test

Prezent dla niemowlaka – co kupić na baby shower lub pierwsze odwiedziny?

Idziecie z pierwszą wizytą do świeżo upieczonych rodziców i zastanawiacie się, jaki prezent będzie idealny dla dziecka, które dopiero przyszło na świat? A może zostaliście zaproszeni na baby shower lub bociankowe? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi, co wybrać na prezenty dla maluchów i ich rodziców.

Pomysły na prezenty dla świeżo upieczonych rodziców i ich maluchów

Pewniakami są oczywiście rzeczy, które przydadzą się w pierwszych miesiącach życia, takie jak kolorowe ubranka czy pieluszki. Jeśli chcielibyście podarować oryginalny prezent, rodzicom i dzieciom spodobają się z pewnością również książeczki i karty edukacyjne, które będą stymulować prawidłowy rozwój maluszka, dostarczając przy okazji inspiracji do wspólnej zabawy. 

Dla nowo narodzonych dzieci idealne będą karty i książeczki kontrastowe. Ich zaletą jest to, że nie świecą ani nie wydają głośnych dźwięków, delikatnie stymulując zmysły dziecka bez przeciążania go nadmiarem bodźców. 

Czym się kierować przy wyborze kart i książeczek kontrastowych dla maluszków?

Wybierając pierwsze karty i książeczki dla dzieci, zwróćcie uwagę na:

• ilustracje – czy są estetyczne, mają kontrastowe kolory i wyraźnie zarysowane kontury oraz przyciągają uwagę dorosłych i dzieci.
• jakość – czy karty zostały wykonane z wytrzymałego i bezpiecznego dla dzieci materiału. 
• wielkość kart – duże karty poszerzają pole widzenia dziecka, a szczegóły na ilustracjach są odpowiednio duże, by można je wskazać paluszkiem. Z kolei małe karty są idealne w podróż, gdy chcemy zabawić maluszka na przykład w wózku.
• oznaczenie wieku na pudełku/okładce – ważne, by każdy zestaw stymulował nowe umiejętności zgodnie z naturalnym rozwojem dziecka. 

Poniżej znajdziecie przykłady kart kontrastowych wraz z pomysłami na zabawy, które zostały opracowane przez specjalistów pracujących na co dzień z dziećmi. 

Karty kontrastowe malucha (0–3 miesiące)

Małe dzieci nie widzą jeszcze dobrze otoczenia. Ich wzrok przyciągają wyraźnie zarysowane wzory i przedmioty o zdecydowanie kontrastowych barwach. Dlatego na początek najlepiej wybrać czarno-białe książeczki i karty, które wprowadzą dziecko w świat kształtów.

Jak to działa? Psycholodzy dziecięcy Natalia i Krzysztof Minge wyjaśniają, że „stymulacja wzrokowa polega na pokazywaniu dziecku lub umieszczaniu w jego otoczeniu, w miejscu, w którym będą dla niego łatwo dostrzegalne, obrazków – czarnych lub czerwonych na białym tle. Te dwa kolory dobrze odcinają się od bieli, dzięki czemu mogą to być jedyne obiekty w otoczeniu wyraźnie widoczne dla dziecka”1

Karty kontrastowe można oprzeć o szczebelki łóżeczka lub zawiesić na karuzeli. Warto codziennie wymieniać karty lub zamieniać je miejscami. Można również przeczepić sobie kartę do koszulki na czas masażu dziecka.

Karty kontrastowe malucha (0+ mies.) | Zabawy stymulujące wzrok od narodzin
Karty kontrastowe malucha (0+ mies.)

Karty kontrastowe malucha (3–6 miesięcy)

Dzieci bardzo szybko nabywają nowych umiejętności wzrokowych. Około 3.–4. miesiąca życia zaczynają rozróżniać kolory. Warto wówczas wprowadzić jako dekorację pokoju dziecięcego karty z barwami podstawowymi: czerwoną, żółtą, zieloną i niebieską.

Maluszki w tym okresie uwielbiają – poza wpatrywaniem się w to, co znajduje się wokół nich – również zabawy w a kuku, chętnie słuchają odgłosów różnych stworzeń naśladowanych przez dorosłych oraz opowieści o świecie. Gdy bliskie osoby mówią do maleństwa i opowiadają o tym, co widzą na kartach, nie tylko stymulują je do aktywnego patrzenia, lecz także rozwijają jego mowę.

Karty kontrastowe malucha (3+ mies.) | Zabawa, która rozwija spostrzeganie barw
Karty kontrastowe malucha (3+ mies.)

