test

Co robić z dzieckiem podczas deszczu?

„…W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz…”, jak pisał i śpiewał wiele lat temu Jeremi Przybora. Czy to stwierdzenie jest rzeczywiście prawdziwe? Kiedy na dworze jest mokro, większość aktywności zewnętrznych odpada, a rodzice muszą zostać ze swoimi pociechami w domach. Dla wielu osób wydaje się to problematyczne. Jeśli należysz do grona rodziców, którzy, siedząc w domu z dzieckiem, czują, że tracą czas albo nie potrafią wymyślić interesujących dla malucha zajęć, ten wpis jest stworzony dla Ciebie! Przedstawimy Ci w nim kilka sprawdzonych zabaw na deszczowe dni, dzięki którym nawet pobyt w domu będzie wspaniałą wspólną przygodą!

Jak zorganizować dziecku czas w domu podczas deszczu?

Dzieci mają bardzo dużo energii. Najlepszą metodą na jej uwolnienie są niewątpliwie zabawy ruchowe na dworze. Kiedy malucha nosi, najprościej jest zorganizować wyjście na plac zabaw albo do parku, gdzie będzie mógł spożytkować nadmiar swojej energii na ćwiczenia rozwijające jego kondycję oraz sprawność aktywności. Problem pojawia się, gdy na zewnątrz pada deszcz uniemożliwiający swobodną zabawę pod gołym niebem. Jeśli ulewa nie jest zbyt intensywna, chociaż na chwilę warto wyjść na zewnątrz. W czasie deszczu powietrze jest czyste i wolne od alergenów, więc oddychanie nim jest zdrowe, a świat staje się odmiennym, nieco tajemniczym miejscem. Jeżeli założysz dziecku na nogi wysokie kalosze, spodnie przeciwdeszczowe i kurtkę, będziecie mogli poskakać w kałużach, udając żaby. Taka zabawa to świetny sposób na wybieganie malucha, ale niestety nie może trwać za długo.

Gdy już znudzi się Wam udawanie żab albo będziecie cali mokrzy, wróćcie do domu i zajmijcie się aktywnościami pobudzającymi kreatywne myślenie. Świetną propozycją na wciągającą zabawę jest np. gra Znajdź to! W domu. Powstała z myślą o dzieciach w przedziale wiekowym od 4 do 8 lat. Jest to zestaw składający się ze 120 kart ze wskazówkami mającymi naprowadzić malucha na skarb oraz z wyzwaniami, które można realizować samodzielnie lub w grupie. Dzięki tym zadaniom dzieci nie będą się nudzić, gdyż zaangażują się w ciekawe misje. Taka forma spędzania czasu jest doskonałą alternatywą dla wszechobecnych ekranów. Dzięki wspólnej, aktywizującej kreatywne myślenie zabawie dzieci nie będą czuły pokusy sięgnięcia po tablet czy telefon.

Innymi zabawami dla dzieci w domu, które pomogą Wam przetrwać nie tylko czas ulewnych deszczy, ale także choroby są np.:

    • budowanie bazy czy namiotu z kołder, koców i poduszek,

    • zabawa w sklep,

    • piknik w salonie,

    • lepienie figurek z plasteliny lub modeliny,

    • robienie masy solnej i tworzenie z niej ozdób,

    • barwienie kolorowymi kredami soli, którą wsypiecie do słoików, tworząc wielobarwne kompozycje,

    • wspólne malowanie,

    • kolorowanie kolorowanek,

    • wspólne czytanie książek,

    • granie w gry planszowe,

    • układanie puzzli,

    • seans kina domowego.

Dobrym sposobem na zajęcie dziecka może być zaangażowanie go w kuchenne prace. Możecie np. przygotować razem malutkie kanapeczki, koreczki, usmażyć naleśniki czy upiec babeczki. Daj maluchowi się ubrudzić, pozwól mu mieszać składniki, kroić warzywa czy owoce lub smarować kromki chleba masłem. Nie wyręczaj go, ale zachęcaj do tego, żeby sam zrobił jak najwięcej.

Takie kuchenne eksperymenty wzmocnią poczucie sprawczości u dziecka, poprawiając również jego samoocenę. Maluch z pewnością będzie czuć ogromną satysfakcję, kiedy będziemógł poczęstować pozostałych członków rodziny przyrządzoną przez siebie przekąską. Jeśli nie macie ochoty na kulinarne eksperymenty, możecie sprawdzić się w rozgrywkach z grą Gotowanie czy Jedzonko

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Sprawdź więcej pomysłów, które sprawdzą się zarówno jako gra dla jedynaka lub dla dziecka, które ma ochotę bawić się samodzielnie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...