test

Najlepsze książki o wychowaniu dzieci - 5 poradników dla rodziców, które warto przeczytać

W tym wpisie przedstawiamy najbardziej przydatne książki dla rodziców i poradniki o wychowaniu. Przeczytaj naprawdę dobre książki o wychowaniu dzieci, które zostały już sprawdzone przez tysiące rodziców!

1. Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Natalia i Krzysztof Minge

2. Jak wspierać rozwój przedszkolaka? Monika Sobkowiak

3. Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną? Joanna Steinke-Kalembka

4. Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole, dr Ross W. Greene

5. Wychowanie w duchu prostoty, Kim John Payne, Lisa M. Ross


5 książek o wychowaniu dzieci, które naprawdę wspierają rodziców

Podstawową rzeczą, której się nauczyłam, obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. - Jane Goodall

Choć w procesie wychowania dzieci często można mieć wrażenie, że tzw. dobrych rad i wskazówek od wszystkich jest aż nadto, a nic tak naprawdę nie pomaga, to zdarzają się perełki. Takie książki, które po partnersku i bez dydaktycznego zadęcia pomogą rodzicom przeprowadzić trudną rozmowę z dzieckiem, zrozumieć jego emocje czy stworzyć mu bezpieczne warunki w przepełnionym natłokiem negatywnych informacji świecie.

 1. Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? – Natalia i Krzysztof Minge

Jak_kreatywnie_wspierac_rozwoj_dziecka

Zajrzyj do książki Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

To nie jest kolejny poradnik z trywialnymi poradami, jak wychować geniusza. To kompendium wiedzy opartej na dowodach naukowych, przedstawiające procesy uczenia się oraz mnóstwo pomysłów na wspólne gry i zabawy, które rozwiną myślenie, wyobraźnię, kreatywność oraz pasję odkrywcy. Bez presji, stresu i żmudnych ćwiczeń. Dzięki tej książce dowiesz się, jak wychować dziecko na człowieka ciekawego świata, nieobawiającego się zadawania pytań oraz aktywnie poszukującego odpowiedzi.

Autorzy tego poradnika sprawdzili wszystkie metody i zabawy w praktyce na czwórce swoich pociech. Ich dzieci nauczyły się płynnie czytać przed drugim rokiem życia. Sami prowadzą poradnię psychologiczną Hipokampus, w której doradzają rodzicom, jak wykorzystać pełnię potencjału i umiejętności ich dzieci.

Dziecko ma większą potencjalną inteligencję niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał, a geny decydują o naszej inteligencji najwyżej w 50%. Możliwości intelektualne są kształtowane w dużym stopniu przez środowisko rodzinne i przedszkolne. Mózg dziecka jest plastyczny i uczy się nieprawdopodobnie szybko.

Im więcej doświadczeń związanych z nauką przez zabawę mu zapewnimy, tym w większym stopniu rozwiną się jego możliwości intelektualne, z łatwością będzie przychodzić mu zdobywanie nowych informacji oraz ich zapamiętywanie. Warto dostarczać takie pozytywne bodźce dziecku jak najwcześniej.

Mózg osiąga bowiem 80% swoich możliwości intelektualnych do 6. roku życia, czyli przed rozpoczęciem nauki w szkole. Oczywiście rozwija się on przez całe życie, ale to pierwsze lata życia decydują o tym, jak szybko człowiek będzie przyswajał wiedzę. Sprawdź koniecznie, co w tym czasie możesz zrobić dla rozwoju swojego dziecka.

2. Jak wspierać rozwój przedszkolaka? – Monika Sobkowiak


Jak_wspierać_rozwój_przedszkolaka

Zajrzyj do książki Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

To poradnik Moniki Sobkowiak, wyjątkowej nauczycielki wychowania przedszkolnego, neurologopedki, autorki bloga Pani Monia. Czyli osoby, która przez kilka lat zdążyła poznać dzieci w całej różnorodności i przekroju ich charakterów, wrażliwości i potencjału.

