test

Od bazgrania do pisania. Przygotowanie do nauki szkolnej

Pozwól mi bazgrać!

Zanim dziecko przejdzie do pisania, musi najpierw wyćwiczyć niewprawne palce i dłonie, by potrafiły prawidłowo trzymać ołówek i długopis. Dlatego tak ważny w rozwoju jest etap bazgrania służący przygotowaniu do pisania oraz swobodnej ekspresji plastycznej. Warto zapewnić maluchowi jak najwięcej różnorodnych materiałów do ćwiczeń: flamastry, mazaki, kredki, a także ołówki, kredę, plastelinę, glinę, węgiel czy kolorowe długopisy.

Zabawy można rozpocząć od rysowania w powietrzu, najlepiej w płaszczyźnie pionowej (np. na kartce papieru przyczepionej do ściany lub folii rozciągniętej między drzewami), a następnie przejść do malowania na dużych powierzchniach w płaszczyźnie poziomej, a potem do mniejszej kartki. Pisanie w liniaturze powinno być ostatnim etapem nauki.

Zabawy w gryzmolenie

Nauka przez zabawę? To jak najbardziej możliwe. Dzieci uwielbiają poznawać świat i zdobywać nowe umiejętności, nawet te trudniejsze, jak nauka pisania i czytania. Wystarczą atrakcyjne zadania graficzne, by rozbudzić motywację i wyobraźnię. Wyruszcie więc w podróż po świecie liter z Bazgrakami, z którymi będziecie bazgrać, gryzmolić, obrysowywać kształty, rysować najróżniejsze linie, łamać szyfry i układać literowe domino.

Wyginaj śmiało ciało

Stwarzaj dziecku mnóstwo możliwości, by ćwiczyć sprawność całego ciała, nie tylko dłoni i palców. Zachęcaj do wspinania się, ćwiczeń równoważnych, rzucania do celu, gry na instrumentach, tańczenia i naśladowania ruchów. Malujcie jednocześnie obiema rękami na dużych arkuszach papieru, kreślcie na kartce linie pionowe, poziome, ukośne i faliste. Lepcie z plasteliny i układajcie puzzle.

Autorka:

Monika Biaduń-Maciejewska – mama Łucji, pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...