test

 Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

Uczenie małych dzieci angielskiego lub innego języka obcego może być proste, pod warunkiem, że będzie oddziaływać na emocje, wyobraźnię i zmysły małego człowieka oraz poświęcimy jej codziennie przynajmniej kilka–kilkanaście minut.

Najlepsze efekty w nauce osiągamy dzięki zanurzeniu w języku, czyli poprzez mówienie do dziecka i rozmawianie z nim w języku obcym w zwykłych sytuacjach, podczas zabawy, gotowania czy wstawiania prania. W ten sposób nauka języka staje się czymś naturalnym. Dziecko osłuchuje się z językiem, mimowolnie zapamiętuje słówka i zasady gramatyczne, a także poznaje rytm i melodię języka. Najważniejsze jest jednak zadbanie o przyjazną atmosferę, tak aby proponowane dziecku zabawy kojarzyły się z mile spędzonym czasem z rodzicem lub opiekunem.

10 zabaw językowych, które zachęcą dziecko do nauki angielskiego:

1. Śpiewaj i tańcz

Piosenki stwarzają fantastyczną okazję, by poznać język w praktyce: utrwalić znajomość słówek, zdań i zwrotów, osłuchać się z melodią i rytmem języka. Wielokrotne powtarzanie tekstu to jedna ze skuteczniejszych technik pamięciowych. Piosenki angielskie dają ogromne pole do popisu, a powtórki nie stają się nudne. Można bowiem śpiewać razem z wykonawcą, śpiewać w tandemie lub grupie z podziałem na głosy, łączyć odtwarzanie tekstu z gestami lub wymyślonymi układami choreograficznymi albo kręcić własne teledyski.

2. Recytuj wiersze i rymowanki

Zabawne lub absurdalne wierszyki angażują dziecięcą wyobraźnię, poczucie humoru oraz ułatwiają zapamiętywanie rymów i rytmów. Recytowanie czy wyśpiewywanie angielskich rymowanek  połączone ze śledzeniem tekstu umożliwia zapamiętanie nie tylko brzmienia wyrazu, lecz także jego poprawnego zapisu graficznego. Zabawa z rymowankami może mieć wiele wariantów, np. odgadywanie rymów, wymyślanie własnych, pokazywanie ich za pomocą gestów lub robienie śmiesznych min przy recytacji.

3. Zgaduj

Zagadki obrazkowe do nauki angielskiego będą idealne dla dzieci uwielbiających łamigłówki. To świetny sposób na naukę języka wykorzystujący codzienne sytuacje i dialogi. Dzięki obrazkom dzieci uczą się również wnioskować o znaczeniu słów z kontekstu. Zagadki angielskie mogą wprowadzać element zaskoczenia bądź rywalizacji. Stwarzają bowiem doskonałą okazję, by przepytywać innych oraz testować własny refleks, a nawet błyskotliwość odpowiedzi. W ten sposób starsze dzieci, które potrafią już samodzielnie czytać, utrwalają poprawną pisownię, a także ćwiczą wymowę.

4. Czytaj i porównuj

Dobrym pomysłem na naukę jest proponowanie książek dwujęzycznych. Ten sposób nauki pozwala porównywać teksty, tropić znaczenia oraz tłumaczyć słowa z jednego języka na drugi. Samodzielny wysiłek odgadywania sensu słów rozwija motywację wewnętrzną do nauki i umożliwia odkrycie zalet płynących ze znajomości języków obcych. Jeśli dodatkowo do książki dołączone są nagrania słówek i/lub zdań, dziecko ma szansę osłuchać się z poprawną wymową. Podobne rezultaty można osiągnąć w zabawie z książeczkami do nauki angielskiego dla dzieci lub słownikami obrazkowymi dla dzieci. To świetny sposób, by poznać podstawowe słownictwo, proste zdania i zwroty. Obrazki oraz podpisy w dwóch językach dopełniają się oraz pomagają dziecku oswoić się z językiem.

5. Wykorzystuj metodę czytania globalnego

Słówek języka obcego można uczyć się również metodą czytania globalnego. Karty obrazkowe do angielskiego z podpisami w języku obcym pozwalają utrwalić skojarzenie ilustracji z zapisem słówka, a  także jego poprawną wymowę, gdy do zestawu dołączone są nagrania native speakera lub profesjonalnego lektora. Zestawy kart warto wykorzystywać w zabawach badawczych, których  celem jest poznawanie otaczającego świata, tak aby dziecko kojarzyło również znaczenie słówek w kontekście sytuacyjnym. Karty mogą być pretekstem do nazywania przedmiotów lub zabaw w odnajdowanie ich w swoim otoczeniu.

6. Rozmawiaj z dzieckiem o podstawowych czynnościach

Uwielbiane przez dzieci zabawy tematyczne, np. w gotowanie, sklep czy lekarza, to świetny sposób, by poznać frazy używane w codziennej komunikacji. Komponowanie  różnorodnych potraw z nazywaniem składników i poszczególnych czynności w kuchni oraz poznawanie asortymentu sklepów wielobranżowych to naturalny sposób przyswajania słówek. Zabawy można organizować we własnej kuchni lub podczas wspólnych zakupów. Z pomocą przychodzą również rodzinne gry planszowe do nauki angielskiego oferujące wiele wariantów rozgrywek, także ze słówkami obcymi.

7. Skacz, wąchaj, dotykaj

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami. Aby pomóc im w nauce języka obcego, stwarzaj okazje do zabaw sensorycznych. Opowiadaj dziecku o swojej radości, gdy skaczecie po kałużach, zachęć malucha, by powąchał przyprawy i zioła, a potem narysował je i podpisał (z pomocą rodzica lub opiekuna), baw się z dzieckiem w rozpoznawanie kształtów przedmiotów, np. tylko za pomocą dotyku, gdy maluch ma zakryte oczy lub przedmiot jest dla niego niewidoczny.

8. Wykorzystuj gry planszowe i towarzyskie

Rywalizacja to świetny sposób, by wzbudzić pozytywne emocje, które ułatwiają naukę tego, co nowe. Najlepsze są takie gry do nauki angielskiego dla dzieci, które łączą różnorodne sposoby nauki, np. zabawy obserwacyjne z rozwiązywaniem zagadek. Ponadto gry ćwiczą nie tylko pamięć i koncentrację, lecz także rozwijają umiejętności społeczne, m.in. kooperację i współpracę.

9. Pokazuj i opowiadaj

Wykorzystaj do zabawy karty do gry w kalambury lub karty obrazkowe przeznaczone specjalnie do nauki języka obcego. Możecie bawić się w pokazywanki, rysowanki lub tworzyć z nich historyjki obrazkowe. Można zachęcić dziecko, by ułożyło własne podpisy do kart i wymyśliło na ich podstawie opowiadanie.

10. Rozwijaj zainteresowania

Zachęć dziecko do rozwijania swoich pasji, również językowych. Pokaż mu rzetelne źródła wiedzy w języku obcym. Szukajcie informacji dotyczących jego zainteresowań. Obejrzyjcie film lub bajkę z lektorem i napisami, wysłuchajcie ciekawej audycji w radiu. Pokaż dziecku korzyści z nauki języka obcego oraz zachęć je do samodzielnych poszukiwań.

Autorka:
Monika Biaduń – pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie.


Bibliografia:
Minge N., Minge K., Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Warszawa 2011.
Minge N., Minge K., Angielski dla malucha Pierwsze słowa. Poradnik dla opiekunów, Warszawa 2015.

Komentarze (1)

    • Dora
    • 2020-03-21 23:33:01
    Ciekawe propozycje

Nowy komentarz

Loading...