Przydatne wskazówki znajdą tu rodzice trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatków – niezwykle cenne są pomysły na sprawdzone zabawy o różnym stopniu trudności, idealnie dopasowane do etapu rozwoju malucha, a przede wszystkim uwielbiane przez dzieci.

Jeśli zastanawiasz się, jak aktywnie wspomagać rozwój swojego przedszkolaka; który obszar jest w tym wieku najważniejszy: pisanie, czytanie, liczenie, a może współpraca z innymi; kiedy i w jaki sposób zaznajomić dziecko z nowymi technologiami – koniecznie sięgnij po tę książkę.

Autorka przygotowała propozycje zabaw, które pomogą rozwijać mowę, przygotują do nauki czytania i pisania oraz będą wspierać rozwój myślenia matematycznego, inteligencji emocjonalnej i kreatywności. Zadbała również o pomysły na zabawy ruchowe, ponieważ przedszkolak to wulkan energii.

W książce znajdują się również informacje poświęcone domowym eksperymentom oraz nowoczesnym technologiom kształtującym kompetencje cyfrowe.

3. Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną? – Joanna Steinke-Kalembka


Dodaj_mi_skrzydeł_Jak_rozwijać_u_dzieci_motywację_wewnętrzną

Zajrzyj do książki Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?

Jeśli twoje dziecko nie chce odrabiać lekcji, nie przestrzega reguł, a ty coraz częściej obawiasz się reakcji otoczenia, gdy nie wykonuje twoich poleceń i odkłada wszystko na ostatnią chwilę, ta książka będzie idealną pomocą wychowawczą. Nie znajdziesz tu nieefektywnych metod w rodzaju kija i marchewki, za to dowiesz się, jak naprawdę skutecznie zmotywować dziecko do współpracy.

Joanna Steinke-Kalembka, psycholog, terapeutka, autorka tej książki i bloga Edukowisko, pokazuje, jak tworzyć środowisko, które będzie wspierać rozwój motywacji wewnętrznej u dziecka już od najwcześniejszych lat jego życia. 

Przepracujesz z tą książką najczęstsze problemy związane z brakiem motywacji. Spojrzysz na kary, nagrody, groźby i przekupstwa z nowej perspektywy i więcej do nich nie wrócisz. Przekonasz się, że dzieci chcą pomagać, być uczynne i lubią się uczyć. A gdy zastosujesz techniki opisane przez autorkę, wreszcie usłyszysz: „Czy mogę ci pomóc?”.

Autorka wyjaśnia, na czym polega słabość pop-psychologicznych przekonań na temat motywacji, przytaczając badania naukowe. Pokazuje, że motywacja wewnętrzna to nie raz osiągnięty stan, lecz zasób energii, który może się zmniejszać lub zwiększać. Aby się pojawiła i rozkwitła, potrzeba czasu, cierpliwości i... wsparcia, gdyż w dużej mierze jest ona oparta na relacjach z ludźmi. Dlatego to, co pomaga budować motywację wewnętrzną, wzmacnia więzi z innymi oraz powoduje wzrost własnego potencjału.

4. Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole – dr Ross W. Greene

Trudne_emocje_u_dzieci

Zajrzyj do książki Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole

Zaproponowana w tej książce metoda współdziałania została wypróbowana i sprawdzona przez 500 000 rodziców na świecie. Jej celem jest proaktywne podejście do dziecka i skoncentrowanie się na rozwiązaniu jego problemów.

Nie chodzi w niej o jednorazowe działania w sytuacjach kryzysowych, ale o wypracowanie świadomego planu działania, w którym wspólnie z dzieckiem identyfikujemy problem i opracowujemy sposób jego rozwiązania. Jednocześnie wypracowujemy coś znacznie ważniejszego – dajemy dziecku narzędzie, z którego będzie mogło korzystać całe życie, gdy napotka na swojej drodze różne trudności. To metoda pozwalająca dostrzec więcej pozytywnych stron, zarówno w dziecku, jak i w rodzicu.

