test

Nauka pisania liter - od czego zacząć?

Nauka pisania liter idzie w parze z nauką ich rozpoznawania oraz czytania. Jest to umiejętność potrzebna każdemu dziecku. Opanowanie alfabetu w okresie przedszkolnym zdecydowanie ułatwia maluchowi start w szkole. Jednak każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju i jest gotowe na tę przygodę w swoim czasie. Nie warto więc sugerować się dziećmi znajomych czy członków rodziny, porównując ich osiągnięcia w tym zakresie z umiejętnościami własnej pociechy. Ważne jest natomiast, aby nie przegapić właściwego momentu, w którym maluch jest gotowy na naukę pisania i czytania. Następuje on, gdy dziecko zaczyna przejawiać zainteresowanie literami i treścią zaszyfrowaną przy ich pomocy.

Rozwój dziecka a nauka pisania, czyli kiedy warto rozpocząć przygodę z literami?

Każde dziecko jest inne, więc każde jest gotowe na naukę pisania i czytania w innym momencie. Zazwyczaj dzieci, których rodzice codziennie od najmłodszych lat poświęcają trochę czasu na wspólne czytanie, przejawiają zainteresowanie literami wcześniej od dzieci, które kontakt z książkami mają jedynie okazjonalnie. Z tego powodu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest właściwy moment na rozpoczęcie rozpoznawania liter i podjęcie pierwszych prób ich zapisywania. Niektóre dzieci są na to gotowe już w wieku 3 lat, inne w 5. lub 6. roku życia. Warto włączyć do codziennych zajęć malucha rozpoznawanie liter, kiedy sam zacznie dopytywać się o ich znaczenie, gdyż wówczas szanse na sukces są największe.

Jak uczyć dziecko pisać litery, żeby był to proces efektywny?

Jeżeli nauka pisania liter odbywa się w luźnej atmosferze i sprawia dziecku przyjemność, nawet nie zauważy ono, że czegoś się uczy. Receptą na skuteczne nauczenie malucha pisania i czytania jest zabawa. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha szybko opanowała tę niezbędną umiejętność, zadbaj o to, żeby nauka nie była dla niej przymusem i przykrym obowiązkiem.

Obecnie w księgarniach i innych sklepach rodzice znajdą mnóstwo pomocy dydaktycznych wspierających efektywne uczenie pisania liter. Doskonałym przykładem jest np. gra edukacyjna Litera do litery. Dzieci od 4. roku życia mogą dzięki niej rozwijać swoje słownictwo oraz wyobraźnię językową, gdyż ich zadaniem jest tu układanie żetonów z literami w wyrazy.

Kolejną propozycją ułatwiającą naukę pisania liter są karty Litery. Piszę i zmazuję. Specjalny papier, na którym są wydrukowane oraz flamaster suchościeralny umożliwiają wielokrotne powtarzanie ćwiczeń. W tym zestawie znajdują się zarówno szlaczki, litery, jak i proste wyrazy, które trzeba samodzielnie zapisać.

Jeżeli Twoje dziecko uwielbia kolorowanki oraz naklejki, z pewnością ucieszy się z książeczki Bazgraki poznają LITERY. Odnajdzie w niej mnóstwo wciągających zadań okraszonych atrakcyjnymi ilustracjami, dzięki którym pozna litery, później sylaby, a na końcu całe wyrazy.

Warto również kupić Puzzle edukacyjne. Poznaję alfabet. W pudełku odnajdziecie 24 trójdzielnych puzzli. Na największym elemencie każdego z nich znajduje się ilustracja, na dwóch mniejszych zaś wielka i mała litera, od której zaczyna się obiekt przedstawiony na obrazku. Maluch musi dopasować odpowiednie litery do ilustracji, co nie tylko pomaga oswoić się z literami, ale także rozwija koordynację oko-ręka, motorykę małą oraz wzmacnia koncentrację i spostrzegawczość.

Pamiętaj, że im więcej zmysłów dziecko zaangażuje w naukę pisania liter i czytania, tym szybciej opanuje tę niełatwą umiejętność. Warto więc urozmaicać mu ćwiczenia i zadania, aby nie były dla niego nudne!

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...