Karty kontrastowe malucha (6–12 miesięcy)

Około 6. miesiąca życia maluch zaczyna dostrzegać szczegóły otaczającego świata. Gdy dostanie do rączki karty, z zainteresowaniem przekłada i ogląda je oraz nimi rzuca. W zabawach z półroczniakiem można wskazywać paluszkiem na obrazkach poszczególne elementy, np. nos, oczy i usta, i zachęcać do tego samego dziecko, a przy tym zwracać jego uwagę na kolory, kształty, figury geometryczne oraz wielkości. Jak pokazują badania, dziecko w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym o wiele szybciej nauczy się nazw kolorów niż przedszkolak. Łatwiej będzie mu także opanować nazwy figur geometrycznych2

Karty edukacyjne dla malutkich dzieci można wybierać również ze względu na to, co się na nich znajduje, pokazując maluszkowi najpierw proste wzory i obiekty, a potem coraz bardziej skomplikowane, związane też z zainteresowaniami maluszka. „Dziecko uczy się widzieć – patrząc. Jeżeli nie ma na co patrzeć, może nigdy nie nauczyć się dostrzegać tego, co naprawdę warto zobaczyć”3.

Karty kontrastowe malucha (6+ mies.) | Zabawy rozwijające wzrok i koordynację oko-ręka
Karty kontrastowe malucha (6+ mies.)

Seria A kuku! Kontrastowe wzory i Kontrastowe obrazki

Pierwsze karty maluszka powinny być proste. Najlepiej zacząć zabawy od pokazywania pojedynczych figur i kształtów, takich jak koło czy kwadrat, a z czasem przejść do bardziej skomplikowanych wzorów, takich jak szachownica czy kilka serduszek. Wzory na kartach są powtarzalne, mają swój plastyczny rytm. Anna Zych, pedagog i terapeutka, zwraca uwagę, że „dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do kształtów, ogląda je w różnych proporcjach i zauważa ich regularność. Powielone wzory ćwiczą wzrok dziecka w oddzielaniu czarnych i białych powierzchni”4.

Równolegle z wzorami można pokazywać dziecku również proste obrazki przedstawiające obiekty znane mu z otaczającego je świata, takie jak lampka nocna, ubranko, grzechotka czy pluszak. Ponieważ w pierwszych miesiącach życia niemowlęta najgorzej widzą to, co jest wprost przed nimi, warto umieszczać karty na bokach łóżeczka, po prawej lub lewej stronie5.

Seria A kuku! Świat malucha i Świat zwierząt

Warto pokazywać dziecku po kilka kart i często je wymienać, by oswajać małego człowieka z kształtami i figurami, a przy okazji opowiadać o świecie. Maluszki uwielbiają patrzeć na rysunki zwierzaków czy przedmiotów domowego użytku, oraz słuchać, jakie dźwięki wydają. Wszystko jest dla nich nowe, dlatego są bardzo ciekawe świata. Opowiadanie im o tym, co widać na obrazkach, poszerza ich zasób słownictwa, przygotowuje do nauki pierwszych słów oraz stymuluje rozwój intelektualny. 

Natalia i Krzysztof Minge zwracają uwagę, że „dziecko, które widuje i rozpoznaje wiele ciekawych rzeczy, rozwija część mózgu odpowiedzialną za widzenie; to, które słucha różnych dźwięków, rozwija część mózgu odpowiedzialną za słyszenie. To, które ma możliwość zapoznania się z literaturą, rozwija zdolności odpowiedzialne za rozumienie i tworzenie tekstu, za gramatykę, znajomość słownictwa i umiejętność wypowiadania się”.

A kuku! Świat malucha. Poradnik + karty kontrastowe | Inspirujące zabawy od narodzin
A kuku! Świat malucha. Poradnik + karty kontrastowe

A kuku! Świat zwierząt. Poradnik + karty kontrastowe | Niezbędnik dla najmłodszych
A kuku! Świat zwierząt. Poradnik + karty kontrastowe

Świat jest nieskończenie ciekawy, a dzieciństwo to idealny czas, by sobie to uświadomić.


1Natalia i Krzysztof Minge, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Samo Sedno, Warszawa 2013.
2Natalia i Krzysztof Minge, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Samo Sedno, Warszawa 2013.
3Natalia i Krzysztof Minge, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Samo Sedno, Warszawa 2013.
4A. Zych, A kuku! Kontrastowe obrazki. Poradnik dla rodziców, Kapitan Nauka, Warszawa, 2023.
5A. Zych, A kuku! Kontrastowe obrazki. Poradnik dla rodziców, Kapitan Nauka, Warszawa, 2023.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...