Książka brawurowo rozprawia się z popularnymi przekonaniami na temat trudnych emocji i zachowań u dzieci. Jeśli otoczenie wmawia ci, że wszystkie dzieci powinny być grzeczne, a gdy któreś odstaje od normy, to najwyraźniej chce takie być, jeśli ciotka-dobra-rada podpowiada, że mały człowiek potrafi świetnie manipulować dorosłymi i umie postawić na swoim, by osiągnąć określony i uprzednio przemyślany cel, koniecznie przeczytaj tę książkę!

Badania przedstawione przez dra psychologii Rossa W. Greena udowadniają, że trudne emocje u dzieci nie są spowodowane ich brakiem motywacji, chęcią zwrócenia na siebie uwagi czy nadmierną niekonsekwencją i/lub pobłażliwością rodziców. Odpowiada za nie natomiast brak umiejętności „bycia grzecznym”, czyli tolerowania frustracji i rozwiązywania problemów.

Dzieci, które wybuchają głośnym płaczem, gdy zajdzie nagła zmiana planów, które nie chcą sprzątnąć pokoju lub dzielić się z innymi zabawkami i książkami, które krzyczą i rzucają zeszytami, gdy nie potrafią rozwiązać trudnego zadania domowego, zachowują się tak nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że nie mają odpowiednich umiejętności adaptacyjnych w interakcjach z otoczeniem, a oczekiwania dorosłych przerastają ich aktualne możliwości.

Im lepiej rodzice zatroszczą się więc o sferę emocji dziecka, tym łatwiej przyjdzie mu radzenie sobie z trudnościami w sposób bezkonfliktowy oraz aktywne słuchanie poleceń dorosłych. Dr Ross W. Green przychodzi tu z bardzo konkretnym i sprawdzonym planem.

5. Wychowanie w duchu prostoty – Kim John Payne, Lisa M. Ross


Wychowanie_w_duchu_prostoty

Zajrzyj do książki Wychowanie w duchu prostoty

To poradnik o tym, jak wychowywać dziecko w dzisiejszych skomplikowanych czasach, gdy przytłacza nas nadmiar rzeczy, wyborów, informacji i pośpiechu. Zarówno dla tych, którzy już są mistrzami zen i potrafią  doceniać to, co mają, jak i dla tych, którzy wiecznie zagonieni pragną wreszcie zwolnić i odnaleźć czas oraz przestrzeń dla siebie i rodziny.

Kim John Payne, pedagog, światowej sławy ekspert ds. wychowania, podpowiada, jak wykorzystać reguły minimalizmu, by dostosować codzienność do tempa dzieciństwa i rozwoju dzieci. Dobitnie pokazuje, dlaczego tak ważny jest czas wolny przeznaczony na zabawę, naukę, odpoczynek i bycie blisko z rodziną. Ale przede wszystkim dostarcza konkretnych sposobów na to, jak wyeliminować szereg niepotrzebnych, dekoncentrujących i przytłaczających czynników, które rozpraszają uwagę dzieci i negatywnie odbijają się na ich nastroju. 

Ta książka pomoże wprowadzić ład i bezpieczeństwo w życie rodzinne oraz zapewnić warunki do kształtowania siły, poczucia własnej wartości i sprawczości. Zaproponowane przez autora cztery stopnie upraszczania życia rodzinnego polegają na pozbyciu się nadmiaru przedmiotów (zabawek, książek, ubrań i innych rzeczy), wprowadzeniu rytmu do codziennego życia (np. przez ustalenie stałej pory wspólnych posiłków oraz wyciszającego rytuału przed snem), zrównoważeniu aktywnych dni spokojniejszymi (np. rezygnując ze zbyt wielu zajęć dodatkowych) oraz ograniczeniu informacji napływających ze świata (np. przez świadome wybieranie kanałów informacyjnych oraz odfiltrowanie świata dzieci ze świata dorosłych przez zredukowanie wiadomości nieprzeznaczonych dla małego człowieka).

To niezwykle aktualna, potrzebna i inspirująca lektura, zachęcającą do tego, by oprzeć relacje rodzinne na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa w nieprzewidywalnym świecie. Warto dać sobie i dzieciom takie ukojenie.

Miłej lektury!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...