsiedztwie wcześniej wspomnianych słowniczków obrazkowych, ilustrujących najważniejsze pojęcia z historii, czekają dyplomy, dzięki którym zatrzymacie wyjątkowe chwile związane z pierwszymi doświadczeniami na dłużej! Miejsca na wklejenie zdjęć, uzupełnienie dat i szczegółów wydarzeń będą wyjątkową pamiątką. 

Dyplomy: Pepe idzie do fryzjera i Pepe ma rodzeństwo
Pepe - dyplom dla dziecka

W serii ukazały się:

Pepe ma rodzeństwo
Pepe idzie do dentysty
Pepe idzie do fryzjera
Pepe idzie do kina
Pepe jeździ na rowerze
Pepe leci samolotem

O autorce książek z serii Pepe:

Anna-Karin Garhamn - szwedzka ilustratorka i projektantka tkanin, studiowała projektowanie tkanin w Konstfack oraz art & design w Sztokholmie. Obecnie mieszka w Gent w Belgii. Jako autorka ilustracji dla dzieci współpracuje m.in. z wydawnictwami Rabén & Sjögren, Bonnier Carlsén, Egmont Kärna.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć