Jaka zabawa edukacyjna będzie najlepsza dla trzylatka? Kapitan Nauka podpowiada, jakie zabawki wybrać, aby wspierać intelektualny i ruchowy rozwój dziecka w tym wieku.

Warto sięgnąć po propozycje przygotowane pod okiem ekspertów, które są atrakcyjne zarówno merytorycznie, jak i wizualnie. Pozytywne doświadczenia estetyczne kształtują gust dziecka, dlatego aspekty wizualne są równie ważne co wartość merytoryczna. Wśród bogatej oferty Kapitana Nauki, liczącej ponad 200 gier, książek i zabaw edukacyjnych dla dzieci, warto wybrać to, co będzie najbardziej wspierające dla trzylatka. 

Trzylatek - kto to taki?

Przeciętny trzylatek to słodki i pocieszny maluszek, ale też prawdziwy bystrzak, który nie raz zaskakuje dorosłych. Powoli staje się coraz bardziej niezależny, dociekliwy, zadaje mnóstwo pytań, nie zważając zupełnie na ich poprawność i adekwatność. Nie raz wystawia na próbę cierpliwość i konsekwencję wychowawczą rodziców. Uczy się radzić sobie ze swoimi emocjami, które bywają jeszcze gwałtowne, obserwuje i naśladuje to, co widzi.

Trzylatki powoli rezygnują z popołudniowych drzemek, ich talerz podczas posiłków zbliża się wyglądem do talerza dorosłych, potrafią prowadzić, w większości zrozumiale, krótkie rozmowy. Chętnie słuchają bajek, uczą się prostych piosenek i wierszyków. Potrafią się przedstawić, powiedzieć ile mają lat, ułożyć proste puzzle, nazwać podstawowe kolory. Chętnie chodzą, biegają, skaczą, choć jeszcze są mało odporne na wysiłek. Uczą się bawić z innymi dziećmi, choć póki co nawiązują bardzo krótkotrwałe kontakty. Znają około tysiąca słów i tworzą dużo neologizmów.

Jak wspierać rozwój poznawczy trzylatka?

W tym wieku dziecko uczy się obserwując i sprawdzając „jak to działa”. Warto mu więc pokazywać, demonstrować, zachęcać do powtarzania. Zadawać zagadki, wspólnie śpiewać, zachęcać do opowiadania i do tworzenia własnych historii. Rysować, malować, czytać i rozmawiać o tym, co się przeczytało. Wspólnie uczyć się kolorów i cyferek – z wykorzystaniem zwierzątek, owoców, samochodzików etc. Uczyć się nazw ciała, odnajdowania różnic i podobieństw, porównywania, dobierania w pary.

Najpopularniejsze gry i zabawy edukacyjne dla trzylatka

Poniżej przedstawimy listę produktów Kapitana Nauki, które cieszą się największą popularnością w tej grupie wiekowej. Wśród naszych propozycji znajdziecie edukacyjne gry planszowe, puzzle dla dzieci 3+ (zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki) czy zabawy pozwalające w przyjemny sposób rozpocząć przygodę z angielskim. Zaproponujemy też sposoby na naukę alfabetu i liczenia.

    1. 1. Memory – zapamiętaj, gdzie leży drugi element z pary

Memory to jedna z najprostszych i najpopularniejszych gier dla dzieci. Rozwija nie tylko pamięć, ale też umiejętności społeczne: uczy przestrzegania zasad, cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolej, wygrywania i przegrywania. W ofercie Kapitana Nauki są przeróżne rodzaje tej popularnej gry: Memory Ocean, Memory Dinozaury. Są też tzw. Memory na trzy sposoby – wyjątkowe, bo z różnymi wariantami gry, które można wprowadzać stopniowo, zwiększając tym samym trudność gry.

