test

Rozwijające zabawy z wycinaniem dla dzieci

Wielu rodziców nie docenia roli, jaką w rozwoju ich dzieci odgrywa wycinanie. Często można się spotkać z opinią, że zabawy z nożyczkami są niebezpieczne, przez co wiele maluchów w ogólne nie może z nich korzystać. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie obawy związane z zabawami w wycinanie i przedstawić argumenty przemawiające na korzyść tej formy spędzania czasu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego kreatywne zabawy z nożyczkami dla dzieci są ważne i co im dają, zapraszamy do lektury!

Dlaczego nie warto zakazywać dzieciom zabawy w wycinanie?

Chociaż nożyczki są ostre i można się nimi skaleczyć, to zabawa w wycinanie niesie za sobą tak wiele korzyści dla dzieci, że nie warto jej im odmawiać. Jeżeli boisz się, że Twój maluch zrobi sobie krzywdę, kup mu bezpieczne nożyczki. Są one zrobione z plastiku, a ich ostrza są zaokrąglone i bezpieczne, dzięki czemu nie można przeciąć nimi skóry, włosów czy ubrań. Takie nożyczki nie przewodzą też prądu, ale za to świetnie tną papier i miękką tekturę. Inwestycja w takie narzędzie to doskonały pomysł, gdyż możesz je dać nawet dwulatkowi. Dla dzieci w tym wieku wycinanie to nie tylko świetna rozrywka, ale także pożyteczny trening, dlatego warto włączyć je do codziennego repertuaru zabaw.

Wycinanie rozwija mięśnie dłoni. Z tego powodu jest szczególnie polecane dzieciom, które mają problemy z prawidłowym trzymaniem długopisu czy ołówka. Wycinanie po śladzie to dobre ćwiczenie zarówno na koordynację ręka-oko, jak i zgranie czynności wykonywanych obiema rękami na raz (podczas cięcia jedna ręka wycina, a druga przesuwa kartkę papieru). Aby wycinać różne kształty, konieczna jest także dobra współpraca palców.

Dodatkową zaletą wycinanek jest natychmiastowy rezultat, który jest widoczny i można się nim pochwalić. Dzięki temu maluch docenia swoją pracę i wzmacnia poczucie własnej wartości. Świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu może być więc np. wycinanie gotowych wycinanek, które można potem pokolorować i układać niczym puzzle. Warto wspomnieć, że wycinanie uczy też cierpliwości oraz skupiania uwagi na wykonywanej czynności. Dziecko, żeby uzyskać upragniony efekt, musi włożyć w to trochę czasu i wysiłku.

Jakie kreatywne zabawy z nożyczkami zaproponować dziecku?

Małe dzieci mogą po prostu ciąć paski z kolorowego papieru. Dobrym pomysłem jest również zabawa w cięcie np. kolorowych, papierowych słomek, z których można zrobić piękny naszyjnik lub bransoletkę. Jeśli Twoja pociecha ma problem z cięciem w linii prostej, daj jej do cięcia twardszy papier (np. techniczny albo karbowany).

Kolejnym krokiem są kreatywne zabawy z nożyczkami dla dzieci, które możesz nabyć w księgarniach. Doskonałą propozycją jest publikacja Montessori. Elementarz malucha przeznaczona dla dzieci w wieku od 2 do 3 lat oraz Montessori. Elementarz przedszkolaka dla dzieci w wieku przedszkolnym. Są to zbiory różnych zabaw, wśród których znajdziesz także te związane z wycinaniem.

Dzięki nim Twój maluch rozbudzi w sobie ciekawość świata i będzie mógł rozwijać motorykę małą oraz integrację bilateralną. Przygotuje się także do nauki czytania, liczenia oraz pisania, więc będzie sobie lepiej radzić w pierwszych klasach szkoły. Spędzając czas na takich zabawach, pozna wiele ciekawostek ze świata przyrody, a także zdobędzie informacje o różnych krajach, kontynentach, kosmosie czy historii. Najważniejsze, że dzięki nim Twoje dziecko będzie się uczyć samodzielnie i efektywnie, ponieważ najlepszą formą przyswajania wiedzy jest zabawa, doświadczanie i działanie!

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Pobierz karty pracy z wycinankami i kolorowanki dla Twojego dziecka!

Kolorowanki i wycinanki

Kolorowanki i wycinanki Pobierz

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...