Jak pomóc dziecku wrócić do szkoły lub przedszkola po wakacjach

Ekspert Kapitana Nauki podpowiada, jak pomóc dziecku oswoić się z nadchodzącym rokiem szkolnym. Sprawdź, jak w dobie niepewnych czasów stać się rodzicem, który ukoi nerwy swoje i dziecka.

Przed nami czas powrotu do szkół i przedszkoli

Dla części dzieci to ogromna radość i z utęsknieniem oczekują pierwszego dzwonka. Niestety jest też i taka grupa, którą myśl o pierwszym września przyprawia o dreszcz. Jak w takim razie być rodzicem, który nie spanikuje, a stanie się oparciem i ukoi skołatane nerwy - być może też i swoje?

Zacznijmy od tego, że ostatni czas nie był łatwy dla nikogo. Pandemia sprawiła, że szkoła zaczęła wyglądać inaczej niż do tej pory. To co było znane i jasne, stało się obce i niewiadome. Z przestrzeni szkolnej, przenieśliśmy się do domu, który do tej pory kojarzył nam się raczej z odpoczynkiem niż pracą. Nie było określonych zasad i jasnych struktur.

Część rodziców zaczęła pracować zdalnie. W przerwach brakowało gwarnych korytarzy wypełnionych dziecięcymi rozmowami, a czasem i kłótniami. Do tej pory czas między lekcjami służył do treningu kompetencji społecznych i umiejętności komunikowania się między sobą, a także rozwiązywania trudnych sytuacji. Szkoła to nie tylko miejsce służące do nauki, ale również, a być może przede wszystkim, miejsce nawiązywania pierwszych przyjaźni.

Niektóre z dzieci boją się, że nie dadzą rady z nauką, inne że nie odnajdą się w relacjach i zostaną same. Jest też ta grupa, która szkołę kojarzy bardziej z lekcji zdalnych niż stacjonarnych. U części dzieci czas w domu był formą ucieczki przed fobią społeczną i własnymi lękami, z którymi nie musiały się mierzyć, a co za tym idzie, nie nauczyły się sobie z nimi radzić.

Powrót dzieci do szkół i przedszkoli - praktyczne wskazówki dla rodziców

Pamiętaj o tym, że jeżeli Ty będziesz czuć lęk, udzieli się on też Twojemu dziecku. Dlatego warto abyś sam, jako rodzic, cieszył się powrotem dziecka do przedszkola i widział to jako czas rozwoju nowych umiejętności i fajnej przygody. Kiedy dziecko zobaczy Twój spokój, łatwiej będzie mu samemu go poczuć.

Pomocne też stają się książki o tematyce przedszkolnej. Bajkoterapia jest jedną z moich ulubionych form pracy z najmłodszymi, mają okazję utożsamić się z bohaterem i odnieść te wydarzenia do siebie. Możesz przypomnieć dziecku imiona kolegów, fajne wydarzenia, porozmawiać o powrocie do przedszkola. Zawsze też możesz wybrać się na spacer w pobliżu przedszkola.

Ustalcie stały rytm wychodzenia do przedszkola i stwórzcie swoje własne rytuały, np. piątka na pożegnanie, buziak w policzek, czy jakieś Wasze własne, wyjątkowe pożegnanie. Dzieci też czują się bezpieczniej, gdy mogą wziąć ze sobą, np. ulubioną zabawkę, przytulankę, cokolwiek.

Często spotykam się z tym, że rodzice sami karmią dzieci lękiem, używając sformułowań w stylu: ,,nie będzie tak źle’’, ,, ja też nie chce iść do pracy i muszę’’. Po powrocie z przedszkola nie mów dziecku: ,,widzisz, nie było tak źle’’, albo ,,przetrwałeś’’, nie rób tego. Wybierz takie przedszkole, któremu zaufasz.

Jeśli Twoje dziecko/ młodzież boi się powrotu do szkoły, najważniejsza jest szczera rozmowa. Nie bagatelizuj, okaż w tej sytuacji zrozumienie i porozmawiaj z dzieckiem na ten temat. Poszukajcie wspólnie rozwiązania. Pokaż dziecku, jakie widzisz możliwości oraz że może liczyć na Twoje wsparcie.

Jeśli Twoja pociecha boi się kontaktu z rówieśnikami, zaproponuj wcześniejsze spotkanie z jedną koleżanką czy kolegą z klasy, wtedy będzie mu łatwiej. Pamiętaj, lęk dotyka każdego, ale jeśli Twojemu dziecku utrudnia to funkcjonowanie, skorzystaj z pomocy specjalisty i nie bagatelizuj jego trudności.

Rodzicu, pamiętaj, że masz prawo nie wiedzieć wszystkiego i nie bój się pytać i szukać pomocy, jeśli masz wątpliwości.


Autorka: 
Paulina Mierzejewska - psycholog dziecięcy.

Przeczytaj także: Jak pomóc dziecku przygotować się do szkoły

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć
Loading...