Co robić z dziećmi w ferie w domu? 6 pomysłów na zabawy dla dzieci, bez telewizora i komputera

Sprawdź propozycje gier i zabaw, które pomogą Wam zaplanować wyjątkowe 2 tygodnie ferii bez śladu nudy! Warto spożytkować ten czas nie tylko na odpoczynek, ale również na wesołą i twórczą zabawę, rozwijanie umiejętności i zainteresowań oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. 

1. Poznajcie tajniki zarabiania, oszczędzania i inwestowania

Chcesz zapoznać dziecko z pojęciem pieniądza? Ferie to idealny moment na pierwszy krok w edukację finansową. I nie mamy tu na myśli nudnej teorii tylko praktykę w grze Mały inwestor – jedynej takiej grze o pieniądzach dla dzieci. Zadaniem graczy jest zebranie pieniędzy na wakacyjne atrakcje – jak? Wystarczy mądrze inwestować, oszczędzać i planować wydatki. Taka zabawa przyniesie wspaniałe rezultaty. Zanim się obejrzysz, Twoje dziecko zostanie Małym inwestorem!

Mały inwestor. Gra rodzinna | Gra, który uczy, jak zarabiać, pomnażać i mądrze wydawać pieniądze

2. Pogłówkujcie nad angażującymi łamigłówkami z Bazgrakami 

Twoje dziecko jest mistrzem w rozwiązywaniu zagadek, rebusów i szarad? Na pewno spodoba mu się zabawa w towarzystwie Bazgraków. Zadania pobudzą szare komórki i dostarczą wielu godzin angażującej rozrywki. Najmłodsi mają do wyboru całą serię z wesołymi stworkami. Mogą kodować, liczyć, rysować i pisać. Wszystkie strony są zmazywalne i służą do wielokrotnego zapisywania, a wyśmienita zabawa trwa bez końca. 

Pobierz BEZPŁATNIE pakiet zagadek i łamigłówek na ferie

Zapisz się na newsletter i pobierz fragmenty Bazgraków

Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter. To jeszcze więcej inspiracji i pomysłów na dobrą zabawę, które będziemy wysyłać na Twój adres e-mail.


Bazgraki to zestawy z graficznymi i kreatywnymi zadaniami dla dzieci od 3 do 6 lat.

3. Poczujcie moc drużyny

W tradycyjnych grach jedna osoba wygrywała, a pozostali gracze musieli pogodzić się z przegraną, co nie wszystkim przychodziło łatwo. Dlatego pojawienie się gier kooperacyjnych całkowicie zmieniło świat rozgrywek. Gracze zamiast rywalizacji, uczą się ze sobą współpracować, pomagać i wzajemnie wspierać w drodze po wygraną.

Zakodowany zamek to jedna z ulubionych gier najmłodszych. W rozgrywkach wcielają się w sprytnego czarodzieja i opracowują strategię zebrania skarbów zanim duch wyjdzie z zamkowej wieży. Przy okazji zabawy poznają podstawy kodowania, język znaków, symboli i algorytmów oraz wykorzystają pomysłowość i myślenie logiczne, aby opracować trasę do zakodowanych trofeów. Gra wykorzystuje STEM, czyli nowe podejście do uczenia się, które łączy zagadnienia z różnych obszarów: nauk ścisłych, nowoczesnych technologii, matematyki i inżynierii.

Gra na kodowanie dla dzieci - Zakodowany zamek

Programowanie dla dzieci

Inne, choć równie ciekawie zadanie pojawia się w grze kooperacyjnej Miś i pszczoły. Bądźcie sprytniejsi niż miś sprinter i wcielcie się w pracowite pszczółki, aby wygrać wyścig po miód. Wspólnymi siłami starajcie się o sukces dla całej drużyny. 

Powyższe gry mają dodatkową zaletę, można zagrać samodzielnie, więc jeśli akurat nie ma w pobliżu innych graczy, rozgrywka również jest możliwa! 

Miś i pszczoły - gra kooperacyjna dla dzieci

Gry dla dzieci na ferie zimowe

Gry kooperacyjne dla dzieci na ferie

4. Wypróbuj gimnastyki buzi, ciała i języka

Jeśli szukacie wyjątkowej gry, która zapewni wiele godzin zabawy, faworytem jest Leśny bal. To gimnastyka buzi, ciała i języka, połączona z leśnym przyjęciem wśród wesołych zwierzątek. Logopedyczno-ruchowe rozgrywki zachęcą najmłodszych do tego co lubią najbardziej: skakania, tańczenia, mlaskania czy wydawania śmiesznych odgłosów. 

Na graczy czeka wiele wyzwań ruchowych i językowych, które trzeba wypełnić zanim kucharka przyniesie ostatnią tacę z ptysiami. W tej grze współpraca popłaca i nikt nie przegrywa. 

