Jak motywować dzieci do nauki języka angielskiego

1. Bądź wzorem do naśladowania
Często pierwszymi bohaterami dla malucha są jego rodzice. Gdy Twoje dziecko zobaczy, że poświęcasz czas na naukę języków obcych albo usłyszy, jak dobrze sobie radzisz np. podczas zagranicznych wakacji przy załatwianiu spraw czy pytaniu o drogę, zaimponuje mu to i będzie chciało mówić po angielsku tak dobrze jak Ty. Ciągle poszerzaj swoją wiedzę i wkładaj wysiłek w naukę, a możesz mieć pewność, że dziecko będzie chciało Cię naśladować.

2. Pokazuj możliwości
Dzieci nie lubią uczyć się rzeczy, w których nie widzą zastosowania. Zresztą, kto z nas lubi? Pokaż mu, dlaczego warto znać język angielski. Niech Twój mały poliglota widzi, że znając język obcy możesz swobodnie obejrzeć film bez napisów albo rozmawiać z zagranicznym znajomymi. Dziecko będzie czuło, że znajomość języków naprawdę się przydaje!

3. Wybierzcie ulubioną bajkę albo grę
Poszukajcie wspólnie anglojęzycznych kreskówek albo rozwijającej gry. Czas spędzony na rozrywce zaprocentuje osłuchaniem się z językiem i nowym słownictwem, które przy okazji sam wejdzie do głowy. Poza tym kryje się tu dodatkowa motywacja: by móc śledzić losy ulubionego bohatera albo lepiej rozumieć grę, trzeba poznać wciąż więcej i więcej słówek. Taka nauka angielskiego jest przyjemnością, a przy tym dowodem dla dziecka na to, że znajomość języka angielskiego jest przydatna i daje mu dostęp do nowych doświadczeń.

4. Zabawa z anglojęzycznym przyjacielem
Nie macie wśród znajomych mówiącego po angielsku rówieśnika Twojego malca? Żaden problem! Przyjaciel zawsze się znajdzie. Może to być pluszowy kot albo figurka Spidermana. Przekonaj dziecko, by rozmawiało z zabawką po angielsku, ponieważ tylko taki język zna jego nowy znajomy. Może opowiadać o swoim dniu albo odgrywać scenki, proponować wycieczkę czy śpiewać mu do snu. Nie martw się, Twoje dziecko na pewno wymyśli mnóstwo tematów do rozmowy! W rozmowie ze swoim pluszowym przyjacielem dziecko nie będzie bało się popełnić błędu i przełamie barierę językową.

5. Chwal je i doceniaj postępy
Stosuj wzmocnienie pozytywne. Doceniaj, gdy wymówi poprawnie trudne słówko albo zrozumie komunikat po angielsku. Wystarczy powiedzieć “brawo” albo zapytać: “świetnie, gdzie się tego nauczyłaś/eś?” Dziecko poczuje wtedy, że coś potrafi, a znajomość języka wzbudza pozytywne emocje, dlatego tym chętniej będzie uczyło się kolejnych słówek.

6. Śpiewajcie razem po angielsku
Dzieci najczęściej uwielbiają śpiewać piosenki. Zachęcaj je więc do wspólnego śpiewania po angielsku. Zadbaj o to, by rozumiało tekst, tłumacz trudniejsze słówka. Chęć zrozumienia tekstu piosenki jest świetną motywacją do nauki! Możesz też zorganizować dzieciom karaoke, konkurs talentów lub wspólne muzykowanie. Podczas fantastycznej zabawy dzieci nawet nie zauważą, ile się nauczyły.

To tylko kilka propozycji, na pewno wymyślisz też własne! Zastanów się, co Twoje dziecko lubi robić i pomyśl, jak możesz powiązać to zajęcie z nauką angielskiego. Pamiętaj, że kluczem jest dobre samopoczucie Twojego dziecka. Nie wywieraj za dużej presji i pozwól dziecku robić to, co lubi – życzymy, by była to zabawa z językiem angielskim!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć