Jak gry edukacyjne wpływają na rozwój dzieci

Chcesz zadbać o rozwój dziecięcych kompetencji, ale zastanawiasz się, jak połączyć to wyzwanie z dobrą zabawą? Skorzystaj z podpowiedzi naszej ekspertki, poznaj jej rady i koniecznie obejrzyj relację z wizyty Kapitana Nauki w "Dzień Dobry TVN"!

Dlaczego rozwój umiejętności w dzieciństwie jest tak ważny?

Dzieci rosną zdecydowanie za szybko i zanim się obejrzymy, przechodzą przez kolejne etapy edukacji. Na każdym z nich zdobywają nową wiedzę, doskonalą swoje umiejętności i rozwijają pasje. Dlatego o tym, jakie kompetencje mogą przydać się im w dorosłym życiu i jak je rozwinąć, warto pomyśleć już we wczesnym dzieciństwie. To zaprocentuje w przyszłości np. wyróżniając dziecko wśród rówieśników czy kandydatów starających się o pracę. 

Do pierwszych, prostych rozgrywek można zaangażować dziecko od 2 roku życia. 3-letnie już z powodzeniem poradzi sobie pod okiem rodzica z trudniejszymi zadaniami. Wiele gier Kapitana Nauki nie ma ograniczeń w postaci górnej granicy wieku, bo mogą zainteresować także dorosłych graczy: starsze rodzeństwo, rodziców czy dziadków. 

O które umiejętności warto zadbać?

- Jednym z kluczowych elementów rozwoju u dzieci jest koncentracja uwagi, której obecnie bardzo brakuje nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, ponieważ ciągle jesteśmy w biegu. Grając w gry planszowe musimy się skupić. Mamy jedną grę, zadanie do wykonania i jesteśmy absolutnie skupieni na tym, co robimy - wyjaśnia Paulina Mierzejewska, psycholog dziecięca oraz ekspertka Kapitana Nauki

Jakie umiejętności kształtują gry planszowe?

Chcesz sprawdzić, za rozwój jakich umiejętności odpowiada dana gra planszowa? A może szukasz takiej, która rozwinie konkretną z nich np. pamięć czy wyobraźnię przestrzenną? Aby ułatwić dokonanie najlepszego wyboru, na wszystkich opakowaniach naszych gier zamieszczamy ikonki z oznaczeniem umiejętności, które kształtują podczas zabawy. Widnieją na froncie, są dobrze widoczne i można się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupem. System oznaczeń powstał z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach, którzy mogą szybko zweryfikować, jakie korzyści przyniesie dziecku zabawa z wybraną grą. Podział opiera się na czterech kluczowych kompetencjach niezbędnych w XXI wieku: wiedzy, treningu umysłu, matematyce i komunikacji. Niektóre z gier wykorzystują również STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Maths) – nowe podejście do nauki, integrujące nauki ścisłe, nowoczesne technologie, inżynierię oraz matematykę.

Jakie gry warto wybrać? 

Jednym z hitów wśród gier planszowych jest gra do nauki kodowania Zakodowany zamek. To propozycja dla dzieci już od 4 roku życia, o tyle wyjątkowa, że w tej grze nie da się wygrać! Naszym głównym zadaniem jest przechytrzenie złego ducha i uniemożliwienie mu ucieczki z zamkowej wieży. Tym razem nie liczy się rywalizacja, tylko współpraca. Wszyscy gracze są w jednej drużynie i mają wspólny cel. 

- W każdej pracy, w każdym dorosłym życiu ta współpraca jest potrzebna. Nie da się już być samodzielną jednostką, należy ze sobą współpracować – podkreśla zalety gry Paulina Mierzejewska

To także idealna gra dla przyszłych programistów, która odsłania przed dziećmi tajniki kodowania i tworzenia algorytmów. Oprócz tego, gra rozwija również myślenie logiczne, koncentrację i kreatywność. 

Drugą propozycją, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej kolekcji jest gra o emocjach Co za emocje! Podczas rozgrywek dziecko uczy się nie tylko nazywania, ale również rozpoznawania emocji swoich i innych osób. Rozgrywki zamieniają się w świetną zabawę, która pobudza kreatywność. Wyśpiewać radość, wytańczyć złość czy pokazać miną zdziwienie – to tylko kilka wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się dzieci podczas treningu komunikacji. 

Zabawa bez smartfona, tabletu i komputera

Zaletą gier planszowych jest to, że skutecznie odciągają dzieci od wielogodzinnego przesiadywania przed ekranem. To także idealna okazja do spędzenia czasu z dzieckiem oraz nawiązania i zbudowania relacji. Na szczęście liczba fanów gier planszowych wciąż się zwiększa, a ich popularność rośnie równie szybko, co gier komputerowych.

Zachęcamy do obejrzenia Kapitana Nauki w „Dzień Dobry TVN”:

Jak gry edukacyjne wpływają na rozwój dzieci? Wyjaśnia ekspertka "Kapitana Nauki"
Jak gry edukacyjne wpływają na rozwój dzieci? - wyjaśnia ekspertka "Kapitana Nauki"

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć