test

Mnożenie i dzielenie. Ile trzeba zjeść czekolady, żeby nauczyć się dzielić i mnożyć?

Poczęstuj mnie matematyką

Dzieci rozpoczynają naukę mnożenia, jeszcze zanim wejdą w tryb szkolnych podręczników. Gdy ustawiają trzy figurki zwierzątek w trzech rzędach na półkach lub kupują dwa lizaki po dwa złote, to podejmują pierwsze próby mnożenia na konkretach. Dzielenie jako odwrotność mnożenia może być również bardzo przyjemne, zwłaszcza gdy częstujemy siebie i innych czekoladą lub cząstkami pomarańczy. Łatwiej wówczas zrozumieć, że dzielenie przez dwa oznacza podział na dwie równe części. To o wiele prostsze niż zapis: „3 x 3” czy „2 : 2”. Zabawa z symbolami powinna pojawić się dopiero na kolejnym etapie nauki – i tu pomocne będą gry edukacyjne..

Ekspert o grze Żaby czy kraby

Żaby czy kraby to intrygująca gra rozwijająca umiejętności w zakresie mnożenia. Stymuluje koncentrację, spostrzegawczość oraz wybór najefektywniejszej strategii prowadzącej do wygranej. Wspaniała zabawa dla całej rodziny!

Kinga Gałązka – matematyk, ekspert Ośrodka Rozwoju Edukacji, konsultant w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi

Bitwa na działania

Jak pomóc dziecku osiągnąć biegłość w mnożeniu? Najlepiej poprzez zabawę edukacyjną, która angażuje jego wyobraźnię, zachęca do kombinowania, a także pozwala zrozumieć istotę działań, a nie tylko wyuczyć się wyników na pamięć. Młodsi gracze mogą po prostu liczyć i układać żetony w ciągu na planszy. Starsi będą dodatkowo ćwiczyć myślenie strategiczne, wybierając liczby do mnożenia w taki sposób, by uniemożliwić przeciwnikowi wygraną.

Sposoby na mnożenie

Sposobów na tabliczkę mnożenia jest naprawdę sporo! Możecie bawić się w matematyczne memory, dopasowując kartoniki z działaniami do wyników. Wykorzystać dwie kostki do gry i utrwalać obliczanie w pamięci albo zagrać w Bójkę na mnożenie, szukając na kartach wyłożonych na stole działań mnożenia oraz ich iloczynów.

Sprawdź pomysły na naukę matematyki przez zabawę na blogu Kapitana Nauki!

Autorka:

Monika Biaduń-Maciejewska – mama Łucji, pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...