- today
- label Nauka przez zabawę
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 24 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Spis treści:
Dotyk - czemu tak rzadko wykorzystujemy ten zmysł do nauki? Spróbujcie sobie wyobrazić, że Wasze dziecko nie tylko widzi, ale też czuje kształt każdej cyferki i literki! Dzięki takim doznaniom sensorycznym wiedza zwyczajnie łatwiej wchodzi do głowy. W tym artykule pokażemy, jak możecie uczyć się z dzieckiem liter i cyfr z wykorzystaniem zestawów puzzli sensorycznych od Kapitana Nauki.
Dotykam, układam i... uczę się!
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważnym zmysłem jest dotyk. Rozwija się w okresie prenatalnym, reakcje na bodźce dotykowe pojawiają się już w 6. tygodniu ciąży! Dzięki receptorom możemy wyczuwać dotyk powierzchniowy, ból, ciepło, zimno. Bez dotyku nie byłoby możliwe świadome odczuwanie własnego ciała, układów przestrzennych, osiąganie koordynacji. To w dużej mierze właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonywać pozornie proste czynności, takie jak: rysowanie, ubieranie się, wiązanie butów, manipulowanie przedmiotami.
Ale dotyk to także ważny element naszego procesu poznawania świata. A wiadomo, że im bardziej multisensoryczne warunki nauki, tym jest ona bardziej efektywna. Rzadko jednak kojarzymy naukę podstawowych treści, a więc między innymi poznawanie literek i cyferek, właśnie z dotykiem. Albo nie zawsze jesteśmy świadomi, że proponowane dziecku zadania (np. zliczanie kasztanów) są tak skuteczne właśnie dzięki zaangażowaniu zmysłu dotyku. A jak świadomie wspierać rozwój maluchów dzięki sensorycznym zabawom?
Puzzle sensoryczne od Kapitana Nauki
Dla maluchów i ich opiekunów przygotowaliśmy dwa zestawy puzzli sensorycznych:
To zestaw 10 trójelementowych układanek do nauki cyferek od 1 do 10. W każdej układance znajdziecie:
- element z cyferką pokryty lakierem,
- element z dziurkami, których liczba odpowiada danej cyfrze,
- element z pasującą liczbą kolorowych obiektów.
Tutaj znajdziecie 24 trzyelementowe układanki (łącznie to aż 72 elementy!), na które składają się:
- ramka odwzorowująca kształt literki,
- kawałek z literką pokrytą lakierem,
- kawałek z ilustracją przedmiotu, którego nazwa zaczyna się na daną literkę.
Każdym z tych zestawów możecie bawić się na wiele różnych sposób (wsparciem będzie tutaj dla Was instrukcja).
Możecie wspólnie z dzieckiem łączyć elementy układanek (w różnych konfiguracjach), prosić dziecko o wyszukanie jakiejś cyferki lub literki, wodzić palcami po wypukłych kształtach, zliczać dziurki lub obiekty na ilustracjach. Zdajcie się na kreatywność - co powiecie na przeplatanie sznurówki przez dziurki? A może kalkowanie kształtów na kartce? Układanie słów z rozsypanek literowych? Proste zadania na dodawanie? Tak naprawdę oba zestawy puzzli mogą służyć na długi czas i, co najważniejsze, tak naprawdę trudno nimi dziecko znudzić - tyle tutaj kolorów, wrażeń dotykowych, możliwości zabawy! I o to właśnie chodzi!
A jeśli szukacie innych zabawek sensorycznych od Kapitana Nauki, to koniecznie zerknijcie na serię Kart Sensorycznych Montessori!
Komentarze (0)