Leśny bal - gra logopedyczna dla dzieci

Gra logopedyczna na ferie dla dzieci

Obojętnie nie można przejść również obok gry Co za emocje! To żywiołowa rozgrywka dla dzieci, w której uczą się rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia. Gracze mają za zadanie zaprezentować innym uczestnikom wybraną emocję za pomocą miny, opowieści, dźwięków - zależnie od wylosowanej karty. Wytańczcie złość i wyśpiewajcie radość! Dzieci dowiedzą się, jak radzić sobie z pozytywnymi i negatywnymi emocjami, oswoją je i uczynią przyjaźniejszymi. To świetny trening komunikacji, który dostarczy śmiechu i emocji graczom w każdym wieku. Udziału w wesołej zabawie na pewno nie odmówi rodzeństwo, rodzice, a nawet dziadkowie.

Co za emocje - gra dla dzieci

Gimnastyka buzi i języka, emocje - gry dla dzieci

5. Zamień obowiązki w zabawę

Ferie to idealny czas na spędzenie większej ilości czasu z dziećmi, wspólne zabawy i wzmocnienie więzi. To także świetny moment na zaproszenie dzieci do świata dorosłych i zachęta do wspólnego wykonywania domowych obowiązków. Nie bójcie się zaprosić dzieci do wspólnej zabawy, najmłodsi uwielbiają domowe zadania, a niektórzy aż rwą się do pomocy. Nie bez powodu jedną Waszych ulubionych gier jest Gotowanie. Dziecko odkrywa tajniki przygotowywania popularnych dań, a zabawa wzbudza zainteresowanie kulinariami i zasadami zdrowego odżywiania. Sałatka owocowa, zupa jarzynowa, a może chrupiąca pizza, której ciężko się oprzeć? To idealna okazja na poznanie dań i produktów potrzebnych do przygotowania potraw. 

Pomysły na gry i zabawy w ferie

A może namówisz dzieci na udział w grze Sprzątanie i wspólnie zrobicie porządek z psotnymi kłębkami kurzu? Najmłodsi sami przekonają się, że układanie skarpetek, lalek i ustawianie kubeczków na swoim miejscu to wesoła zabawa, a nie nudny obowiązek. Porządkowanie rzeczy według rodzaju, kolorów i wielkości to świetne ćwiczenie spostrzegawczości i myślenia logicznego. Możecie zdecydować, czy gracie w wariancie kooperacyjnym i współpracujecie z innymi graczami czy w rywalizacyjnym i ścigacie się, kto pierwszy uporządkuje swoją planszę. 

Gra Sprzątanie - gry dla dzieci

Kto wie, może zabawa przełoży się na udoskonalenie umiejętności sprzątania własnego pokoju, a jak wiadomo ćwiczenie czyni mistrza! 

Lubicie zabawę w sklep? Z grą Zakupy dzieci zaangażują się jeszcze bardziej. Poznają asortyment sklepów branżowych np. spożywczego, papierniczego czy ogrodniczego. Możecie korzystać z różnych wariantów rozgrywki: raz wystarczy jak najszybciej napełnić swój koszyk, a innym razem zapamiętać wszystkie artykuły ze swojej listy zakupów. Na graczy czeka wiele wyzwań, w których poćwiczą myślenie logiczne, pamięć i spostrzegawczość. 

Zakupy - gra dla dzieci, nauka produktów spożywczych

Gry dla dzieci w ferie - codzienne obowiązki

6. Rozpocznij przygodę z językiem angielskim

Ferie to idealny czas, aby zainteresować najmłodszych językiem obcym. Do niektórych naszych gier, jak Gotowanie czy Zakupy dołączyliśmy nagrania mp3 ze wszystkimi słówkami z gry przetłumaczonymi na język angielski. Takie nagrania ułatwiają osłuchanie się z językiem i ćwiczenie poprawnej wymowy.

Zwróćcie uwagę również na materiały w całości poświęcone nauce języka, jak gra Na tropie angielskich słówek. Dzięki zabawnym zagadkom angielskie słówka same wejdą dzieciom do głowy. Rzucajcie kostką, rozwiążcie obrazkowe łamigłówki lub wyszukajcie konkretnego zwierzaka na planszy i pamiętajcie, że w tej grze kto pierwszy, ten lepszy.

Na tropie angielskich słówek - gra dla dzieci do nauki angielskiego

To tylko kilka propozycji z całej oferty Kapitana Nauki, więc zapraszamy do buszowania po stronie. Podczas poszukiwań możecie skorzystać z filtrowania po wieku dziecka lub umiejętnościach, jakie powinna rozwijać zabawa. Przypominamy, że do każdego zamówienia dołączamy gratis poradnik dla rodziców Jak wspierać dziecko? W zabawie, nauce i rozwoju. 

Gra do nauki angielskiego na ferie

Gry dla dzieci do nauki języków obcych

Udanych ferii pełnych zabawy i uśmiechu!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć