Koncentracja uwagi... każdy o niej słyszał. Czy jesteśmy jednak świadomi, jak bardzo jest ważna w codziennym życiu?

Wiele osób, w tym szczególnie dzieci, ma trudność ze skupieniem uwagi na jednej wykonywanej czynności. A właśnie dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie selekcjonować nadmiar informacji w taki sposób, aby w naszej głowie pozostały tylko najbardziej istotne szczegóły.

Jak rozwijać koncentrację uwagi u dzieci

Istnieje wiele metod, dzięki którym wspomagamy u najmłodszych umiejętność koncentracji uwagi.
Do najczęściej stosowanych należą m.in. odtwarzanie z pamięci wcześniej obserwowanych przedmiotów, wyszukiwanie szczegółów na podanych obrazkach, poszukiwanie podobieństw i różnic oraz układanie puzzli i klocków.

Warsztaty koncentracji i spostrzegawczości dla najmłodszych

Zespół Kapitana Nauki postanowił pochylić się nad tym tematem organizując warsztaty dla dzieci z koncentracji i spostrzegawczości. Zajęcia odbyły się w trakcie Targów Przecinek i Kropka organizowanych przez Empik, pod okiem Katarzyny Biniszewskiej – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej z 10 letnim doświadczeniem, która prowadzi także zajęcia logopedyczne i z terapii pedagogicznej. Pedagog tworzy również bloga Nauczyciel wieczorową porą.

Gry i zabawy wspierające rozwój koncentracji u dzieci

Na samym początku, uczestników warsztatów przywitał nie kto inny jak... Kapitan Nauka. Następnie specjalistka opowiedziała kilka słów o wspomaganiu koncentracji uwagi i spostrzegawczości. Po wysłuchaniu krótkiego wprowadzenia, na dzieci czekała rozgrzewka - gra Zwierzaki Bystrzaki. Miały one okazję wyruszyć do lasu tropikalnego na poszukiwania egzotycznych zwierząt. Dzięki tej zabawie najmłodsi mogli poćwiczyć refleks i swoją bystrość. Uczestnicy świetnie radzili sobie z wykonywaniem poleceń.

Atrakcjom nie było końca, bo kolejna aktywność zapowiadała się równie ciekawie. Zadaniem dzieci było losowanie zagadek z zestawu Koncentracja z detektywem Motywem. Uczestnicy pomagali mu znaleźć wyjście z labiryntu, rozszyfrować wiadomość czy rozwiązać sudoku. Pracy było co nie miara! Na szczęście po wykonaniu wszystkich zadań była kolej na... aktywność ruchową, a dobrze wiemy, że to dzieci lubią najbardziej. Na koniec warsztatów na wszystkich najmłodszych czekały specjalne upominki od Kapitana Nauki.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że mieliśmy okazję organizować tak rozwijające warsztaty.

Dziękujemy młodym uczestnikom za zaangażowanie w trakcie zajęć.

Do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu!