Jak wspierać rozwój ruchowy dziecka przez gry i zabawy?

Sprawdź gry i zabawy ruchowe dla dzieci, które zwiększają aktywność mózgu i wspomagają wszechstronny rozwój przedszkolaków. Te pomysły zainspirują cię do spędzania czasu wolnego w aktywny sposób!

Każdy rodzic wyczekuje na pierwsze kroczki swojego dziecka. Towarzyszy temu ekscytacja, duma, a czasem nawet i wzruszenie. Ale czy wiesz, że ruch pełni bardzo ważną funkcję również w rozwoju mózgu?

Wyobraź sobie, że spędzasz cały dzień przed komputerem (być może tak właśnie jest). Po kilku godzinach przychodzi poczucie skrajnego zmęczenia. Masz wrażenie, że myślisz na zwolnionych obrotach. Spróbuj wyjść wtedy na 30-minutowy spacer. Jak myślisz, poczujesz różnicę?

Kiedy uprawiasz sport lub inny wysiłek fizyczny, w Twoim mózgu zwiększa się poziom stężenia ważnych neuroprzekaźników tj. dopaminy, serotoniny, noradrenaliny. To one wpływają na samopoczucie, ale również silnie oddziałują na funkcjonowanie poznawcze człowieka, przyczyniając się m.in. do wzrostu poziomu motywacji. Poza tym ruch sprawia, że komunikacja między półkulami przebiega sprawniej, szybciej i w sposób bardziej zintegrowany.

Czemu maluchy uwielbiają się kołysać, kręcić i huśtać?

Najszybszą odpowiedzią na pytanie jest: bo lubi to ich mózg. Bardziej wyczerpującym wytłumaczeniem jest to, że podczas tych czynności stymulowany jest układ przedsionkowy. To miejsce odpowiedzialne między innymi za równowagę i koncentrację uwagi. Układ przedsionkowy ściśle współpracuje z siatkowatym układem aktywizacyjnym, którego zadaniem jest przygotowanie mózgu, a dokładniej ośrodków korowych, do odbioru informacji, które docierają z zewnątrz bądź z wnętrza organizmu.

Idąc tym tropem i mając współczesną wiedzę, wiemy, że mózg lubi ruch. Jako rodzic chcesz, by Twoje dziecko rozwijało się jak najlepiej. Poznaj kilka pomysłów na to, jak stymulować jego mózg w ruchu.

Zadbaj o rozwój ruchowy dziecka z grami Kapitana Nauki

Wśród innych gier wyróżniają się tym, że zamiast tradycyjnej rozgrywki przy planszy zachęcają do aktywności, odrywają graczy od stołu, wspierając dodatkowo inne kompetencje. W grze Co za emocje! dzieci mają szansę wyrazić swoje uczucia na wiele kreatywnych sposobów np. wytańczyć, wyśpiewać czy pokazać miną jedną z 10 podstawowych emocji.

Gry dla dzieci wspomagających aktywność ruchową
Co za emocje! Gra edukacyjna

Gra Leśny bal gwarantuje wesołą zabawę z mieszkańcami lasu połączoną z gimnastyką buzi, ciała i języka. Goście na przyjęciu mogą skakać, tańczyć, mlaskać i przede wszystkim głośno się śmiać, a podczas wykonywania zadań doskonalić koncentrację, wyobraźnię przestrzenną i zadbać o rozwój mowy.

Ruch przez zabawę - gry dla dzieci
Leśny bal. Gra logopedyczna

Jeszcze więcej zdrowego ruchu? Dostarczą go duże puzzle z grą Droga!

Prawie trzymetrowa układanka pozwoli puścić wodze fantazji, budować wiele wariantów dróg o różnych kształtach, a następnie wykorzystywać je do wyścigów po tytuł mistrza kierownicy. Dużo możliwości daje też połączenie kilku kompletów puzzli, wtedy trasa i zabawa stają się nieskończenie długie, a do wspólnych wyścigów można zaprosić rodzeństwo i rówieśników.

Aktywność ruchowa - gry i propozycje zabaw dla dzieci
Fot. Kubsony   Puzzle z grą Droga

5 pomysłów na zabawy ruchowe dla dzieci

1. Porozstawiaj krzesełka w domu, grubą nicią zrób pajęczynę i zachęć dziecko do wcielenia się w tajnego agenta, który musi przejść między nitkami tak, by ich nie dotknąć. Starszym dzieciom możesz też przy okazji zadać jakąś zagadkę, na którą trzeba odpowiedzieć (np. coś, czego muszą nauczyć się do szkoły).

2. Wykorzystaj taśmę malarską. Wyznacz trasę, po której dziecko powinno przejść. Możesz też zasłonić mu oczy i zachęcić do podążania za Twoim głosem. W ten sposób poćwiczy skupienie uwagi oraz orientację przestrzenną.

3. Wszelkie zabawy w ciepło – zimno. Możecie szukać słówek w języku obcym, czy zagadek i równań do rozwiązania. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

4. Wykorzystaj park lub plac zabaw. Niech dziecko policzy wszystkie spotkane osoby w niebieskiej, zielonej czy czarnej bluzce/kurtce. W ten sposób ćwiczysz jego spostrzegawczość i skupienie.

5. Znasz zabawę podłoga to lawa? Na pewno! Można ją urozmaicić na własne potrzeby i np. ten, kto spadnie do lawy wymienia wszystkie rzeczy koloru zielonego, różowego, fioletowego, itp. To kolejny sposób na pobudzenie mózgu.

Zatem rodzicu do dzieła! Skorzystaj z wiedzy naukowców i zadbaj o mózg swój i swojego dziecka, ale przede wszystkim nie zapomnij o przebywaniu na świeżym powietrzu.

Autorka: Paulina Mierzejewska - psycholog dziecięcy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...