2. Zadania ze ścieralnym flamastrem – pisz i zmazuj bez końca

Karty i ścieralny flamaster to obecnie niemal zestaw podstawowy każdego dziecka. Zabawy w pisanie można zacząć już z trzylatkiem, sięgając na przykład po jeden z zestawów 100 zabaw. Zestaw zawiera książeczkę, kolorowe karty z zadaniami oraz specjalny ścieralny flamaster, aby dziecko mogło je rozwiązywać wielokrotnie. Zabawa z kartami ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację uwagi, logiczne myślenie i poprzez zabawę przygotowuje dziecko do nauki pisania i liczenia. Atrakcyjne pakiety zachęcą maluchy do rozwiązywania, pod okiem dorosłego, zadań i łamigłówek. Ponadto rewelacyjną serią do pisania i ścierania, ukochaną przez dzieci i rodziców, są Bazgraki. Zabawne stworki zachęcają maluchy do rozwiązywania zadań, które mogą być dla nich „łatwizną” albo prawdziwym wyzwaniem.

3. Zabawa w sklep – weź koszyk i samodzielnie zdecyduj, co chcesz kupić

Któż nie zna zabawy ze specjalnie zaaranżowaną ladą, produktami i wyjątkowymi, specyficznymi wręcz warunkami handlu? Kapitan Nauka wyszedł naprzeciw jej miłośnikom i zaproponował grę Zakupy, która błyskawicznie stała się bestsellerem. To znakomita gra również pod kątem rozwoju trzylatka: ćwiczy pamięć, refleks, spostrzegawczość i koncentrację, a także umiejętność współpracy.

4. Loteryjki – dopasuj fragment układanki do całości

To wyjątkowo rozwijające gry, dające maluchom dużo frajdy. Oczywiście kluczową rolę odgrywa tu jakość ilustracji – słodkie zwierzaki, postacie wzbudzające sympatię, śliczne przedmioty – to wszystko sprawia, że maluchy chętnie same powracają do tej zabawy. Choć oczywiście pod okiem dorosłego jest znacznie przyjemniej. Kapitan Nauka jak dotąd przygotował dla trzylatków m.in. Loteryjkę Świat, Zwierzęta, Kolory. Dobór tematyczny tych gier związany jest z rozszerzaniem wiedzy i słownictwa trzylatka. Cała zabawa polega na wyszukiwaniu szczegółów i odnajdywaniu obrazków z żetonów na planszy. Wszyscy wiemy, że dzieci nudzą się bardzo szybko, dlatego proponujemy aż cztery warianty rozgrywki. Wszystkie rozwijają spostrzegawczość, koncentrację, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową.

5. Puzzle – wyszukuj, układaj i opowiadaj

Nie tylko dorośli uwielbiają tradycyjne puzzle, najmłodsi również. Tworzenie obrazków na podstawie gotowej ilustracji warto zacząć jak najwcześniej. Kolorowe, szczegółowe puzzle dla chłopców i dziewczynek na pewno posłużą przez długi czas i sprawią dzieciom wiele radości. Pierwszym krokiem do układania puzzli mogą być Układanki malucha, potem warto sięgnąć po puzzle XXL lub puzzle Układam i opowiadam Kapitana Nauki. Puzzle XXL, zilustrowane przez wybitnych grafików, otrzymały szereg wyróżnień w prestiżowych konkursach na najlepszą zabawkę. W tej serii są m.in. Puzzle XXL Plac zabaw czy Mieszkańcy drzewa. Puzzle Układam i opowiadam natomiast są przygotowane specjalnie, aby inspirować do opowiadania. Zawierają dużo elementów, które można łatwo ułożyć w konkretne historie. Nadać bohaterom imiona, wykreować własne sytuacje. Sprawdzić na przykład, co dzisiaj słychać u sąsiadów albo jakie zadanie czeka dziś dzielnych strażaków?


Inne zabawy edukacyjne dla trzylatków

Kapitan Nauka ma w swojej ofercie mnóstwo innych zabaw, takich jak domino, zabawki obrazkowe, zestawy do nauki czytania, pisania i języków obcych. A wszystko po to, aby wspierać wszechstronny rozwój dzieci!