Jak skutecznie rozwijać myślenie logiczne u dzieci?

Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko myślało szybko i sprawnie analizowało dane. Badania pokazują, że myślenie logiczne to, tzw. ,,kompetencja przyszłości’’, a zapewne jako rodzice chcemy ułatwić naszym pociechom start w dorosłość. Jak zatem ćwiczyć logiczne myślenie u dzieci, żeby ułatwić im w przyszłości sprawne przetwarzanie różnych informacji?

Zabawy rozwijające myślenie logiczne u dzieci

Kiedy Twoje dziecko jest jeszcze maluszkiem, z pomocą przyjdą Ci wszelkiego typu sortery i dopasowywanie kształtów. Dziecko oprócz tego, że sprawdza jak włożyć kształt, ćwiczy również koordynację oko - ręka oraz skupienie uwagi. Tak niepozorna zabawka, daje wielkie możliwości. 

Kiedy dziecko staje się coraz starsze, układanie kształtów można skomplikować, poprzez podzielenie figur na 3-4 elementy bądź więcej. Taką zabawkę możesz stworzyć samodzielnie poprzez wycięcie z kartonu figur (pamiętaj by na początku pokazać wcześniej dziecku, jak figura ma wyglądać, lub zostaw obok gotowy wzór do odwzorowania). Sprawdzi się tutaj, także układanie trasy dla samochodów, której przebieg zależy wyłącznie od pomysłu malucha.

Droga. Duże puzzle z grą - puzzle przyciągają uwagę dzieci i zachęcają do zabaw konstrukcyjnych i strategicznych.
Droga. Duże puzzle z grą

Wszelkiego rodzaju puzzle i układanki, w których trzeba odtworzyć wzór z obrazka używając do tego figur geometrycznych, czy kolorowych elementów. Sprawdzą się tu również mozaiki. Musimy wysilić nasz mózg do pracy, by odszyfrował wzór i ułożył go w odpowiedni sposób.

Dinozaury. Układanki malucha (2+) - to trzy wielkie układanki, idealne do rozpoczęcia przygody z puzzlami
Dinozaury. Układanki malucha

Kolejną zabawą, którą uwielbiam, jest sudoku. Myślę, że jest to jedna z fajniejszych form rozrywki dla dzieci i dla dorosłych. Oprócz umiejętności logicznego myślenia, świetnie kształtuje koncentrację uwagi. 

Szachy królują wśród logicznych gier nieprzypadkowo. Myślę, że to fantastyczny sposób nie tylko na rozwijanie umiejętności analizy sytuacji, logicznego myślenia, ale też świetny sposób na integrację międzypokoleniową.

Wszelkiego rodzaju łamigłówki, czy to w wersji papierowej czy to w wersji 3D. Tutaj, jeśli już mówimy o łamigłówkach, to nie zapominajmy o kostce Rubika. Znów oprócz umiejętności logicznego myślenia, ćwiczymy koncentrację uwagi oraz cierpliwość.

Zabawy logiczne dla ucznia. Wyd. 2 - to pakiet zagadek wspierających najważniejsze umiejętności podczas rozwoju dzieci w wieku szkolnym. Uczniowie przećwiczą czytanie, pisanie oraz liczenie.
Zabawy logiczne dla ucznia. Wyd. 2

Planszowe gry logiczne dla dzieci

Gry planszowe – ich również nie możemy pominąć, jeśli zależy nam na rozwoju myślenia logicznego. Kto nie zna jeszcze gry Zakodowany zamek, z pewnością powinien szybko nadrobić zaległości. Dla mnie ta gra uczy nie tylko przewidywania, logicznego myślenia, ale przede wszystkim kooperacji, dzięki czemu integruje ze sobą wszystkich uczestników, a w rozgrywce nie ma przegranych.

Zakodowany zamek. Gra na kodowanie (4-10 lat) - Wykorzystuje STEM, czyli nowe podejście do uczenia się.
Zakodowany zamek. Gra na kodowanie

Starsze dzieci mogą poćwiczyć umiejętności logiczne w Zakodowanym kosmosie. Podczas międzygalaktycznego wyścigu wcielą się w pilota statku kosmicznego i spróbują jak najszybciej zdobyć bazy przeciwników. Gry należą do serii rozwijającej także inną umiejętność przyszłości: kodowanie.

Zakodowany kosmos. Gra na kodowanie - rozwój myślenia logicznego i orientacji przestrzennej
Zakodowany kosmos. Gra na kodowanie 

Moja ostatnia propozycja to gra Mały inwestor. Podczas rozgrywek, dzieci uczą się przedsiębiorczości, a umiejętność myślenia logicznego pomaga mądrze inwestować, zarabiać, zarządzać gotówką, a w efekcie odnieść zwycięstwo. 

Mały inwestor. Gra rodzinna (7-99 lat) - inwestuj, zarabiaj i baw się!
Mały inwestor. Gra rodzinna

Historyjki przyczynowo-skutkowe 

Na koniec polecę jeszcze historyjki przyczynowo-skutkowe, czyli wszelkiego rodzaju elementy, które należy ułożyć na zasadzie co się zdarzyło najpierw, a co potem? Puzzle Układam i opowiadam. Mój dzień umożliwiają ułożenie planów na dowolny dzień czy tydzień, a nawet zaplanowanie wakacji. Oprócz układania, dziecko uczy się również opowiadania o swoich planach i tworzenia historii, nadając jej logiczny ciąg.

Mój dzień. Układam i opowiadam| Zachęć dziecko do mówienia i wyrażania myśli oraz uczuć
Autor: ANN/ www.kubsony.blogspot.com
Mój dzień. Układam i opowiadam

Rozwój myślenia logicznego u dzieci 

Mam nadzieję, że moje pomysły na rozwój myślenia logicznego u dzieci, będą dla Was źródłem inspiracji.

Więcej produktów Kapitana Nauki, które rozwijają myślenie logiczne, znajdziecie pod linkiem https://www.kapitannauka.pl/s/199/myslenie-logiczneAutorka: Paulina Mierzejewska - psycholog dziecięcy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...